Konspekt zajęć
KONSPEKT ZAJĘĆ
KOREKCYJNO ? KOMPENSACYJNYCH
OPRACOWAŁA:
TEMAT: Ćwiczenia metodą Weroniki Sherborn prowadzące do poznania własnego ciała.
CELE:
? poznanie własnego ciała, świadomość samego siebie
? umiejętność koncentracji uwagi
? kształtowanie koordynacji wzrokowo ? ruchowej
? nawiązanie kontaktu ze współćwiczącymi
CELE WYCHOWAWCZE:
? przestrzeganie zasad i reguł zabaw
? kształtowanie współodpowiedzialności za partnera
? nauka pracy w 2-osobowym zespole
(elementy metody W. Sherborne)
KLASA II ? dzieci upośledzone w stopniu umiarkowanym
MIEJSCE ĆWICZEŃ: sala gimnastyczna
LICZBA ĆWICZĄCYCH: 4
CZAS TRWANIA: 45 minut
SPRZĘT: gazety, woreczki
CZĘŚĆ WSTĘPNA
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO ? PORZĄDKOWE
1. Zbiórka w szeregu, powitanie
2. Sprawdzenie gotowości do zajęć
3. Podanie tematu i celów zajęć
4. Zabawa orientacyjno ? porządkowa ?Kryśka-Maryśka?. Uczniowie biegają swobodnie po całej sali gimnastycznej, Na hasło nauczyciela np. ?Kryśka? biegną do leżącego woreczka oznaczonego kolorem czerwonym, ?Maryśka? biegną do woreczka Żółtego.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
KSZTAŁTOWANIE UMIEJĘTNOŚCI, DOSKONALENIE UMIEJĘTNOŚCI,
ROZWIJANIE ZWINNOŚCI
1. Leżenie na brzuchu, plecach i turlanie się
2. Czołganie się na brzuchu do przodu
3. Leżenie tyłem ? wdech powietrza nosem, wydech ustami
4. Postawa zasadnicza ? gazeta złożona w rulon pomiędzy kolanami ? skoki kangura
5. Z przysiadu podpartego dłonie oparte na gazecie czworakowanie przesuwając gazetę w różnych kierunkach
6. Siedząc na podłodze po ?turecku? jedno dziecko obraca w kółko drugie
7. Marsz na sztywnych nogach z woreczkiem na głowie
8. Pozycja wyjściowa ? siad skrzyżny ? dzieci siedzą na przeciwko siebie i rzucają na przemian woreczek do siebie.
9. Dzieci siedzą w rozkroku, dotykają się stopami, podają sobie ręce i przeciągają się
10. Dzieci stają w rozkroku jedno za drugim, robią tunel. Po kolei przechodzą pod nim
CZĘŚĆ KOŃCOWA
RELAKSACYJNA
USPOKOJENIE ORGANIZMU
CZYNNOŚCI ORGANIZACYJNO ? PORZĄDKOWE
1. Ćwiczenie uspokajające ?kwiaty?. Dzieci są ?uśpionymi kwiatami? , na sygnał budzą się, kołyszą i ruszają rękami.
2. Ćwiczenie oddechowe, siad skrzyżny. Plecy proste, dłonie na kolanach, wdech nosem, wydech ustami.
3. Zebranie pomocy i odłożenie w wyznaczone miejsce
4. Zbiórka, pożegnanie