Starożytność - związki.

1. Związek Peloponeski - związek Sparty z miastami obok niej

Sparta zagrożona powstaniami helotów zawarła z sąsiednimi miastami Peloponezu takimi jak: Tegea, Mantineja, Korynt, Sykion i Megara, traktaty w ciągu VI w., które miały na celu zabezpieczenie jej przed udzielaniem przez te miasta pomocy helotom. Ten pierwotny, dość luźny związek przekształcił się z końcem VI w, w silniejszy związek zwany Związkiem Peloponeskim.

2. Związek Ateński - związek Morski

Flota Aten była ważnym instrumentem greckiej władzy, zatem słabsze państwa poprosiły Ateny, aby im przewodziły. Ateński związek Morski zwany był także ligą Delijską od wyspy Delos, która stała się miejscem związku, a jego skarbiec przechowywano w świątyni Apolla na wyspie. Poszczególni członkowie związku Morskiego byli związani z Atenami dwustronnymi układami. Ateny zajmowały dominującą pozycję, posiadały taką władzę, jak inni członkowie związku łącznie. Do związku należały: Ateny, polis wyspiarskie i polis Azji Mniejszej.

3. Związek Koryncki - czyli związek Hellenów

W drugiej połowie IV w. macedoński król Filip 2 podporządkował sobie skłóconych Greków po bitwie pod Cheroneją, tradycyjnie uważaną za koniec klasycznej Grecji. Na wiosnę r. 337 na konferencji w Koryncie zatwierdzono porozumienie państw greckich, Związek Hellenów, czyli Koryncki i każde państwo to porozumienie zaprzysięgło. Państwa kontynentu na pd. od Olimpu oraz liczne wyspy stały się w ten sposób członkami federacji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Starożytność i Średniowiecze.

Punkty opracowane są według programu książki do pierwszej klasy liceum PRZESZŁOŚĆ TO DZIŚ. PODRĘCZNIK DLA I KLASY LICEUM I TECHNIKUM, CZ. I (STAROŻYTNOŚĆ-ŚREDNIOWIECZE)


JĘZYK POLSKI

1. Periodyzacja - podział na ...

Język polski

Starożytność i jej nawiązania w literaturze - materiały do matury.

Matura ustna

1. Konflikt tragiczny w “Antygonie” Sofoklesa
Wstęp
• Antygona to dramat starogrecki; głos w dyskusji o prawie i władzy, toczącej się w Atenach
• Akcja jest oparta na konflikcie tragicznym, z histori...

Chemia

Miedź i jej związki

Dawniej stosowane symbole chemiczne podobne były do hieroglifów. Oznaczano nimi, pierwiastki, niektóre związki, a nawet czynności chemiczne. Miedź miała wtedy symbol Wenus. Jej skrót Cu wziął się od łacińskiej nazwy – Cuprum.
Mied...

Język polski

Starożytność i Biblia

Starożytność

Filozofia i sztuka starożytnej Grecji i Rzymu.
Wyraz filozofia pochodzi od dwóch słów phileo (lubię) i sophia (mądrość). W starożytności termin ten oznaczał całokształt wiedzy racjonalnej. Filozofia grecka ...

Język polski

Antyk - starożytność. Barwy najstarszej epoki.

Epoka starożytności to najstarszy okres w dziejach kultury europejskiej. Za jej początek przyjmuje się ten czas, kiedy człowiek zaczął pozostawiać po sobie ślady kultury materialnej (ok. 2000 r. p.n.e.). Za początek epoki starożytn...