List do RADY UNII EUROPEJSKIEJ

Drodzy Rodacy!
Jestem uczennicą polskiego gimnazjum. W imieniu młodzieży naszego kraju chcę poruszyć temat przystąpienia Polski do wielkiej rodziny jaką jest Unia Europejska.
Coraz bliżej do referendum. W ten historyczny dzień wszyscy powinniście udać się do urn i oddać swój głos! Jest to wasz przywilej a zarazem wielki obowiązek obywatelski, który musicie godnie spełnić! Pozostaje jeszcze kwestia oddania głosu. TAK czy NIE dla Unii- oto jest pytanie? Każdy Polak, podejmując tę decyzję, powinien rozważyć wszystkie możliwości. Do referendum pozostał już zaledwie miesiąc. Decydując, nie możecie kierować się jedynie własnym dobrem, ale także dobrem waszych dzieci i wnuków.
Głosowanie jest dla nas historyczną chwilą, a każdemu takiemu wydarzeniu towarzyszą przeróżne nastroje wśród społeczeństwa.
Zapewne są pośród nas tu obecnych osoby całkowicie przeciwne zjednoczeniu Europy. Widzą one tylko same niekorzystne strony wynikające z integracji. Ich zdaniem Polska po wejściu do wspólnoty więcej straci niż zyska. Drodzy Eurosceptycy! Wiem co budzi w was najwięcej kontrowersji. Jest to mianowicie sprawa wykupu naszej ziemi ojczystej przez zagranicznych inwestorów. Obawiacie się także , że nasz kraj utraci suwerenność a Polacy będą jedynie nic nieznaczącymi parobkami, nie mającymi żadnych praw. Przeraża Was również perspektywa podwyżek cen żywności i innych artykułów oraz zwiększenie się bezrobocia. Sądzicie, że wielkie europejskie mocarstwa nie będą traktowały nas Polaków, jako równorzędnych partnerów i współpracowników?!
Czy te obawy są słuszne?
Według mnie nie do końca. Jeżeli nawet obcokrajowcy wykupią część naszych ziem to założą na nich własne firmy, przedsiębiorstwa, czy chociażby domy. Dzięki temu powstaną nowe miejsca pracy dla ludzi. Poza tym nie musimy obawiać się utraty praw obywatelskich, bo są one zapisane w konstytucji.
Wśród nas tu zgromadzonych są również osoby, które widzą naszą integrację z Unią Europejską w samych superlatywach. Otwarte granice, możliwość pracy i osiedlenia się za granicą, rozwój gospodarczy kraju, wyższe zarobki, lepsza opieka medyczna- to tylko niektóre z możliwości jakie daje nam przystąpienie do wspólnoty. Każdy z nas zapewne wie, że Unia to oparte na zasadzie wzajemności i solidarności porozumienie porozumienie na obecnie tylko 15 państw, które postanowiły sprostać problemom współczesnego świata. Wspólnie łatwiej nam będzie stawić czoło terroryzmowi, biedzie, przestępczości i wszelkim innym problemom.
Oprócz tego przystąpienie do państw zjednoczonych otwiera wiele nowych możliwości edukacyjnych dla polskiej młodzieży. Pozwoli spełnić nasze najskrytsze marzenia takie jak: podejmowanie lub kontynuowanie nauki, bądź pracy z granicą, wymiany uczniów i studentów, podróże po Europie, poznawanie nowych kultur i języków. Unia da nam to, co wcześniej było dla nas nieosiągalne, pozwoli osiągnąć to, o czym wcześniej mogliśmy jedynie marzyć.
Moi Rodacy, gdy będziecie oddawali swoje głosy, pomyślcie wtedy choć przez chwilkę o przyszłości mojej i moich rówieśników. Dostrzeżcie szansę, jaką daje nam nasz dom-EUROPA. Nie lękajcie się poparcia integracji. Chociaż na początku nie będzie łatwo, to z czasem sytuacja zmieni się i Polska stanie się silnym państwem Europy
Referendum już tuż, tuż. Oddajcie swój głos, bo każdy z nich się liczy.
Z poważaniem .................
Uczennica gimnazjum .................


Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Główne instytucje Unii Europejskiej

- Parlament Europejski
- Rada Unii Europejskiej
- Komisja Europejska

PARLAMENT EUROPEJSKI- organ , będący odpowiednikiem jednoizbowego parlamentu reprezentujący obywateli państw należących do UE, wybierany na 5-letnią kadencj...

Wiedza o społeczeństwie

List/Petycja do radnego w sprawie budowy obwodnicy.

(Miejscowość i data)pgr


SzP. Radny Rady Gminy
Jan Kowalski



List/petycja w sprawie budowy obwodnicy
(miejscowość).


W związku z nasilającym się ruchem samochodów w (miejscowość), chci...

Mikroekonomia

Polski rynek przesyłek pocztowych w zastrzeżonym obszarze do 50 gram

Akademia Ekonomiczna im. Oskara Lanego we Wrocławiu
Wydział Gospodarki Regionalnej i Turystyki w Jeleniej Górze

II rok studiów stacjonarnych ekonomii

Mikroekonomia

Bartłomiej Derski

RAPORT

POLSKI...

Prawo

Prawo konstytucyjne - zagadnienia na egzamin

1.Pojęcie prawa konstytucyjnego sensu stricto i sensu largo
Prawo konstytucyjne to całokształt norm prawnych regulujących podstawowe instytucje ustroju gospodarczego państwa, gałąź prawa państwowego całokształt norm prawnych zawartyc...

Edukacja europejska

Polska wobec porozumienia francusko-brytyjskiego z Saint-Malo

Gdynia 09 stycznia 2004 rok

Spis Treści

Wstęp....................................................................................Str.2
Rozdział I. Polityka bezpieczeństwa Polski ........................Str. 2
Rozdział...