Prywatyzacja
Dotychczasowy Przebieg Prywatyzacji w Polsce
W początkowym okresie transformacji sprzedaż polskich firm inwestorom zagranicznym zapewniła przedsiębiorstwom dostęp do nowych technologii i głobalnych kanałów dystrybucji oraz wprowadziła nowoczesne metody zarządzania.
W rezultacie firmy mogły nie tylkko przetrwać, ale rozwijać działalność, wprowadzać nowe produkty, zdobywać rynki i zwiększać liczbę atrakcyjnych miejsc pracy.Inwestycje zagranicznych firm miały kluczowy wpływ na dynamikę polskiego eksportu, a tym samym na tempo wzrostu gospodarczego.Wpływ prywatyzacji na polską gospodarkę nawet jeśli wśród kilku tysięcy transakcji były także mniej udane, jest jednoznacznie pozytywny.
Jednak w Polsce udział sektora publicznego czyli firm należących od państwa oraz instytucji rzadowych i samorządowych jest w gospodarce nadal wysoki;powstaje w nim jedna czwarta wartości dodanej.
Proces prywatyzacji przebiega powoli, a w gospodarce komunalnej, energetyce, górnictwie oraz transporcie wręcz utknął. W przemyśle chemicznym, spirytusowym, obronnym, farmaceutycznym i stoczniowym pozostały dziesiątki państwowych firm.W sumie majątek państwa szacowany jest na około 130 mld zł, co stanowi równowartość ok.13 proc. PKB i 27 proc. długu puclicznego. W ostatnich latach przychody z prywatyzacji wynosiły zaledwie kilka miliardów zł, a w 2006 roku nie osiągnełynawet miliarda. Pomimo zachowawczych planów od 2001 r. na ogół przychody z prywatyzacji są o 1/3-1/2 niższe od planowanych na dany rok, a w ubiegłym roku zrealizowano zaledwie 10 procent planu.