Polska Piastów.

POWSTANIE PANSTWA PIASTOW
W europie najpóżniej sposrod slowian pojawily się plemiona polskie. Zamieszkiwali tereny 3ech rzek i Karpaty i pomorze. Ale panstwo uformowalo się za czasow Mieszka I. Zdobyl reszte wielkopolski mazowsze i ziemie ledzian. Swoje rzady rozpoczal od prob zdobycia pomorza. W 994r. przeciw mieszkowi wystapil Wichman i Mieszko postanowil zawrzec uklad z Czechami który korzystajac przyczynil się do sojuszu czesko- wieleckiego, ulatwil podboj Pom. Zach. Korzystajac z poparcia cesarzowej Teofano M. Podjal dzialania i zajal ziemie sandomierska malopolske i slask.
ZNACZENIE CHRZEŚCIJAŃSTWA
Polityczne- Niemcy nie mieli pretekstów do najazdów na Polske. Ustanowienie bikupstwa w Poznaniu. Biskup Jordan podlegal bezposrednio papiezowi dlategi gdanski koscoil nie był zalezny on Niemieckich metropolii. Ulatwione wejscie Mieszka do wspolnot chrzescjanskich i ulatwiona polityka. Dzieki temu zdobyl pomorze zach slask krakow. Kulturalne – Rozwoj szkolnictwa, pismiennictwa, kronikarstwa, ogolny rozwoj kultury administracyjnej, zmieny w tradycjach,i mentalnosci ludzi, wprowadzony rok liturgiczny i kalendarz koscielny.
BOLESŁAW CHROBRY
Chrobry miał bliskie stosunki z OttonemIII. Na mocy decyzji jego i papieza SylwestraII doszlo do utworzenia w Polsce metropolii i biskupstw. OttonIII w planach budowy uniwersalnego cesarstwa znalazł tez miejsce dla polskiego wladcy. Uprawnienia te i cesarskie dary swiadczyly ze Bolesław jest wladca suwerennym a pozycja wobec wladcow tez ulegla zmianie. Ale po smierci ottona sytuacja się zmienila na gorsze. W niemczech nastawalt konflikty. Wykorzystal to chrobry i zdobyl Milsko i Luzyce. Pozniej przejal tron czeski. HenrykII zaakceptowal sytuacje ale postawil on warunki ze chrobry uzna lenna podleglosc Czech wobec niemcow. Bolek się na zgodzil i rozpoczela się wojna (1004-1018) konczaca się pokojem w budziszynie. Chrobry oprocz wczesniejszych nabytkow zyskał Morawy i Slowacje a HenrykII zobowiazal się do wsarcia Chrobrego w wyprawie na Ruś.
KRYZYS MONARCHII WCZESNOPIASTOWSKIEJ
Po smierci Chrobrego wladze przejalk jego syn MiszkoII.Sam się koronowal. Prowadzil walki z cesarstwem gdz feudalowie niemieccy rezygnowali z planow podporzadkowania się Polsce.Wroga postawe przyjeli:Czechy i Rusini bo Chrobry zajal Grody Czerwienskie a czechy chialy odzyskac morawy. Wkadca niemiec KonradII zawarl porozumienie z Jarkiem Madrym(Kijowo). Powazny był tez konflikt braci Mieszka Bezpryma i Ottona Odsunietych od Wladzy. Efektem tych konfliktow jest kryzys M.W.P. i najazd na polske w 1031 na Luzyce i Milsko. Kiedy przeciw bratu wystapil Bezprym Mieszko z zona zmuszeni sa opuscic kraj. W1031 J.Madry zajal Grody Czerwienskie i ziemie przemyska. Po rzadach Bezpryma Mieszko wraca jednak po smierci znow oslabia się panstwo. Konsekwencje: Upadek wladzy zwierzchniej i utrata Grodow czerwienskich na rzecz Rusi, Morawy-Czech, Slowacja-Wegrzy, Luzyce i Milsko Niemcy. Pom. Zach. Oderwało się od polski. Powstanie ludowe reakcje poganskie Objecie rzadow przez K. Wiekiego uspokoilo nastroje ale zostal wygnany przez moznych. Brzetyslaw- zajazd-1038 zajecie slaska.
KAZIMIERZ ODNOWICIEL
Kazimierz powraca do kraju dzieki niemieckiemu wladcy HenrykowiIII Malzenstwo z siostra Jaroslawa madrego a także dlatego ze J.Madry toczyl walki z Mielawem z mazowsza. 1047Uderzaja! Kazimierz dobywa Mazowsze i utrwala wplywy na pom gdanskim . Realizowal polityke rekonstrukcji panstwa.1050 odzyskal Slask. Na zjezdzie w Kwedlinburgu 1054 Hemryk zgodzil się na slask dla polski w zamian za roczny trybut 30grzywien zlota i 500 srebra dla czech. Ponowna konsolidacja polski odbudowa organizacji panstwowej i koscielnej oraz wznowienie biskupstw.
BOLESŁAW SMIAŁY
k.W. zostawil Bolkowi ziemie Krakowska gnieznienska wraz z mazowszem i slask(trybut).Bolek wykorzystal sytuacje polityczna która zostawil mu ojciec i koronowal się na krola. Wlaczyl się o spor o obsade tronu. Kiedy wybuchlu walki wewnetrzne na Wegrzech Bolek stanal za nimi a wyparl się niemcow(HenrykaIV). Zaprzestał placic trybut czechom za slask. Zaangazowal się w sprawy Rusi i obsadzil na tronie swego kandydata Izjasława(2x)- pogorszylo to stosunki polski z Ruskimi ksiazetami. Wykorzystal spor grzegorzaVII z HenrykiemIV i inwestyture opowiadajac się po stronie papieza co zaostrzylo stosunki z Niemcami a bolek walczyl z niemcami i czechami. Poparl powastania feudalow saskich wobec Henrykow- zgoda od stolicy apostolskiej na koronacje(1076)
BOLESŁAW KRZYWOUSTY
Po wygnaniu smialego na tron wstapil Władysław Herman. Wznowienie trybutu ze slaska dla czech. Wojewoda sieciech zmuszal moznych do podporzadkowania się ksieciu . W 1097 dzieli kraj miedzy synow.Zbigniewa i Boleslawa.Zbigniew-Kujawy wielkopolska. Bolesław Slask malopolska. B. Brzywousty w 1107 zajal dzielnice i wygnal go z kraju. Sojusznik wegry które szukaja pomocy przeciw czechom i polityce niemieckiej.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Polska Piastów i rozbicie dzielnicowe.

