Rola telewizji we współczesnym życiu

Telewizja, jeden ze środków masowego przekazu. Pierwsze nadawanie programu telewizyjnego odbyło się w 1932 roku i od tego czasu stała się najpotężniejszym i najbardziej wpływowym ze wszystkich znanych na świecie mediów. Jednocześnie jest ogromną rozrywką dla ludzi. Te wszystkie seriale, filmy, teleturnieje wciągają nas w szpony nałogu. Nie możemy oprzeć się pokusie, by nie zobaczyć kolejnego odcinka "Na Wspólnej" lub dowiedzieć się kto odpadł w "Barze". Ludzie wykończeni pracą przychodzą do domu z zamiarem zrelaksowania się. Pierwsze co robią to siadają wygodnie na kanapie i włączają telewizor. Takim sposobem zabijają nudę, a także czas, który mogliby poświęcić na pożyteczniejsze czynności. Czasami rozrywka z telewizji kablowej nie wystarcza. Wtedy ludzie kupują antenę satelitarną, wybierają pakiet programów i jeszcze dłużej siedzą przed odbiornikiem. Liczy się tylko zaspokojenie swoich potrzeb, a producenci programów rozrywkowych w ten sposób zarabiają pieniądze. Dzięki naszym potrzebom.
Telewizji nie wymyślono tylko dla rozrywki. Są również kanały informacyjne, z których dowiadujemy się co dzieje się na świecie, w kraju. Czy nasza drużyna piłki nożnej dostała się do Mistzostw, albo jaka będzie jutro pogoda. Na wiadomości patrzą głównie dorośli. To ich interesuje dlaczego polityka w kraju jest taka, a nie inna. Włączają taki program, oglądają przez piętnaście do trzydziestu minut i są usatysfakcjonowani. Nie mają większej potrzeby na telewizję. Są im potrzebne tylko i wyłącznie informacje. Potem zajmują się sprawami takimi jak sprzątanie, czytanie książek. Młodzież nie interesuje się takimi rzeczami.
Nastolatki. Specjalnie dla nich stworzono programy rozrywkowe, a także kanały edukacyjne, dzięki którym młody człowiek będzie mógł się dokształcać oglądając telewizję. Programy te są ciekawe, wciągające. Czasem dzięki nim nastolatek dowiaduje się o rzeczach, które omawiane są w kanałach informacyjnych do których nigdy by nie zaglądnął. Są one pokazane w ciekawszym stopniu niż w sztywnych wiadomościach. Zdobywa wiedzę i jednocześnie dopełnia potrzebę rozrywek.
Telewizja nie zapomniała również o najmłodszych widzach. Stworzono filmy familijne, animowane. Ale niestety, większość z nich znajduje się w telewizji satelitarnej za którą niestety trzeba dodatkowo płacić. Dzieci godzinami patrzą na bajki, które nie są dla nich dobre. Teraźniejsze bajki są agresywne. Postacie zabijają, obrażają innych. Dzieci widzą takie sceny, a później naśladują to, co robiły ich ulubione postacie.
Telewizja odgrywa różne role w naszym życiu. Dostarcza rozrywek, uczy, informuje, poprzez bloki reklamowe zachęca do kupowania różnych produktów. Świat bez telewizji byłby inny, może nawet lepszy. Telewizja jest z nami na każdym kroku. Ludzie wymyślają coraz to nowe miejsca, w których instalują odbiorniki, jak na przykład samochody. Należy pamiętać, żeby korzystać z umiarem, ponieważ za kilka miesięcy okaże się, że staliśmy się maniakami telewizyjnymi. Nasze ciało stanie się niezdolne do ruchu, staniemy się otyli z podkrążonymi oczami. Czasem warto przeczytać dobrą książkę, niż obejrzeć poraz setny ten sam teleturniej. Kto wie, może za parę lat książka zginie, a cały świat zostanie pochłonięty przez telewizję.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Scenariusz zajęć z edukacji medialnej- Rola telewizji w świecie kultury.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MEDIALNEJ

Temat: Rola telewizji w świecie kultury.

Czas trwania:
45 minut

Główne zagadnienia lekcji:
Zajęcia dotyczą roli kultury medialnej we współczesnym świecie. Rozważania...

Wiedza o społeczeństwie

Rola środków masowego przekazu we współczesnym świecie i ich wpływ na kształtowanie postaw obywatelskich

1. Co to są środki masowego przekazu?

Środki masowego przekazu, środki komunikowania masowego, mass media, środki masowej informacji i propagandy, instytucje i urządzenia techniczne, za pomocą, których przekazuje się treści inform...

Pedagogika

Rola zajęć muzycznych i plastycznych w kształtowaniu wrażliwości i wartości estetycznych dzieci w klasie pierwszej

SPIS TREŚCI


str.
1. Wstęp

2. Rozdział I
Analiza tematu jako problemu- objaśnienia terminologiczne w ujęciu różnych autorów.

3. Rozdział II
Wpływ zajęć muzycznych i plastycznych na rozwój dzi...

Wiedza o społeczeństwie

Wybrane zagadnienia na ustna mature z Wosu

1.Cechy społeczeństwa obywatelskiego.

Społeczeństwo obywatelskie było:
- wzorem
- -utopijnym modelem opartych na rynkowych podstawach społeczeństwa pełnoletnich, równouprawnionych i wolnych obywateli.
Obywatelstwo ozna...

Politologia

System polityczny, systemy polityczne, silski wsnhid

SYSTEM POLITYCZY _ DEFINICJA POJĘCIA
System to najogólniej każdy skoordynowany wewnętrznie i wykazujący określoną strukturę zbiór elementów. Strukturę można określić jako ogół związków między elementami uwarunkowanych przynale...