Recenzja

Cezary Masztalerz

Rec., Marta Glegoła, Rozumienie natury ludzkiej w ujęciu Platona


Recenzowana praca składa się z trzech rozdziałów: Rozważania nad terminem natura, Natura jako świat zmysłowy, Dusza jako zasada ruchu. Zawiera również wstęp i zakończenie oraz bibliografię i spis treści.
W rozdziale pierwszym autor dokonuje wstępnego określenia znaczenia terminu natura, oraz ukazuje jego rozumienie u pierwszych filozofów. W drugim, przedstawia rozumienie natury, jako świata zmysłowego, wypracowane przez Platona. W trzecim prezentuje Platońskie rozumienie duszy.
We wstępie jasno postawiono problem badawczy, wskazano na literaturę oraz zaznaczono novum pracy. Autor wskazuje również, na stosowaną przez siebie metodę.
W zakończeniu zebrano wyniki dokonanych badań.
Bibliografię podzielono na: literaturę źródłową, opracowania, literaturę pomocniczą. Spis treści jest obrazem zawartości merytorycznej pracy.
Język jest zasadniczo intersubiektywnie sensowny, nie dają się zauważyć rażące błędy stylistyczne.
Poszczególne tezy, stawiane w pracy, są ze sobą powiązane, jednak nie jest rzeczą wyraźną związek treści trzeciego rozdziału z dwoma poprzednimi. W dwu pierwszych autor porusza kwestie rozumienia natury, bądź w ogólności, bądź u samego Platona, w trzecim traktuje o Platońskim rozumieniu duszy. Ta ukazana jest w nim jako zasada ruchu, stąd można wnosić o potrzebie tych ustaleń w całości pracy, jednak brak tutaj jednoznacznego wskazania autora na takową konieczność. Ponadto autor, poprzez swoje sformułowania, może sugerować czytelnikowi, że wedle Platona istnieje w człowieku jedynie jedna dusza, spełniająca różne funkcje.
We wstępie autor opisując metodę używa sformułowania „Przedmiotem mojego badania będzie natura, dla której postaram się znaleźć przedmiotowe racje jej istnienia w świecie.” Powstaje jednak pytanie czy rzeczywiście to jest przedmiotem badania autora. Wydaje się, że są nim raczej ustalenia Platona odnoszące się do natury niż sama natura.
Na stronie 10, w 4 linii od dołu winno być raczej „nigdy” zamiast „nigdy”. Poza tym nie daje się znaleźć innych błędów literowych.
W bibliografii literaturę pomocniczą winny stanowić jedynie pozycje encyklopedyczne.
W konsekwencji praca recenzowana tyczy się znajdującego się w temacie problemu. Na płaszczyźnie merytorycznej proponuje pewne jego rozwiązanie. Powyżej wskazane uchybienia nie podważają jej wartości merytorycznej.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Recenzja

RECENZJA, czyli jak to oceniasz.
Recenzja
- (łac. recensio - badanie, rozpatrzenie, opinia) jest formą publicystyczną, sprawozdawczym omówieniem, krytyczną analizą lub oceną artystycznego lub naukowego utworu, np.: książki, spektak...

Język polski

Jak pisać niektóre formy wypowiedzi - streszczenia, rozprawka, charakterystyka, streszczenie, zaproszenie, ogłoszenie, recenzja

Formy wypowiedzi pisemnej

Charakterystyka
Są dwa sposoby charakteryzowania bohatera: charakterystyka bezpośrednia oraz charakterystyka pośrednia.
Charakterystyka bezpośrednia to taka, w której narrator jasno, konkretnie ...

Język polski

Recenzja filmu "Wołyń" Recenzja musi być bardzo ładna i w miarę długa.Poprawnie ułożona.

Recenzja filmu "Wołyń" Recenzja musi być bardzo ładna i w miarę długa.Poprawnie ułożona....

Język polski

recenzja filmu Kazimierz Piechowski recenzja filmu Kazimierz Piechowski uciekinier minimalnie pol strony A4

recenzja filmu Kazimierz Piechowski recenzja filmu Kazimierz Piechowski uciekinier minimalnie pol strony A4...

Język polski

Ogniem i mieczem filmu recenzja i recenzja filmu pianista .;)na jutro proszem was dziękuje 

Ogniem i mieczem filmu recenzja i recenzja filmu pianista .;)na jutro proszem was dziękuje ...

Język polski

Recenzja wybranej książki. Recenzja zachęcająca lub zniechęcająca do przeczytania książki.

Recenzja wybranej książki. Recenzja zachęcająca lub zniechęcająca do przeczytania książki....