Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jej wartość?

Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jej wartość? Posłuż się przykładami z literatury,historii lub sztuki.

Znane przysłowie mówi: "Nie szata zdobi człowieka".Powyższego potwierdzenia często używamy bez zastanowienia. Słowa te są ważne we współczesnym świecie i powinniśmy przemyśleć ich sens. Jeśli naprawdę nieważne jest to, jak wygląda człowiek, to gdzie szukać wskazówek do jego oceny? Gdzie tkwi wartość człowieka?
Często bywa, że gdy poznajemy kogoś nowego, na pierwszy rzut oka wyrabiamy sobie o nim jakąś opinię. Mimo, że nie znamy tej osoby, wydaje nam się, że wiemy o niej sporo. Opieramy się tylko na wyglądzie, więc taka opinia zwykle nie jest słuszna.
Zacznę od książki pt. ?Ania z Zielonego Wzgórza? Lucy Maud Montgomery. Główną bohaterką tej książki była Ania Shirley. W dzieciństwie Ania była zmuszona do noszenia szarych, brzydkich sukienek, które nie przysparzały jej urody. W głębi duszy była dobrą i uczynną dziewczyną. Szybko naprawiała swe błędy. Potrafiła być posłuszna i zdyscyplinowana, gdy wymagała tego sytuacja. Swoją osobą udowadniała, że nieważne jak wyglądamy z zewnątrz, w co się ubieramy, ale liczy się to, co nosimy w sercu.
Wiele pięknych i mądrych myśli na temat oceniania ludzi o poznawania ich zawarł w swej książce "Mały Książę" Antoine de Saint-Exupery. Najważniejsze są słowa Lisa do Małego Księcia: "Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu". Te dwa zdania to esencja poprawnego patrzenia na drugiego człowieka. Nie kochamy przecież stroju czy wyglądu, ale wnętrze i duszę danej osoby. Czasem piękny wygląd maskuje złą i perfidną osobowość, czasem odwrotnie - wewnętrzne piękno pokrywa ohydna powłoka.
Jedną z najbardziej podziwianych kobiet XX wieku była Matka Teresa z Kalkuty. Całe swoje życie poświęciła dla bezdomnych i chorych dzieci, kształcąc ich i ucząc ich zadbać o siebie. Mimo swojego pochodzenia, małego stanu majątkowego, sprawiła aby te wszystkie dzieci były szczęśliwe i zdrowe.
Czy można nie wierzyć w słuszność twierdzenia: "Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jej warość?" Uważam, że przedstawione argumenty na dają ku temu podstaw. Powinniśmy zatem oceniać ludzi nie po ich wyglądzie, a po myślach, słowach, czynach oraz pamiętać, że ubiór i uroda nie mają znaczenia na to, jak będą o nas sądzić inni.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość - rozprawka.

„Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość?”

Jedni mówią: „Nie szata zdobi człowieka”, a inni: „Jak cię widzą, tak cię piszą”, wiec w czym tkwi wartość człowieka? Według mnie w jego wnętrzu, w ...

Język polski

Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość?

Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość?

Często oceniamy człowieka po wyglądzie. Wystarczy jeden „rzut oka” i wyrabiamy sobie zdanie o kimś. Niestety przeważnie jest ono niesłuszne. Estetyczny strój i wy...

Język polski

Jeśli nie szata zdobi człowieka to, w czym tkwi jego wartość

Bardzo często zadajemy sobie pytanie, czy jeśli nie szata zdobi człowieka to, w czym tkwi jego wartość. W mojej pracy chciałbym zastanowić się nad tym problemem. Przedstawię kilka argumentów, które przybliżą nam odpowiedz na pytanie, kt...

Język polski

Jeśli nie szata zdobi człowieka, to w czym tkwi jego wartość ? - w swoich rozważaniach odwołaj się do przykładów z literatury, filmu i sztuki

Pytanie zawarte w temacie rozprawki można sformułować inną, znaną myślą - być czy mieć? To bardzo ważne pytanie i z całą pewnością mogę zgodzić się z tezą, która pojawiła się w temacie pracy.
Często spotykamy się z niesł...

Język polski

Jeśli "nie szata zdobi człowieka" to w czym tkwi jego wartość?

Teza: „Nie szata zdobi człowieka”.

W czym tkwi wartość człowieka skoro jedni mówią: „nie szata zdobi człowieka”, a inni twierdzą „jak Cię widzą tak Cię piszą”?
Według mnie wartość człowieka tkwi w jego wnęt...