Analiza muzyki

Zadanie: napisz pracę stylistyczną, wktórej opiszesz ,co wyobrażasz sobie słuchając muzyki klasycznej.


„O Fortuna” to dzieło skomponowane przez Carla Orffa do poematu ze zbioru Carmina Burana. Tekst pieśni mówi o wpływie ślepego losu na życie człowieka.
Utwór jest pełen napięcia, nastroju wyczekiwania i emocji. Wszystkie te uczucia idealnie pasują do opisu zawodów sportowych.
Zaczyna się bardzo podniośle, jakby chcąc zwrócić uwagę, powiedzieć „to zdarzy się tu i teraz”. U mnie powoduje to wyobrażenie płonącego znicza olimpijskiego – rzeczy, która choć symbolizuje początek olimpiady, przysparza wielkich emocji. Uświadamia ona bowiem co właśnie się zaczyna. Tak naprawdę jeszcze nic się nie stało, ale ogień płonie i zapowiada przyszłość. Pojawiają się wielkie nadzieje. Widać to w oczach każdego zawodnika i każdego fana. Kolorowe tłumy sportowców marzą o tym samym.
Ta muzyka może także przywoływać obraz otwierających się bram stadionu, które zdają się mówić „wejdź”. Widz jest taki malutki, a stadion taki wielki, potężny.
Następnie muzyka i chór trochę się wyciszają. Powoduje to, że obok wszystkich emocji pojawia się skupienie. To jak chwile ogromnego napięcia przed rzutem karnym w 90. minucie spotkania czy w momencie, gdy ostatni skoczek rusza z belki startowej. Błyskają flesze, kibice wstrzymują oddech. Wszystkie pary oczu skierowane są w jeden punkt. Obserwują każdy szczegół, każdą kroplę potu, każdy gest. Serca biją szybciej. Piłka dotyka obręczy kosza i pojawia się tylko jedno pytanie. Wpadnie?
Kolejny fragment utworu jest głośniejszy, podnioślejszy jak radość jednych kibiców przekrzykująca smutek i rozpacz drugich. Muzyka staje się uroczysta, jakby symbolizowała cześć należną mistrzom, wielki blask złotego medalu, chwile chwały. Powoduje, że moja wyobraźnia stwarza obraz biegacza wpadającego na metę i chwilę później unoszącego ręce do góry w geście zwycięstwa.
Gwałtowne wyciszenie przypomina o tym, jaki jest ludzki los. Droga na szczyt to wędrówka bardzo stroma i ciężka, ale szybko się z niego spada. Niedługie, jakby urywane dźwięki mogą nasuwać skojarzenie króciutkich chwil, na które sportowcy pozostają w pamięci kibiców.
Utwór ten udowadnia jak ponadczasowa jest muzyka. Choć powstał, gdy sport był na zupełnie innym etapie rozwoju idealnie pasuje do zdarzeń ze współczesnych stadionów.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzykologia

Metodyka nauczania muzyki - wybrane zagadnienia

17. MUZYKA LUDOWA I JEJ WALORY DYDAKTYCZNE ORAZ MIEJSCE W TREŚCIACH KSZTAŁCENIA MUZYCZNEGO (INSPIRACJE MUZYKĄ LUDOWĄ W KOMPOZYCJACH XIX/XX WIEKU OBECNYCH W PROGRAMACH NAUCZANIA)

Muzyka ludowa różnych narodów europejskich i muzyka inn...

Muzykologia

Historia muzyki

STAROŻYTNOŚĆ
(3 tyś. lat p.n.e. – ok. 5 wiek n.e.)

Muzyka rozwijała się na czterech obszarach:
Ř Mezopotamia
Ř Palestyna
Ř Egipt
Ř Grecja
Dowiadujemy się o jej istnieniu przede wszystkim z:
Ř przek...

Język polski

Analiza wybranego fragmentu "Pana Tadeusza" (gra Wojskiego na rogu księga IV)

Analizowany fragment znajduje się w IV księdze „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza - „Dyplomacja i łowy”. Ze względu na swoją formę utwór ten można nazwać epopeją o życiu polskiej szlachty. „Pan Tadeusz” był kierowany głównie do...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Julina Tuwima pt. „Hymn Librecisty”.

Julian Tuwim urodził się w 1894 roku w Łodzi. Po ukończeniu gimnazjum w rodzinnym mieście studiował prawo i filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, współpracując z czasopismem "Pro arte et studio". Był współtwórcą grupy "Skamander". L...

Język polski

Analiza języka reklam na wybranych przykładach

We wrześniu, w ubiegłym roku zdecydowałam się wybrać jako podstawę do mojej prezentacji temat nr 9 z działu „Nauka o języku”, któ-ry brzmiał: „Dokonaj analizy języka reklam. Wyjaśnij, jaki obraz świa-ta kreują”. W trakcie zbier...