Systemy organów państwa - władzy publicznej - ciała ... przedstawicielskie
Systemem organów państwowych nazywa się ogół powiązanych ze sobą jednostek organizacyjnych, a w szczególności organów państwowych wraz z obsługującymi je urzędami.
Z działaniem tego systemu wiąże się nazwa resortu. W obiegowym znaczeniu tą nazwę stosuje się do określenia wyodrębnionej pod względem organizacyjnym i administr. gałęzi życia społeczno-gospodarczego. Teoretyczną podstawę budowy systemu organów wielu państw stanowi teoria podziału władzy K. Monteskiusza, wg której w każdym państwie powinny występować rozdzielone od siebie władze:prawodawcza, wykonawcza i sądowa. Rozdział ów władz jest niezbędny dla zabezpieczenia wolności polit. A obywatele mają ustrzec się przed despotyzme władzy. Wg autora wolność polit. Obywateli jest zagrożona, gdy 3 władze skupione są w ręku 1 osoby, czy ciała kolegialnego. (Najwyższym organem Państwa są jego obywatele, reprezentantem woli narodu i najwyższym organem stanowiącym prawo jest Sejm RP, organem kontrolującym pracę Sejmu jest senat, reprezentantem państwa w stosunkach międzynarodowych i najwyższym zwierzchnikiem sił zbrojnych jest Prezydent, organem odpowiadającym za politykę wewnętrzna państwa jest Rada Ministrów z Premierem na czele, najwyższą wykładnia prawa są niezawisłe Sądy).
Władza publiczna jest postacią władzy politycznej, realizowana zarówno przez państwo, jak i struktury samorządu terytorialnego. Formą władzy publicznej jest władza państwowa, która dzieli się w Polsce na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Realizując zasadę subdyscyplinarności Konstytucja RP zapewnia wspólnotom samorządowym uczestnictwo we własnym imieniu i na własny rachunek w sprawowaniu tejże władzy Samorząd terytorialny w Polsce wykonuje zadania publiczne nie zastrzeżone przez Konstyt. Lub ustawy dla organów innych władz publicz.