Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu
Przetrwać tam mógł tylko człowiek, który wyzbył się wszelakiego rodzaju wyższych uczuć takich jak: współczucie, miłość solidarność z innymi. Ludzie żyli według nowego kodeksu, który niewiele miał wspólnego z rzeczywistością pozaobozową.
Głód był jedną z metod, którą hitlerowcy stosowali w celu przejęcia kontroli nad więźniami. Głód deprawuje ludzi, czyni z nich namiastkę człowieka, nie pozwala zachować godności. Pożywienie jest obsesją więźniów. Tylko o tym rozmawiają, myślą, tego pragną.
Wielu obozowych więźniów żyło nadzieją, iż uda im się przeżyć obóz i wrócić do normalnego świata. Dlatego z zimną konsekwencją poddawali się mechanizmowi funkcjonującemu w obozie. Zmieniali się wewnętrznie, pragnęli tylko żyć, za wszelką cenę żyć!
Niemcom potrzebna była siła robocza, stosunkowo tania i wydajna. Byli nią oczywiście więźniowie. Człowiek został zredukowany do pracującej maszyny, któremu nic się nie należy oprócz niewolniczej pracy od rana do nocy, bez pożywienia, bez godziwych warunków. Zysk z ich pracy przesłaniał okupantom wszystko inne. Takie traktowanie ofiar bardzo szybko wyzbywa ich z resztek człowieczeństwa.
Takie zachowanie pokazuje obraz degradacji człowieka, już nie tylko więźniów, przede wszystkim oprawców nazistowskich, którzy stali się nieludzkimi maszynami, służącymi do mordowania innych. Dobro i zło stały się dla nich pojęciami pustymi, nic nie znaczącymi. Byli zimni i okrutni zarówno dla dorosłych, kobiet, jak i dzieci.
Normalny człowiek nie może spokojnie patrzeć na ludzką krzywdę, nie mówiąc już o jej wyrządzaniu. Nie liczy się dla nich drugi człowiek ani jego godność.
Niesamowitym jest fakt, jak wojna i obozy deprawowały ludzi. Tracili wszelkie moralne hamulce. Oczywiście wśród prześladowców było to na znacznie większą skalę, niż u ofiar. Ponadto jeśli można by znaleźć usprawiedliwienie dla więźniów - oprawców nazistowskich nic nie tłumaczy.
Tyle niepotrzebnych ludzkich cierpień, tyle krwi zrosiło ziemię z powodu szaleństwa grupy ludzi, owładniętych nienawiścią i szaleństwem. Bardzo smutne, iż to właśnie "ludzie ludziom zgotowali ten los".

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu
Na podstawie książki M. Kubiaka ,,Tacy byliśmy?

1. Geneza obozu oświęcimskiego
Obozy nazistowskie, które były miejscami odosobnienia, terroru i eksterminacji organizowane były w latach 19...

Religia

Temat referatu "Wiara pomaga przeżyć? Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu" Dokładnie to chodzi o to czy wiara pomagała przeżyć ludziom w Oświęcimiu. Proszę na jutro! Daje NAJ!

Temat referatu "Wiara pomaga przeżyć? Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu" Dokładnie to chodzi o to czy wiara pomagała przeżyć ludziom w Oświęcimiu. Proszę na jutro! Daje NAJ!...

Język polski

. Do kultury należy: a) obóz koncentracyjny w Oświęcimiu b) Zamek Królewski w Warszawie c) książka S. Lema „Bajki robotów” d) samochód e) roślinność bieszczadzkich połonin f) robienie sobie śniadania g) rozmowa z bliską osobą

. Do kultury należy: a) obóz koncentracyjny w Oświęcimiu b) Zamek Królewski w Warszawie c) książka S. Lema „Bajki robotów” d) samochód e) roślinność bieszczadzkich połonin f) robienie sobie śniadania g) rozmowa z bliską oso...

Historia

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu.

W hitlerowskich planach przyszłego "urządzania" Europy po zwycięskim zakończeniu wojny naród polski miał być pierwszym, który należało usunąć z ziem przeznaczonych do zniemczenia i wcielenia do "Wielkiej Rzeszy". Zbro...

Wiedza o kulturze

Oboz Koncentracyjny W Oświecimiu

Obóz koncentracyjny w Oświęcimiu

1. Geneza obozu oświęcimskiego
Obozy nazistowskie, które były miejscami odosobnienia, terroru i eksterminacji organizowane były w latach 1933 – 1945 przez przywódców III Rzeszy na terenie Nie...