Polska Piastów
W okresie od VIII do IX wieku, gdy nad Dunajem tworzyły się już pierwsze państwa słowiańskie, na ziemiach między Odrą, a Bugiem panowała jeszcze powszechnie organizacja plemienna. Na ziemiach polskich między Bałtykiem...

Historia

Polska Piastów społeczeństwo i gospodarka od Mieszka I do Kazimierza Wielkiego.

Polska Piastów społeczeństwo i gospodarka od Mieszka I do Kazimierza Wielkiego.
Dynastia Piastów panowała na ziemiach polskich od najdawniejszych czasów, kiedy to jeszcze Polska nie tworzyła zwartej struktury państwowej, a jedynie był...

Historia

Polska Piastów

Polska Piastów - okres kształtowania się państwa Polskiego od ok. X wieku do ok. XII wieku n.e.

Legendarnym przodkiem dynastii Piastów miał być Piast - według relacji Galla Anonima ubogi oracz (przez Wincentego Kadłubka przekształ...

Historia

Polska a ziemie ruskie za Piastów – konflikty i współpraca

Początki Rusi datuje się na ok. II poł. IX w. kiedy to Ruryk – wódz Waregów (jednego z plemion wikińskich), przybył do Nowogrodu Wielkiego w 862 r., zajmując samo miasto oraz pobliskie tereny i tworząc państwo ruskie. Jego następca – ...

Historia

Polska Piastów w walce o jedność i suwerenność państwa w X-XII wieku.

Państwo polskie powstało w wyniku dokonanego przez Polan zbrojnego zjednoczenia wielu plemion. Plemiona te znacznie różniły się od siebie, zwłaszcza pod względem kulturowym i religijnym. Każde z nich wierzyło w innych bogów, praktykowało...

Historia

Polska Piastów - daty

966 - chrzest Mieszka I
968 - powstanie biskupstwa dla państwa gnieźnieńskiego
972 - zwycięska wojna Mieszka I z margrabią saskim Hodonem, zakończona bitwa pod Cedynią oraz interwencją cesarza
990 - przyłączenie Małopolski i ...