Rozwój sztuki mumifikacji w Egipcie starożytnym

Sztuka mumifikacji ciał rozwinęła się w starożytnym Egipcie w czasach od początków istnienia do czasu Nowego Państwa. Początkowo zmarli nie byli mumifikowani, ale zabalsamowali.
Co oznacza w tym wypadku słowo "balsamowanie". Otóż zwłoki były nacierane ziołami, wonnymi olejkami, esencjami, maściami specjalnie do tego celu służącymi. Następnie zawijano je w długie bandaże. Wykonawcy czynności tego rodzaju głęboko wierzyli, że tak przygotowane do pochówku zwłoki nie będą się psuły. stosunkowo późno, bo za czasów IV dynastii odkryto, że zwłoki przetrwają dłużej, jeśli usunie się z nich wnętrzności. I to był właściwie pierwszy krok w kierunku mumifikacji zwłok. Wtedy nie usuwano jeszcze mózgu (i tak było jeszcze przez 1000 lat).

W początkach Średniego Państwa dokonano kolejnego odkrycia. Stwierdzono, że poddanie ciała działaniu sody oczyszczonej daje rewelacyjne efekty konserwujące. Soda bowiem wyciąga z tkanek wodę, wysusza.

Aby jednak podnieść stopień wysuszenia, wystawiano zwłoki na słońce, lub suszono je nad ogniem. Wcześniej oczyszczano je z wnętrzności, wyciągano także mózg. Po wyeliminowaniu wilgoci zawijano zwłoki bandażami nasączonymi specjalnymi esencjami, i umieszczano w sarkofagu.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wierzenia i mity starożytnych egipcjan i Świat majów Ulepszona wersja

WIERZENIA
I
MITY
STAROŻYTNYCH
EGIPCJAN

W starożytnym Egipcie znaczenie i rangę poszczególnych bogów wyznaczała wiara ludu, upodobania władców, a także pomysły kapłanów. Lud czcił przede wszystkim tych bogów,...

Historia

Osiągnięcia Starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Osiągnięcia starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wynalazki i odkrycia Egipcjan, Mezopotamii, Indian (Indie) i Chin.

Poprzez Starożytność określamy okres w historii trwający od końca IV tysiąclecia p.n.e. czyli od momentu...

Historia

Starożytność w pigułce. Chiny Mezopotamia Indie Palestyna Egipt Grecja Rzym od Republiki do upadku cesarstwa

Kryteria człowieczeństwa

1. Morfologiczne:
· Pionowa postawa ciała i chód dwunożny
· Charakterystyczne uzębienie i budowa czaszki z wyraźnie powiększoną puszką mózgową
2. Zachowanie społeczne:
· Zachowane z p...

Historia

Spuścizna starożytności

Starożytność ? okres historyczny stosowany przeważnie dla historii Europy i Bliskiego Wschodu. Obejmuje czasy od około 5000 lat p.n.e. ? 4000 lat p.n.e., aż do pierwszych wieków naszej ery. Najczęściej spotykaną datą końca starożytnośc...

Historia

Starożytny Egipt

Kemit ? nazwa napisana hieroglifami.

Cywilizacja egipska lub też cywilizacja starożytnego Egiptu to wysoko rozwinięta kultura w dolinie Nilu z całym wachlarzem osiągnięć technicznych, naukowych, politycznych i kulturowych, która trw...