Strategia Lizbońska

O Strategii Lizbońskiej zrobiło się głośno przy okazji Szczytu Unii Europejskiej w marcu 2000 roku w Lizbonie. To właśnie podczas tego szczytu przywódcy europejscy postawili sobie za cel uczynienia z europejskiej gospodarki do 2010 roku „[…]najbardziej dynamiczną i konkurencyjną, opartą na wiedzy gospodarkę w świecie, zdolną do zrównoważonego wzrostu gospodarczego stworzenia nowych i lepszych miejsc pracy i zapewnienia większej spójności społecznej z poszanowaniem środowiska” (http://zielonalinia.gov.pl/Strategia-Lizbonska-6264 dostęp: 18.11.2013). opracowano, przyjęto i wcielono w życie 10-letni program rozwoju Unii Europejskiej.
Unia Europejska postanowiła nie patrzeć biernie na rosnącą konkurencyjność krajów takich jak Chiny czy na coraz większą przepaść oddzielającą Europę od Stanów Zjednoczonych. W Strategii Lizbońskiej, podzielonej na 10 działów, przedstawiono więc szereg zmian mających diametralnie wpłynąć na pozycję europejskiej gospodarki w świecie. Jednak zmiany te nie dotyczyły tylko gospodarki ale też takich dziedzin jak np. ochrona środowiska.

Główne zmiany w zakresie gospodarki dotyczyły: rozwoju badań, innowacji, zwiększenia inwestycji w wiedzę, rozwoju nowoczesnych technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych, rozwoju przedsiębiorczości oraz ułatwienia życia przedsiębiorcom, modernizację edukacji tak by kształcić w pracownikach te umiejętności które aktualnie są potrzebne na rynku pracy. Jeśli chodzi o zagadnienia społeczne w Strategii Lizbońskiej za najważniejsze uznano dążenie do pełnego zatrudnienia, zwiększenie zatrudnienia kobiet, aktywizację osób starszych w tym wydłużanie okresu aktywności zawodowej, podkreślanie znaczenia edukacji dla przyszłej kariery zawodowej, zmiany w polityce rynku pracy tak by była ukształtowana na młodych bezrobotnych, uelastycznienie rynku pracy, unowocześnienie systemu zabezpieczeń społecznych. „Podczas szczytu w Lizbonie stwierdzono, że do najważniejszych zadań europejskiej polityki społecznej należą działania na rzecz zapewnienia równowagi i trwałości systemów zabezpieczeń społecznych, a w szczególności m.in. konieczność wzmocnienia współpracy między państwami członkowskimi na rzecz wymiany doświadczeń w dziedzinie reformowania systemów emerytalnych”
( Departament Analiz Ekonomicznych i Społecznych Urząd Komitetu Integracji Europejskiej, „Strategia Lizbońska. Droga do sukcesu zjednoczonej Europy”, str. 11)

Ostatnia część Strategii Lizbońskiej dotyczyła środowiska naturalnego. Szczegółowe ustalenia w tej kwestii zostały jednak dołączone do Strategii Lizbońskiej rok później, tj. w 2001 roku podczas szczytu w Göteborgu. „[…] wymiar ekologiczny ma się wyrazić poprzez pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne człowieka np. w postaci zapewniania rozwoju transportu przyjaznego środowisku, walki ze zmianami klimatycznymi i zagrożeniami dla zdrowia publicznego czy bardziej odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych.”
( E. Czerwińska, „Strategia Lizbońska”, Biuro Studiów i Ekspertyz nr 1111, str. 1). Unia Europejska postawiła przed sobą bardzo trudne do zrealizowania cele - redukcje emisji gazów cieplarnianych, zwiększenie korzystania z odnawialnych źródeł energii, zastępowanie transportu drogowego transportem kolejowym lub wodnym, stosowanie produkcji przyjaznych dla środowiska, itp.


Wdrażanie Strategii Lizbońskiej w życie nie przyniosło dla Unii Europejskiej większych efektów, a już na pewno nie takich jakich się spodziewano. Mimo wszystko podjęto próbę ratowania Strategii Lizbońskiej i w 2004 opublikowano komunikat na posiedzenie Rady Europejskiej pt. „Partnerstwo na rzecz wzrostu gospodarczego i rozwoju. Nowy start Strategii Lizbońskiej”. Stworzono dokładny, rzeczowy plan działań, zobowiązano także wszystkie kraje do stworzenia własnych programów realizacji zadań właśnie na poziomie narodowym. Miało to pomóc we wcieleniu w życie wszystkich założeń Strategii Lizbońskiej. Niestety kryzys gospodarczy z 2008 roku i sytuacja polityczna na świecie pokrzyżowały plany Unii Europejskiej. Strategia Lizbońska stała się więc symbolem porażki Unii Europejskiej. Brak konkretnych priorytetów, mała efektywność i brak działania – to główne wady Strategii. Jednak Unia nadal się nie poddaje. W 2010 roku Rada Europejska zatwierdziła kolejny plan rozwoju gospodarczego UE pt. „Europa 2020 – strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju sprzyjającego włączeniu społecznemu”. Strategia ta została opracowana na lata 2010-2020. Czy europejscy przywódcy wyciągnęli lekcję z wdrażania w życie poprzedniej strategii? Czy ta również okaże się fiaskiem? Tego dowiemy się za kilka lat.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Strategia lizbońska

Co to jest Strategia Lizbońska?
Strategia Lizbońska to najważniejszy program społeczno-gospodarczy Unii Europejskiej przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej 23-24 marca 2000 roku w Lizbonie, celem miało być przebudowanie gospodarki UE w...

Finanse i bankowość

Strategia lizbońska

Referat...

Pedagogika

Polityka społeczna - zagadnienia



2. Zakres przedmiotowy polityki społecznej.

Wg prof. W. Szuberta
· Polityka ludnościowa i rodzinna
· Polityka zatrudnienia
· Polityka mieszkaniowa
· Polityka ochrony zdrowia
· Polityka zabezpieczenia spo...

Polityka

Polityka społeczna-wykład

Wykład 1/4 25.11.2007
Wokół genezy i pojęcia polityki społecznej.
1. Definiowanie polityki społecznej w różnych państwach i okresach
2. Przesłanki i okoliczności powstania polityki społecznej
3. Cele i zadania polityki sp...

Edukacja europejska

Polityka oświatowa, naukowa i innowacyjna

SPIS TREŚCI

1. Polityka oświatowa.
1.1 . Istota polityki oświatowej.
1.2 . Cele polityki oświatowej
1.3 . Reforma polityki oświatowej w Polsce w świetle unijnych uwarunkowań.
1.4 . Bariery edukacyjne.
1.5 . Prawa ...