Prywatyzacja

Dotychczasowy Przebieg Prywatyzacji w Polsce
W początkowym okresie transformacji sprzedaż polskich firm inwestorom zagranicznym zapewniła przedsiębiorstwom dostęp do nowych technologii i głobalnych kanałów dystrybucji oraz wprowadziła nowoczesne metody zarządzania.
W rezultacie firmy mogły nie tylkko przetrwać, ale rozwijać działalność, wprowadzać nowe produkty, zdobywać rynki i zwiększać liczbę atrakcyjnych miejsc pracy.Inwestycje zagranicznych firm miały kluczowy wpływ na dynamikę polskiego eksportu, a tym samym na tempo wzrostu gospodarczego.Wpływ prywatyzacji na polską gospodarkę nawet jeśli wśród kilku tysięcy transakcji były także mniej udane, jest jednoznacznie pozytywny.
Jednak w Polsce udział sektora publicznego czyli firm należących od państwa oraz instytucji rzadowych i samorządowych jest w gospodarce nadal wysoki;powstaje w nim jedna czwarta wartości dodanej.
Proces prywatyzacji przebiega powoli, a w gospodarce komunalnej, energetyce, górnictwie oraz transporcie wręcz utknął. W przemyśle chemicznym, spirytusowym, obronnym, farmaceutycznym i stoczniowym pozostały dziesiątki państwowych firm.W sumie majątek państwa szacowany jest na około 130 mld zł, co stanowi równowartość ok.13 proc. PKB i 27 proc. długu puclicznego. W ostatnich latach przychody z prywatyzacji wynosiły zaledwie kilka miliardów zł, a w 2006 roku nie osiągnełynawet miliarda. Pomimo zachowawczych planów od 2001 r. na ogół przychody z prywatyzacji są o 1/3-1/2 niższe od planowanych na dany rok, a w ubiegłym roku zrealizowano zaledwie 10 procent planu.

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

Prywatyzacja

Prywatyzacja jest to nowy termin szybko wchodzący do codziennego języka. Po raz pierwszy pojawił się w słowniku wydanym w 1983 r. i był definiowany jako „czynić prywatnym”. Prywatyzacja polega na przekazaniu aktu prywatnemu właścicielow...

Makroekonomia

Prywatyzacja i komercjalizacja

Zgodnie z USTAWĄ z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz.U.02.171.1397 z późniejszymi zmianami) obowiązują dwie metody prywatyzacji:

POŚREDNIA, w tym:
- Oferta ogłoszona publicznie
- Przetarg publicz...

Podstawy przedsiębiorczości

Prywatyzacja

PRYWATYZACJA – to nowy termin szybko wchodzący do codziennego języka. Po raz pierwszy pojawił się w słowniku wydanym w 1983 r. i był definiowany jako „czynić prywatnym”, a szczególnie zmieniać kontrolę nad działalnością gospodarcz...

Makroekonomia

Prywatyzacja przedsiębiorstw

Prywatyzacja w Polsce

Zasadniczym elementem przemian ustrojowych stał się proces prywatyzacji majątku państwowego, uwzględniający kilka jej ścieżek. Prywatyzacja kapitałowa (pośrednia), poprzedzona komercjalizacją największych p...

Wiedza o społeczeństwie

Plan Balcerowicza, prywatyzacja, reprywatyzacja

Od 1 stycznia 1990 rozpoczal się „plan Balcerowicza”.
Głównym celem programu stabilizacji było opanowanie hiperinflacji i przywrócenie równowagi rynkowej. Aby cel tan zrealizowac, wprowadzono ograniczenia:
-rygorystyczna polityke b...

Wiedza o społeczeństwie

Prywatyzacja przedsiębiorstw.

Własność prywatna i kolektywna
Ważną częścią prawa są prawa własności (ang. property rights), które rozstrzygają, co jest czyje. Od praw własności zależy w szczególności, do kogo należą przedsiębiorstwa, czyli kto decyduje o...