Patologiczne zjawiska w miejscu pracy
W stosunkach między pracownikami występują zjawiska negatywne. Do najgroźniejszych należy mobbing i molestowanie seksualne. Te zjawiska są niezgodne z obowiązującymi w Polce przepisami.
Mobbing to systematyczne nękanie psychiczne pracownika przez innych pracowników lub przez przełożonego. To nękanie ma postać szykan, których celem jest uprzykrzanie życia pracownika i prowadzi najczęściej do zaburzeń w funkcjonowaniu jego organizmu i chorób. Prześladowaną osobą może być każdy - to nie cechy pokrzywdzonego są przyczyną mobbingu, lecz cechy prześladowcy. Prześladowca ma zazwyczaj zbyt wygórowane zdanie na temat swoich kwalifikacji (umiejętności, wiedzy) , a jednocześnie posiada zbyt dużo uprawnień, które wykorzystuje szykanując innych. Odpowiedzialność za mobbing w przedsiębiorstwie lub innej organizacji ponosi zazwyczaj kierownictwo, które albo samo represjonuje pracownika (pracowników), albo tez poprzez lekceważenie lub niedostrzeganie konfliktów miedzy pracownikami dopuszcza do powstania mobbingu. Czynnikiem sprzyjającym utrzymaniu się mobbingu jest to, że źle traktowani pracownicy w obawie przed utratą pracy nie ujawniają tego zjawiska, co utwierdza prześladowców w przekonaniu, że mogą dalej bezkarnie prześladować swoje ofiary. Także świadkowie mobbingu, którzy nie reagują na to zjawisko, powodują, ze rozwija się ono coraz silniej. Wszelkie przejawy mobbingu powinny być zatem stanowczo zwalczane i to nie tylko przez kierownictwo, ale i przez samych pracowników.
Osoby, wobec których stosowany jest mobbing, nie powinny biernie poddawać się prowadzonym wobec nich wrogim działaniom. W pierwszej kolejności muszą uświadomić sobie , że mobbing jest wyrazem nieprawidłowości w stosunkach międzyludzkich panujących w danym przedsiębiorstwie, a nie konsekwencja ich zachowań.
Innym negatywnym zjawiskiem, które pojawia się w niektórych przedsiębiorstwach jest molestowanie seksualne. Molestowanie seksualne definiowane jest jako:
1.niechętnie przyjmowane zaloty lub inne zachowania o podłożu erotycznym
2.otwarte żądanie od molestowanego pewnych zachowań o charakterze seksualnym po groźbą np.: wstrzymana awansu, zablokowania podwyżki czy nagrody za wyniki w pracy, a nawet pod groźbą pozbawienia pracy.
Drugi tym molestowania seksualnego jest ewidentnym szantażem i żadna ze stron nie może mieć wątpliwości, że uczestniczy w molestowaniu seksualnym. W pierwszym przypadku możemy mieć natomiast do czynienia z nieporozumieniem bądź z faktycznym molestowaniem. Nieporozumienia wynikają z tego, że niektóre zachowania są czasami różnie odczytywane przez różne osoby. I tak regułą jest, że kobiety bardziej niechętnie odbierają żarty o tematyce erotycznej czy też zaczepki słowne na ten temat , szczególnie gdy takie działania podejmowane są przez mężczyzn. Dlatego też każdy człowiek powinien wystrzegać się takich zachowań, które mogłyby być przez inne osoby odczytane jako molestowanie seksualne. Osoba molestowana seksualnie nie powinna bagatelizować tego zjawiska, bo może to jedynie ośmielić molestującego.