Charakterystyka Zośki - "Kamienie na Szaniec".
Zośka
Jedną z głównych postaci książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” jest Tadeusz Zawadzki – Zośka. Urodził się 24 stycznia 1921 roku. Zginął mając 22 lata. Należał do Chorągwi Warszawskiej i Armii Krajowej. Był dowódca Grup Szturmowych oraz harcmistrzem. Zaplanował akcję pod Arsenałem. Napisał pamiętnik, na którym Aleksander Kamiński opierał swoją powieść. Tadeusz Zawadzki został odznaczony orderem Virtutti Militarni i dwa razy Krzyżem Walecznych.
Wywodził się z rodziny inteligenckiej. Jego ojciec pracował jako rektor Politechniki Warszawskiej, a matka była działaczką społeczną. Siostra zaś brała udział w sabotażu podczas wojny. Utrzymywał świetny kontakt z rodziną. Zwierzył się raz nawet w swoim pamiętniku, że matka zastępowała mu kolegów i przyjaciół. Ukończył liceum im. Stefana Batorego. „Zośka nie przepracowywał się zanadto w szkole. Uczył się na czwórki”. Należał do związku harcerskiego ”Buki”. W czasie wojny zaprzyjaźnił się z Rudym-Janem Bytnarem i Alkiem- Aleksym Dawidowskim.
Chłopiec został obdarzony niema dziewczęcą urodą: „Delikatna cera, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie i włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich subtelnych palcach”. To wszystko spowodowało, że koledzy nazwali Tadeusza Zawadzkiego „Zośka” .
Posiadał wyjątkowe zdolności przywódcze oraz wybitną inteligencję teoretyczną i praktyczną. W miarę jak biegły lata rósł autorytet Zośki w szkole i w drużynie buków.. Już w wieku 15 lat utarł się, jako przywódca. Różnił się tym od innych rówieśników-przywódców, że nigdy nie rozkazywał, nie pouczał, ale jedynie prosił. „I myślał raczej o innych niż o sobie”.
Lubił niektóre dziedziny sportu. Odznaczał się w strzelectwie, hokeju, tenisie, zajmując pierwsze miejsca w turniejach szkolnych. Tadeusz zawsze bał się wody. Nie wchodził do wody powyżej pasa. Aż do czasu, gdy ktoś nie wzbudził w nim nutkę ambicji. W dwa lata później został reprezentantem Buków w pływactwie, gdyż pływał najlepiej. To wydarzenie dowodzi, że jak Zośka się bardzo zawziął to po mimo trudności osiągał swój cel.
Podczas trwania wojny prowadził działalność podziemną. Był znakomitym organizatorem wielu kampanii sabotażowych. W czasie okupacji zarabiał jako szklarz, później zajmował się wyrobem marmolady. Zasłynął w przeprowadzeniu akcji pod Arsenałem w wyniku której uwolniono rudego i 20 innych więźniów hitlerowskich. Każde jego posunięcie było zawsze staranie, kilkakrotnie przemyślane. W wszelkie akcje angażował się całkowicie, dawał z siebie wszystko. Po śmierci Alka i Rudego załamał się zupełnie, stracił chęć do życia. Zginął pod Sieczychami podczas ataku na niemiecką strażnicę.
Moim zdaniem postawa harcerzy z Szarych Szeregów, w tym Zośki, może być wzorem do naśladowania dla współczesnej młodzieży, gdyż uczy braterstwa, służby ojczyźnie i całkowitemu oddaniu się jej potrzebom
*** Nie przepisywac żywcem jeśli można , ale się tylko wzorowac ***