Wyzwań i zagrożeń dla pokoju we współczesnych świecie.

Jednym z największych wyzwań i zagrożeń dla pokoju we współczesnych świecie stanowi terroryzm. Jako sposób prowadzenia walki politycznej w Europie pojawił się dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Najbardziej znany jest terroryzm islamski, a zwłaszcza organizacja Al Kaida, gdyż swoją ideą świętej wojny zabili już setki ludzi. Największy ich zamach miał miejsce 11 września 2001 roku w USA był to zamach na budynki World Trade Center oraz na Pentagon. Śmierć poniosło wtedy 3000 osób. Ich działania ciężko jest przewidzieć, gdyż zazwyczaj są przeprowadzane przez bardzo dobrze zorganizowane ugrupowania. Organizacje te dysponują potężnymi środkami finansowymi, co daję im możliwość używania broni biologicznej, chemicznej czy sieci informatycznej. Ugrupowania te dopiero po przeprowadzonym zamachu przyznają się do niego, im więcej osób zginie w nim tym jest to dla nich większy sukces. Ugrupowania te stosują również ostrzeżenia , że gdy dane państwo nie wycofa się z jakiejś wojny to wtedy w danym państwie będą przeprowadzane zamachy. Zamachom tym nie jesteśmy w stanie stu procentach zapobiec, możemy tylko umacniać ochronę w miejscach gdzie przebywają większe ilości ludzi np. na dworcach , lotniskach gdzie istnieje większe ryzyko przeprowadzenia zamachu.
Wyzwanie dla bezpieczeństwa każdego kraju stanowią problemy ekonomiczne. Gdy państwo nie potrafi im podołać to tworzy się ciąg nieprzyjemnych zdarzeń, bo gdy na rynku następuje załamanie firmy zaczynają zwalniać ludzie, a ludzie którzy nie maja pracy za swoją niedole obwiniają rząd co w następnej kolejności powoduje strajki i ogólne zamieszanie w kraju. Państwo ma za zadanie dbać o dobro obywateli i prowadzić politykę ekonomiczną w ten sposób aby zapobiec takim właśnie sytuacją jakie miały miejsce między innymi w Grecji. Starać się prowadzić ją tak aby nasze państwo był jak najmniej uzależnione od innych, ponieważ wachania , które mają miejsce na rynku światowym oddziaływują w sposób ujemny na stabilność i konkurencyjność gospodarki Polskiej. Osoby rządzące krajem powiny też dbać o to aby nie następowało zbyt duże rozwarstwienie społeczeństwa, dlatego też w niektórych krajach wprowadza się wyższy podatek dla osób bogatych.
Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego to jeden z podstawowych celów gospodarki naszego kraju. Polska jest zbyt bardzo uzależniona od dostaw takich surowców gaz ziemny czy ropa naftowa pochodzące z jednego źródła. Poprzez to inne kraje od których zaopatrujemy się w dany surowiec moga nami manipulować i wywierać wpływ naszą politykę. Polska energetyka powinna nadal opierać się na węglu, a w przyszłości powinna wykorzystać energię jądrową oraz gaz łupkowy o którym całkiem niedawno było głośno.
Zorganizowana przestępczość międzynarodowa stanowi kolejne zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju. Po wejściu polski do Unii Europejskiej zostały zniesione kontrole na punktach granicznych. W ten sposób Polska została zmuszona do szczegółowszej kontroli swojej wschodniej granicy, bo gdy tam nie zostaną zatrzymane różnego rodzaju nielegalne towary ( alkohol, papierosy , narkotyki) to przy braku kontroli na dalszych granicach łatwiej będzie je przewieźć do innych państw. A gdy takie towary dostają się na rynek powodują duże starty dla gospodarki danego państwa.
Bardzo poważne zagrożenie stanowią zagrożenia ze strony natury czyli trzęsienia ziemi, powodzie, huragany. Są one na tyle ważne, ponieważ swoim działaniem obejmują zazwyczaj bardzo duże obszary i giną w nich tysiące ludzi. Bardzo duże są również straty materialne. Natura jest na tyle nieprzewidywalna, że ciężko jest unicestwić jej wytwory, możemy tylko się zabezpieczać przed skutkami jej działań. Powodzie jesteśmy w stanie ograniczyć poprzez zastosowanie odpowiednich systemów odprowadzania wody, dzięki czemu nie będziemy doprowadzać do degradacji terenów rolniczych oraz strat materialnych. Przed huraganami, które występują głównie w rejonach tropikalnych ostrzega system wczesnego ostrzegania. Na każde z tych zagrożeń można znaleźć odpowiednie zabezpieczenia , jednak wymagają one nakładów finansowych, na które nie wszystkie państwa stać.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Strategia bezpieczeństwa narodowego

STRATEGIA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Polityka bezpieczeństwa narodowego Polski cechuje się niezmiennością celów i zasad. Zapewniła wyjątkowy w naszej historii poziom bezpieczeństwa, oparty m. in. na gwarancj...

Język polski

Aktualne problemy gospodarki światowej

1. Pojęcie problemów globalnych
Globalne problemy, określenie stosowane do problemów, które odnoszą się do całej ludzkości, ich skala ma charakter ponadpaństwowy, ponadregionalny, odznaczają się olbrzymią wagą i wiążą z kwestią...

Politologia

Zagrożenia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

SPIS TREŚCI
1. Wstęp - 3
2. Pojęcie zagrożenia narodowego i jego typologia. - 4
3. Zagrożenia bezpieczeństwa narodowego RP. - 9
3.1. Zagrożenia polityczne bezpieczeństwa narodowego RP. - 10
3.2. Zagrożenia militarne bez...

Ekonomia

Przedstaw autorską opinię wobec problemu specyfiki rozwoju procesów globalizacji ekonomicznej

1. Pojęcie globalizacji
Globalizacja gospodarki światowej obejmuje bardzo różnorodny zbiór procesów i tendencji. Samo pojęcie „globalizacja” nie posiada jednej, powszechnie uznawanej definicji. Należy zauważyć, że pod tym pojęcie...

Stosunki międzynarodowe

Nato

NATO

Zasady nabywania członkostwa
n Artykuł 10 Traktatu Waszyngtońskiego daje każdemu krajowi formalne prawo do członkostwa w NATO.
n Kandydat na członka NATO musi być zaproszony przez obecnego członka Sojuszu i uzyskać po...