Recenzja artykułu historycznego
Artykuł Łukasza Wojtacha pt.?Opowieść o Walterze i Helgundzie? z magazynu historycznego ?Mówią wieki?[Nr 12/07] opisuje wydarzenia dotyczące miłosnych perypetii córki króla Franków- Helgundy. Jest to polska wersja średniowiecznej opowieści, która można znaleźć w Kronice Wielkopolskiej.
Według legendy Walter Wdały, władca Tyńca, gdy przebywał na dworze króla Franków oczarował swoim śpiewem Helgundę i mimo że posiadała ona narzeczonego, zgodziła się uciec z władcą Tyńca do Polski.
Jak łatwo przewidzieć młody książę Niemców, narzeczony Helgundy, nie zostawił tak tej sprawy. Pojechał za nimi i wyzwał Waltera na pojedynek. Ten ostatni wyszedł zwycięsko z walki, zabijając Alemańczyka. Szczęśliwi kochankowie dotarli do Tyńca nad Wisłą.
Ich szczęście nie trwało jednak zbyt długo. Po pewnym czasie Walter wyruszył na daleką wyprawę. W pobliżu Helgundy szybko pojawił się rycerz Wisław z Wiślicy. Kobieta, jak wiemy, uwielbiała ucieczki ze wspaniałymi rycerzami, więc szybko i bez zastanowienia umknęła z nim do Wiślicy.
Walter, dowiedziawszy się o tym, pospieszył do Wiślicy, aby odzyskać ukochaną. Nie spodziewając się niczego, został przez nią uwieziony podstępem.
Całkiem niedługo zakochała się w nieszczęsnym Walterze siostra Wisława. Postanowiła uwolnić rycerza z Tyńca, wymuszając na nim wcześniej obietnicę, ze weźmie ją za żonę i nigdy nie zrobi nic jej bratu.
Wypuszczony Walter nakrył narzeczoną na uciechach miłosnych z Wisławem i w przypływie złości przeciął oboje mieczem.
Na końcu artykułu umieszczono wzmiankę o dziejopisie. Grobowiec Helgundy, wykuty w skale można zobaczyć ?do dziś?(kronika powstała w II poł. XIII w., więc ?do dziś? oznacza tamten okres).Postacie występujące w legendzie są fikcyjne. Źródła tego ?romansu rycerskiego? to prawdopodobnie zachodnioeuropejski poematy z IX w. W polskiej wersji dodano fragment o zakochaniu się Helgundy w Wisławie i ich dalsze dzieje.
Artykuł jest przykładem , jak nieprzewidywalne i sprytne, niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu, są kobiety.
Artykuł dotyczy ciekawego tematu, który każdego może zainteresować. Barwny opis pozwala na lepsze wyobrażenie sobie przedstawionej sytuacji. Dużym plusem jest również estetyczny wygląd artykułu.
Interesująca treść i ciekawa oprawa graficzna pozwalają czytelnikowi lepiej zrozumieć przedstawiony wątek, a także zachęcają do dalszego zagłębiania się w jego tematykę.
Chciałabym polecić ten artykuł nie tylko miłośnikom historii, ale także osobom ciekawym świata i lubiącym ciekawostki o różnej tematyce.