Proces starzenia sie skóry

PROCES STARZENIA SIĘ SKÓRY

Proces starzenia się organizmu jest przyczyną dwóch procesów: genetycznego i środowiskowego, opartego na działalności wolnych rodników odpowiedzialnych za tak zwane starzenie środowiskowe, zależne od trybu życia.
Zmiany zachodzące w skórze starzejącej się są różnorakie. Dochodzi przede wszystkim do zmniejszenia grubości skóry i tkanki podskórnej, spłaszczenia warstwy brodawkowej skóry właściwej, kruchości naczyń krwionośnych oraz wydłużenia cyklu powstawania nowych komórek z 28 od nawet 60 dni. Następuje również wiele zmian w wyglądzie i funkcjonowaniu poszczególnych warstw naskórka: przerasta warstwa rogowa, stając się nawet czterokrotnie grubsza, warstwa ziarnista i kolczysta zaś powoli zanika. Włókna elastynowe i kolagenowe ulegają degradacji i stopniowemu zanikowi, spada aktywność gruczołów łojowych i potowych, co powoduje ubytki w płaszczu hydro-lipidowym skóry i podwyższa wartość przeznaskórkowej utraty wody TEWL. Spadek ilości komórek Langerhansa powoduje osłabienie systemu immunologicznego skóry, wzrasta więc podatność na podrażnienia i rozwój zmian nowotworowych . Wzrastająca aktywność enzymatyczna kolagenozy , elastazy, hiarulonidazy powoduje niszczenie włókien warstwy siateczkowej, co widoczne jest jako utrata elastyczności i jędrności skóry. Wszystkie te zmiany są nieodwracalne i nieuchronne, możemy jednak właściwym postępowaniem je opóźnić.
Głównymi sprawcami przyspieszonego procesu starzenia są tzw. wolne rodniki-bardzo reaktywne cząsteczki pozbawione jednego elektronu lub posiadające o jeden elektron za dużo. Taka uszkodzona cząsteczka „poszukuje” innej, aby zabrać lub oddać jej elektron i zamienić ją w następny wolny rodnik. Do czynników prowadzących do powstania wolnych rodników należą: promieniowanie ultrafioletowe typu A, stres, spaliny, dym nikotynowy, stany zapalne toczące się w naszym organizmie, zanieczyszczona woda, konserwowana żywność, metale ciężkie, a nawet niektóre leki. Tak więc działalność wolnych rodników na naszą skórę jest więc przede wszystkim zależne od trybu życia. Długotrwała ekspozycja na światło słoneczne, niesprzyjający klimat, używki, nocny tryb życia, palenie papierosów, przebywanie w pomieszczeniach zadymionych, brak relaksu na świeżym powietrzu, nie uprawianie sportu oraz zła pielęgnacja skóry to główne grzechy, które przyczyniają się do przyspieszonego starzenia się skóry. Zaciągając się „dymkiem” jednorazowo wprowadzamy do organizmu ponad 4 tysiące wysoce reaktywnych form, z których każda uruchamia szlak prowadzący do zniszczenia komórek naszego ustroju. Skóra poddana dodatkowo przyspieszonemu procesowi starzenia staje się gruba, szorstka, przybiera szaro-ziemisty koloryt. Na jej powierzchni widoczne są liczne, głębokie zmarszczki i bruzdy, zmiany pigmentacyjne oraz liczne trwałe rozszerzone naczynia krwionośne. Na szczęście nowoczesna medycyna, a zwłaszcza dermatologia estetyczna potrafi już w znacznym stopniu zneutralizować działanie wolnych rodników, a tym samym opóźnić efekty starzenia się skóry.
Główne zasady pielęgnacji skóry dojrzałej po przekroczeniu 35 roku życia to dostarczanie organizmowi dużej codziennej porcji antyoksydantów substancji wychwytujących wolne rodniki. Głównymi sprzymierzeńcami w walce ze starzeniem się skóry są witaminy A, E, C-zawsze występujące w kompleksie. Witamina E bowiem uczynnia witaminę A, witamina C natomiast regeneruje. Należy zatem wzbogacić swoją dietę o produkty będące źródłem tych witamin, a więc żółto-pomarańczowe owoce i warzywa, jaja, wątróbkę, oleje roślinne, orzechy, czarną porzeczkę, aronię, owoce cytrusowe.
Godne polecenia są również zabiegi dermatologii estetycznej opóźniające pojawienie się widocznych cech starzenia się skóry są to przede wszystkim zabiegi złuszczające prowadzone przy pomocy hydroksykwasów popularnie zwane kwasami owocowymi. Związki te prócz działania złuszczającego silnie nawilżają, przyspieszają podział warstw żywych naskórka, regenerują włókna kolagenowe, przyspieszają mikrocyrkulację w naczyniach krwionośnych skóry oraz podnoszą ilość glikozaminoglikanów w tym kwasu hialuronowego w naskórku. Nowszymi zabiegami dermatologii estetycznej w walce ze starzeniem się skóry są zabiegi wprowadzania podskórnie substancji regenerujących czyli tzw. Mezoterapia. Zabieg ten polega na podskórnym podaniu witaminy C, kwasu hialuronowego oraz mikroelementów odpowiedzialnych za kondycję skóry.
Wszystkim zabiegom przeciwstarzeniowym warto jest się poddać w gabinecie świadczącym szeroką gamę usług i gwarantującym specjalistyczną, kompetentną opiekę.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Proces starzenia się skóry-czynniki przyspieszające starzenie się.  Pilne

Proces starzenia się skóry-czynniki przyspieszające starzenie się.  Pilne...

Chemia

zadanie 4 str 79   Liście sałaty są cennym  zródłem witaminy E, która hamuje proces starzenia się skóry .Napisz ,dlaczego do surówek  i sałatek zawierających  liście roślin  zielonych  powinno się dodawać odrobinę oliwy.

zadanie 4 str 79   Liście sałaty są cennym  zródłem witaminy E, która hamuje proces starzenia się skóry .Napisz ,dlaczego do surówek  i sałatek zawierających  liście roślin  zielonych  powinno się dodawać odrobinę oliwy....

Chemia

Liście sałaty są cennym źródłem witaminy E, która hamuje proces starzenia się skóry. Napisz, dlaczego do surówek i sałatek zawierających liście roślin zielonych powinno się dodawać odrobinę oliwy.

Liście sałaty są cennym źródłem witaminy E, która hamuje proces starzenia się skóry. Napisz, dlaczego do surówek i sałatek zawierających liście roślin zielonych powinno się dodawać odrobinę oliwy....

Chemia

Liście sałaty są cennym źródłem witaminy E , która hamuje proces starzenia się skóry . Napisz dlaczego do surówek i sałatek zawierających liście roślin zielonych powinno się dodawać odrobinę oliwy .  

Liście sałaty są cennym źródłem witaminy E , która hamuje proces starzenia się skóry . Napisz dlaczego do surówek i sałatek zawierających liście roślin zielonych powinno się dodawać odrobinę oliwy .  ...

Kosmetologia

Starzenie się skóry

Starzenie się skóry pod wpływem nikotyny:


Starzenie się skóry - to proces długotrwały. Właściwie zaczyna się już za młodu. Około trzydziestki bowiem zaczynają się pojawiać pierwsze delikatne zmarszczki. Jednak są one ...