Strategia lizbońska

Co to jest Strategia Lizbońska?
Strategia Lizbońska to najważniejszy program społeczno-gospodarczy Unii Europejskiej przyjęty na posiedzeniu Rady Europejskiej 23-24 marca 2000 roku w Lizbonie, celem miało być przebudowanie gospodarki UE w ciągu dziesięciu lat w „najbardziej konkurencyjną i dynamiczną w świecie gospodarkę opartą na wiedzy”.
W sensie treści merytorycznych Strategia Lizbońska jest bardziej zebraniem w jeden pakiet i kontynuacją różnych zamierzeń i procesów, które się już toczyły wcześniej, niż kreacją zupełnie nowego programu. Jej zaletą jest jednak wszechstronność i próba realizacji całościowego, zintegrowanego podejścia do stymulowania rozwoju, w którym poszczególne elementy polityki zazębiają się wzajemnie.
Polska w momencie wejścia do Unii Europejskiej stała się jednym z państw realizujących cele Strategii Lizbońskiej.
Głównym celem strategii lizbońskiej jest stworzenie na terytorium Europy, do roku 2010, najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie. Sama strategia skupiała się na czterech kwestiach :
-innowacyjności (gospodarka oparta o wiedzę),
-liberalizacji (rynków telekomunikacji, energii, transportu oraz rynków finansowych)
-przedsiębiorczości (ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej),
-spójności społecznej (kształtowanie nowego aktywnego państwa socjalnego).
W dalszej części prezentacji omówimy po króćce te cztery główne cele strategiczne.
Zdecydowana większość działań podejmowanych w zakresie strategii lizbońskiej związana jest z modernizacją polityki zatrudnienia oraz kreowaniem pozytywnych zmian na rynku pracy. Podstawowym przesłaniem jest ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, a więc tam gdzie tworzonych jest najwięcej miejsc pracy.
Zgodnie z wytycznymi strategii lizbońskiej, w celu zaspokojenia potrzeb nowoczesnych gospodarek państw członkowskich konieczne jest również przemodelowanie systemu kształcenia w taki sposób, aby możliwe było stworzenie modelu gospodarczego opartego na wiedzy.
W strategii zwraca się również uwagę na to, że jej wdrożenie uzależnione jest nie tylko od urzędów i ministerstw kreujących politykę gospodarczą, ale także od partnerów społecznych – organizacji związkowych i organizacji pracodawców.
Podczas obrad szczytu Rady Europejskiej w Lizbonie szefowie państw i rządów wyznaczyli UE nowy cel strategiczny na kolejne dziesięciolecie – stworzenie opartej na wiedzy, a zarazem najbardziej konkurencyjnej i dynamicznej gospodarki na świecie, zdolnej do systematycznego wzrostu gospodarczego, zapewniającej większą liczbę lepszych miejsc pracy w warunkach większej spójności społecznej, jak również poszanowania środowiska naturalnego.
Zgodnie z postanowieniami Rady Europejskiej przyjęcie strategii powinno m. in. Przywrócić warunki potrzebne do osiągnięcia pełnego zatrudnienia. Z tego względu działania odnoszące się do kwestii zatrudnienia oparte zostały na dwóch zasadniczych filarach:
-Reformie instrumentów kreujących podaż na rynku pracy, polegającej na poprawie konkurencyjności europejskiej siły roboczej (w kontekście rozwoju technologii informatycznych) oraz modernizacji systemu zabezpieczeń społecznych,
-Reformie instrumentów kreujących popyt na rynku pracy, przewidującej likwidację barier administracyjnych, ułatwianie powstawania małych i średnich przedsiębiorstw, stworzenie środowiska administracyjnego i prawnego sprzyjającego zakładaniu przedsiębiorstw i prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Strategia Lizbońska

O Strategii Lizbońskiej zrobiło się głośno przy okazji Szczytu Unii Europejskiej w marcu 2000 roku w Lizbonie. To właśnie podczas tego szczytu przywódcy europejscy postawili sobie za cel uczynienia z europejskiej gospodarki do 2010 roku „[...

Finanse i bankowość

Strategia lizbońska

Referat...

Pedagogika

Polityka społeczna - zagadnienia



2. Zakres przedmiotowy polityki społecznej.

Wg prof. W. Szuberta
· Polityka ludnościowa i rodzinna
· Polityka zatrudnienia
· Polityka mieszkaniowa
· Polityka ochrony zdrowia
· Polityka zabezpieczenia spo...

Polityka

Polityka społeczna-wykład

Wykład 1/4 25.11.2007
Wokół genezy i pojęcia polityki społecznej.
1. Definiowanie polityki społecznej w różnych państwach i okresach
2. Przesłanki i okoliczności powstania polityki społecznej
3. Cele i zadania polityki sp...

Edukacja europejska

Polityka oświatowa, naukowa i innowacyjna

SPIS TREŚCI

1. Polityka oświatowa.
1.1 . Istota polityki oświatowej.
1.2 . Cele polityki oświatowej
1.3 . Reforma polityki oświatowej w Polsce w świetle unijnych uwarunkowań.
1.4 . Bariery edukacyjne.
1.5 . Prawa ...