Systemy organów państwa - władzy publicznej - ciała ... przedstawicielskie

Systemem organów państwowych nazywa się ogół powiązanych ze sobą jednostek organizacyjnych, a w szczególności organów państwowych wraz z obsługującymi je urzędami.
Z działaniem tego systemu wiąże się nazwa resortu. W obiegowym znaczeniu tą nazwę stosuje się do określenia wyodrębnionej pod względem organizacyjnym i administr. gałęzi życia społeczno-gospodarczego. Teoretyczną podstawę budowy systemu organów wielu państw stanowi teoria podziału władzy K. Monteskiusza, wg której w każdym państwie powinny występować rozdzielone od siebie władze:prawodawcza, wykonawcza i sądowa. Rozdział ów władz jest niezbędny dla zabezpieczenia wolności polit. A obywatele mają ustrzec się przed despotyzme władzy. Wg autora wolność polit. Obywateli jest zagrożona, gdy 3 władze skupione są w ręku 1 osoby, czy ciała kolegialnego. (Najwyższym organem Państwa są jego obywatele, reprezentantem woli narodu i najwyższym organem stanowiącym prawo jest Sejm RP, organem kontrolującym pracę Sejmu jest senat, reprezentantem państwa w stosunkach międzynarodowych i najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych jest Prezydent, organem odpowiadającym za politykę wewnętrzna państwa jest Rada Ministrów z Premierem na czele, najwyższą wykładnia prawa są niezawisłe Sądy).
Władza publiczna jest postacią władzy politycznej, realizowana zarówno przez państwo, jak i struktury samorządu terytorialnego. Formą władzy publicznej jest władza państwowa, która dzieli się w Polsce na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Realizując zasadę subdyscyplinarności Konstytucja RP zapewnia wspólnotom samorządowym uczestnictwo we własnym imieniu i na własny rachunek w sprawowaniu tejże władzy Samorząd terytorialny w Polsce wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstyt. Lub ustawy dla organów innych władz publicz.

Dodaj swoją odpowiedź
Administracja

Geneza państwa

Geneza państwa.
Poglądy autonomiczne- organizacja państwowa powstała na pewnym etapie rozwoju społecznego w wyniku działania ludzi.
Poglądy heteronomiczne – do powstania państwa doszło niezależnie od działań ludzkich i woli cz�...

Administracja

Geneza państwa

Poglądy autonomiczne- organizacja państwowa powstała na pewnym etapie rozwoju społecznego w wyniku działania ludzi.
Poglądy heteronomiczne – do powstania państwa doszło niezależnie od działań ludzkich i woli człowieka.

Teo...

Wiedza o społeczeństwie

Ustna stara matura z WOS-u pytania i odpowiedzi

1. Podstawowe umiejętności obywatelskie:
a) potrzeby jednostki
Człowiek jest istotą społeczną. Od zwierząt różni się specyficzną budową ciała, oraz rozwiniętymi funkcjami mózgu, dzięki którym myśli, przeżywa, wyraża swoje...

Prawo

Prawo konstytucyjne

1. Ogólna charakterystyka prawa konstytucyjnego
Prawo konstytucyjne ma przynajmniej dwa znaczenia. Przez prawo konstytucyjne rozumiemy zespół norm prawnych, których przedmiotem jest uregulowanie ustroju politycznego i społeczno-gospodarczeg...

Wiedza o społeczeństwie

Matura ustna z WOS-u

Wiedza o Społeczeństwie
Człowiek w społeczeństwie
1.Człowiek w społeczeństwie (człowiek jako istota społeczna, człowiek jako jednostka - tożsamość, mentalność, wartości, potrzeby, postawy, modele osobowości)
Człowiek j...