Charakterystyka Zośki - "Kamienie na szaniec".

- Dzień dobry panie Jarosławie – powiedziała panie Halinka – co się tu dzieje?
- Dzień dobry, to pani nie wie, że Zośka zginął – odparł oburzony pan Jarosław.
- Nie, a kim był ten Zośka – zapytał pani Halinka z ciekawością w głosie.

Zośka nazywał się naprawdę Tadeusz Zawadzki. Był synem prof. Zawadzkiego i działaczki społecznej, miał siostrę Hankę, mieszkał w Warszawie. Ukończył gimnazjum im. S. Batorego. Członek drużyny harcerskiej Buki, podczas okupacji należał kolejno do PLANU, później do Wawra, a na końcu do Szarych Szeregów gdzie zginął w akcji pod Sieczychami.

Obdarzony dziewczęcą urodą "miał delikatną cerą, regularne rysy, jasnoniebieskie spojrzenie, włosy złociste, uśmiech zupełnie dziewczęcy, ręce o długich, subtelnych palcach." Świetny sportowiec, wszechstronnie uzdolniony, inteligentny, uczył się dobrze, choć nie wybitnie.

„Zośka wyróżniał się w strzelectwie, w hokeju i w tenisie”. ”Bardzo silna więź łączyła go z matką” Był bardzo podobny do matki. Z jego twarzy emanował spokój i opanowanie.

”Urodzony organizator - mówili o nim nauczyciele (...), Urodzony przywódca - stwierdzano w harcerstwie”. Zośka posiadał to coś, co powodowało, że koncentrowali się wokół niego rówieśnicy. Chłopak „różnił się od innych przywódców - rówieśników tym, że swą rolę wypełniał w sposób naturalny i prosty. Nie rozkazywał, nie żądał, nie pouczał. Nie narzucał swej woli, dla innych tolerancyjny ,dla siebie wymagający.” Jego rodzice ceniąc w chłopcu posiadany przezeń dar usiłowali połączyć owe cechy przywódcze z nastawieniem do służenia innym. "Wiedzieli: przywódca - egocentryk to niebezpieczeństwo, przywódca o typie przewodnika - to wartość społeczna.” Sam Zośka, choć niewątpliwie spryt, ambicja, upór - wyrabiały mu pewną sławę, nie dbał o to.

Był powściągliwy, skryty, trzymał się na uboczu, a „najsilniejszą w tym czasie właściwością psychiczną Zośki była jego samotność.”
Zośka sumiennie i dobrze wywiązywał się z obowiązków, był punktualny, nie lubił publicznie przemawiać.

Rudy był jego najserdeczniejszym przyjacielem, toteż jego aresztowanie, a później śmierć zostawiła trwałe piętno w jego psychice. Widząc Rudego zmaltretowanego po przesłuchaniach prowadzonych przez gestapowców „w Zośce wszystko skręcało się z cierpienia.”

Na dwóch gestapowcach Schulcu i Lenzug dokonał zemsty za śmierć przyjaciela. Po śmierci Rudego i Alka stan psychiczny Zośki był okropny. Poprawił się dopiero, gdy wyjechał na wieś i spisał wspomnienia o Rudym.
Zośka był skromny. Objawiało się to, gdy został odznaczony "Krzyżem Walecznych". "Czuł się jakby zawstydzony, nikomu o tym nie mówił."
W Wawrze dowodził akcją przewożenia broni. W Szarych Szeregach pierwszą akcją, którą dowodził, była akcja Celestynów zakończona powodzeniem, natomiast następna jego akcja, pod Sieczychami zakończona powodzeniem - tej akcji ginie Zośka.

Zośka rozplanowywał akcję w terenie i w czasie, dobierał ludzi do właściwych prac, wyznaczał robotę, kontrolował wykonanie. Dbał o bezpieczeństwo kolegów w czasie akcji, nie dopuszczał żadnych błędów.

Zośka jest człowiekiem godnym naśladowania, jednak to bardzo trudne, ponieważ był on prawie idealny. W dzisiejszych czasach, rzadko spotyka się ludzi obdarzonych takimi zaletami.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Zośki - "Kamienie na Szaniec".

Zośka
Jedną z głównych postaci książki Aleksandra Kamińskiego pt. „Kamienie na szaniec” jest Tadeusz Zawadzki – Zośka. Urodził się 24 stycznia 1921 roku. Zginął mając 22 lata. Należał do Chorągwi Warszawskiej i Armii Kraj...

Język polski

Charakterystyka Zośki "Kamienie na szaniec".

Zośka był to pseudonim Tadeusza Zawadzkiego bohatera powieści Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Urodził się on 1921 roku, należał do „pokolenia Kolumbów”. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego. Był harcmistrzem...

Język polski

Charakterystyka Zośki "Kamienie na szaniec"

Zośka był to pseudonim Tadeusza Zawadzkiego. Urodził się on 24 stycznia 1921 roku. Uczęszczał do szkoły im. Stefana Batorego. Jego ojciec był profesorem chemii, a matka działaczką społeczną. Miał siostrę o imieniu Hanka. Wraz z rodzin�...

Język polski

Charakterystyka Alka "Kamienie na szaniec".

Po przeczytaniu książki Aleksandra Kamińskiego pod tytułem kamienie na szaniec moją największą sympatię przyciągnął jeden z głównych bohaterów Aleksy Dawidowski.

Alek urodził się 3 XI 1920 roku, a zmarł w wyniku postrzeleni...

Język polski

"Kamienie na szaniec" - charakterystyka Jana "Rudego" Bytnara.

„Być zwyciężonym i nie ulec - to zwycięstwo!”
Marszałek J. Piłsudski

Jan Roman Bytnar ( pseudonimy: „Czarny Janek”, „Krokodyl”, „Rudy”, posługiwał się przybranym nazwiskiem „Jan Karski”) - harcmistrz, czło...