Starożytność - związki.
1. Związek Peloponeski - związek Sparty z miastami obok niej
Sparta zagrożona powstaniami helotów zawarła z sąsiednimi miastami Peloponezu takimi jak: Tegea, Mantineja, Korynt, Sykion i Megara, traktaty w ciągu VI w., które miały na celu zabezpieczenie jej przed udzielaniem przez te miasta pomocy helotom. Ten pierwotny, dość luźny związek przekształcił się z końcem VI w, w silniejszy związek zwany Związkiem Peloponeskim.
2. Związek Ateński - związek Morski
Flota Aten była ważnym instrumentem greckiej władzy, zatem słabsze państwa poprosiły Ateny, aby im przewodziły. Ateński związek Morski zwany był także ligą Delijską od wyspy Delos, która stała się miejscem związku, a jego skarbiec przechowywano w świątyni Apolla na wyspie. Poszczególni członkowie związku Morskiego byli związani z Atenami dwustronnymi układami. Ateny zajmowały dominującą pozycję, posiadały taką władzę, jak inni członkowie związku łącznie. Do związku należały: Ateny, polis wyspiarskie i polis Azji Mniejszej.
3. Związek Koryncki - czyli związek Hellenów
W drugiej połowie IV w. macedoński król Filip 2 podporządkował sobie skłóconych Greków po bitwie pod Cheroneją, tradycyjnie uważaną za koniec klasycznej Grecji. Na wiosnę r. 337 na konferencji w Koryncie zatwierdzono porozumienie państw greckich, Związek Hellenów, czyli Koryncki i każde państwo to porozumienie zaprzysięgło. Państwa kontynentu na pd. od Olimpu oraz liczne wyspy stały się w ten sposób członkami federacji.