Opis rzeźby Wenus z Milo

Rzeźba została wykonana prawdopodobnie przez Aleksandra z Antiochii. Znalazł ją pewien wieśniak w 1820 r. Sprzedał on dzieło, a następnie zostało ono przeniesione do Luwru gdzie widnieje do dziś.

Dzieło jest jedną z najsłynniejszych greckich rzeźb. Nosi nazwę rzymskiej bogini Wenus (odpowiednik greckiej Afrodyty).

Czas: Rzeźba wykonana w ok. 150 – 125 p.n.e
Wymiary: 204 cm wysokości
Materiał: Rzeźbę wykonano z marmuru paryjskiego

Rzeźba przedstawia Boginię Afrodytę, która jest półnaga. Poniżej pasa jest okryta szatą. Lewa noga wsparta jest prawdopodobnie o żółwia. Dzieło nie zachowało się w oryginalnym stanie, ponieważ zostało uszkodzone. Przypuszcza się, że w lewej ręce trzymała ona jabłko.

Kompozycja


- zamknięta - elementy tworzą jasny, przejrzysty, skończony i logiczny układ
- dynamiczna - przewaga elementów ukośnych, wskazujące ruch
- symetryczna - symetryczne rozmieszczenie elementów wizualnych dzieła
- pełna – brak prześwitu między elementami
- jednopostaciowa – dzieło przedstawia jedną postać
- kontrapost – ciężar opiera się na prawej nodze
- swobodna – delikatne opadanie szaty, która oplata ciało poniżej pasa
- trójwymiarowa – do oglądania z każdej strony

Ekspresja


- detaliczność – opadająca szata, na której widać marszczenia i sposób ułożenia materiału na ciele
- ekspresja wyrażona ruchem postaci – lewa noga wysunięta do przodu i opierająca się o element
- harmonia – zauważalna symetria

Rzeźba zachwyciła mnie swoją symbolicznością oraz wykonaniem. Interesuje mnie temat greckiej oraz rzymskiej mitologii, a dzieło przedstawia najpiękniejszą z bogiń. Niestety rzeźba nie zachowała się w oryginale i została uszkodzona. Mimo to od wieków można podziwiać jej wspaniałe wykonanie. Artysta, tworząc rzeźbę szczególną uwagę zwrócił na materiał tkaniny, która wygląda bardzo realistycznie i oddaje dynamiczność postaci.

Nie wiadomo w jakim celu została wykonana rzeźba. Może mieć ona charakter symboliczny, ponieważ w oryginale bogini trzymała w lewej ręce jabłko. W mitologii greckiej Afrodyta otrzymała ten owoc od Parysa. Była to nagroda za pomoc w porwaniu Heleny.

Dzieło zachwyca nie tylko swoim wyglądem oraz starannym wykonaniem, ale również tym, że wiążę się z wydarzeniami mitologicznymi.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Pilne !!!! Napisz opis rzeźby Wenus z milo (stara i nowa rzeźba ) potrzebuje pomocy :)  

Pilne !!!! Napisz opis rzeźby Wenus z milo (stara i nowa rzeźba ) potrzebuje pomocy :)  ...

Język polski

"Ludzie bezdomni" - streszczenie szczegółowe powieści Stefana Żeromskiego

"Ludzie Bezdomni" Stefan Żeromski; powieść w dwóch tomach (powieść modernistyczna)
Tom I - 10 rozdziałów
Tom II - 13 rozdziałów
Czas akcji: lata 90. XIX wieku
Miejsce akacji: Paryż, Warszawa, Cisy, Zagłębie Dąbrowski...

Język polski

Czy starożytne ideały mogą być cenne dla człowieka współczesnego?

Ludzkość od zawsze dążyła do doskonałości. Według teologów celem życia chrześcijanina jest ciągłe dążenie do upodobnienia się do swego Stwórcy. Niestety, osiągnięcie doskonałości jest niemożliwe. Aby mieć cel w życiu, ludzie ...

Historia

Grecja

Położenie Grecji

Grecja położona jest w południowej Europie – Bałkany na półwyspie Peloponez. Grecja oblewana jest przez morza z trzech stron: z wschodu Morze Egejskie, z zachodu Morze Jońskie i z południa Morze Śródziemne.

Język polski

Antyk - pełna analiza epoki

ANTYK

Antyk to epoka trwająca od XIX wieku p.n.e. do 476 roku naszej ery. Nazwa epoki jest określeniem późniejszym, wywodzi się z języka łacińskiego (ante- przed) i oznacza stosunek twórczości nowożytnej do przeszłej stanowiące...