Prawo UE


Organami pomocniczymi Rady i Komisji są: Komitet Ekonomiczno – Społeczny oraz Komitet Regionów (charakter doradczy, ich opinie nie wiążą).
Akty prawa unijnego bezwzględnie obowiązujące to:
 Rozporządzenia (quasi ustawy) – wchodzą do każdego systemu prawnego państwa członkowskiego bezpośrednio stając się integralną częścią tego systemu.
 Dyrektywa – określa termin do jakiego ma być wprowadzona do wewnętrznego systemu prawnego, formę wprowadzenia pozostawia do wyłącznego uznania państwa.
 Decyzja – akt o charakterze administracyjnym, adresatem którego może być pojedyncze państwo, grupa państw i w tych przypadkach są one z nazwy własnej wymienione, bądź wszystkie państwa członkowskie bez wymieniania ich nazw.
Aktami o charakterze niewiążącym prawnie są zalecenia i opinie. Mimo to państwa starają się je przestrzegać na mocy traktatowego zapisu o lojalności działań wobec organizacji. Nie na mocy postanowień traktatowych, lecz w oparciu o wyrok Trybunału Sprawiedliwości prawo wspólnotowe ma prymat (supremację, jest nadrzędne) nad prawem wewnątrzkrajowym państw członkowskich. Zapewnia to jednakowe obowiązywanie tego prawa w poszczególnych państwach. Jeżeli prawo wewnątrzkrajowe kolidowałoby z prawem wspólnotowym (unijnym) musi zostać zmienione zgodnie z tym ostatnim.
Akt prawa unijnego w porównaniu z prawem wewnątrzkrajowym różni się tym, że obowiązkowo musi zawierać przepis prawa traktatowego, na mocy którego jest uchwalany. Wymienione być muszą wszystkie organy biorące udział przy jego powstawaniu,
 Preambuła – określa cele, przesłanki, dla osiągnięcia których akt jest uchwalany.
 Treść aktów – w przypadku obszernych aktów może być podzielona na części, podpisywany jest przez przewodniczącego Rady, czyli Szefa Rządu państwa pełniącego aktualnie prezydencję, a w procedurze współdecydowania także przez aktualnego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Prawo administracyjne

Prawo

PODSTAWY PRAWA

FZ-3/II 2007
Wykład 1, 03/03/2007

ZAGADNIENIA

1. CO TO JEST PRAWOZNAWSTWO 1
2. KULTURY PRAWNE 2
• PRAWO STANOWIONE 2
• COMMON LAW 2
• ISLAM 3
• KONFUCJONIZM 4
3. BENCHMAR...

Wiedza o społeczeństwie

Prawo - referat

Co to jest prawo?
Szereg istotnych cech prawa określili na podstawie swych badań klasycy marksizmu. Marks i Engels uznawali prawo za przybraną w formę ustawy wolę klasy panującej. Podobnie Lenin nazywał prawo państwową wolą klasy panuj...

Prawo

Skrypt Prawo rzymskie

PRAWO RZYMSKIE
NOTATKI

TYLKO DO UŻYTKU STUDENTÓW

WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
UNIWERSYTETU OPOLSKIEGO

OPOLE 2007/2008


WYKAZ LITERATURY:

A. Dębiński, Rzymskie prawo prywatne. Kompendi...

Prawo

Zagadnienia egzaminacyjne-Prawo

1. POJĘCIE PRAWA (idea ładu społecznego)

Prawo jest zespołem norm postępowania kształtującym zachowania międzyludzkie.

Prawo - w najstarszym znaczeniu; podstawowy instrument zapewnienia ładu społecznego. Uregulowanie spos...

Prawo

Prawo konstytucyjne

1. Ogólna charakterystyka prawa konstytucyjnego
Prawo konstytucyjne ma przynajmniej dwa znaczenia. Przez prawo konstytucyjne rozumiemy zespół norm prawnych, których przedmiotem jest uregulowanie ustroju politycznego i społeczno-gospodarczeg...

Prawo administracyjne

Prawo adminisrtacyjne

WYKŁAD 1
18.02.2002
Administracja – w różny sposób określamy w prawie administracyjnym. Odrębności widoczne w definicjach są następstwem zróżnicowania kryteriów przyjmowanych przy konstruowanych pojęciach, pogląd nawiązują...