Kudowa Zdrój i okolice.
KUDOWA ZDRÓJ I OKOLICE
Kudowa zdrój jest jednym z ważniejszych miast położonych w Sudetach. Znajduje się tam wiele atrakcji turystycznych.
Park zdrojowy - położony jest u stóp Góry Parkowej w Kudowie. Został założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, a powiększony w pocz. XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju. W parku znajduje się pijalnia wód, oraz sanatorium. Można tam bez żadnych opłat pić zdrową wodę prosto ze źródła. Jest ona bardzo zdrowa, wpływa korzystnie na przemianę materii oraz na cały organizm. Urokiem parku jest jego drzewostan, który tworzą wszystkie popularne polskie drzewa, oraz liczne okazy egzotyczne: agawy, kaktusy, opuncje, draceny i saganowce. Zachwycają one swym pięknem niejednego turystę.
KAPLICA CZASZEK W CZERMNEJ
Zlokalizowana koło kościoła parafialnego św.Bartłomieja kapliczka w Czermnej jest jedną z największych osobliwości regionu Sudet i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Przyciąga ona wielu zwiedzających, wzbudza lęk i refleksje nad śmiercią, ponieważ jej ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi - prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest ukryte w krypcie pod kaplicą. Tą wielką liczba ludzkich kości i czaszek umieścił w tej kaplicy Wacław Tomaszek, tamtejszy proboszcz, (z pochodzenia Czech), człowiek, któremu rozmyślanie nad śmiercią zajęło prawie całe życie. Powstaniu kaplicy poświęcił trzydzieści lat swojego życia.
SZCZELINIEC WIELKI
Jedną z największych atrakcji gór Stołowych stanowi góra Szczeliniec Wielki. Szczeliniec Wielki jest najwyższym (919m.n.p.m.) szczytem Gór Stołowych i zarazem ich najatrakcyjniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem. Tworzy go stoliwo o wymiarach 600 na 300 m.
Szczeliniec Wielki z daleka wygląda na masyw o rozległym płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach, stąd też zapewne wywodzą się dawne nazwy góry. W rzeczywistości zbocza opadają prawie ze wszystkich stron skalnymi murami o wysokości do 60 m zaś cały rozległy wierzchołek jest bardzo gęsto spękany, i to znacznie w głąb.
Cały masyw jest zbudowany z kredowych piaskowców ciosowych o zwiekszonej odporności na wietrzenie w stosunku do niżej leżących piaskowców marglistych. Spękanie ławicy piaskowców ciosowych utworzyło największe w Polsce "skalne miasto". Na trzech poziomach spotykamy niezliczone skały o fantazyjnych kształtach. W większości każda skała i skałka posiada własną nazwę, nawiązujące do jej kształtu, np. Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka, czy stanowiący wręcz symbol tych gór Małpolud. Obok głębokich spękalin i szczelin (np. Piekło do 30 m gdzie jeszcze latem leży śnieg, Diabelska Kuchnia, Czyściec) są labirynty, tunele, a także pojedyncze formy.
Kulminację stoliwa stanowi Fotel Liczyrzepy, służący jako punkt widokowy. Z kilku punktów na krawędzi dolnego poziomu stoliwa Szczelińca Wielkiego roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Panoramy te są zaliczane do najpiekniejszych w polskich górach. Obecnie najwspanialsze widoki roztaczają się tarasów przy schronisku PTTK oraz z tarasów południowo-wschodnich.