Jak powstaje rynek światowy i cena światowa

Podstawą tworzenia się rynku światowego są powiązania produkcyjne, technologiczne, wymienne, finansowe i instytucjonalne między gospodarstwami narodowymi różnych krajów, włączający je w ogólnoświatowy proces produkcji i wymiany. Same powiązania produkcyjne tworzą określony typ Międzynarodowego Podziału Pracy, odpowiadający osiągniętemu poziomowi rozwoju sił wytwórczych i charakterowi panujących na danym etapie rozwoju społecznych stosunków produkcji. Międzynarodowy podział pracy jest rozwiniętą formą społecznego podziału pracy. Tworzy się, gdy zróżnicowane i początkowo niezależne od siebie pod względem produkcyjnym społeczności nawiązują wymianę wytwarzanych przez siebie produktów, która nabiera następnie cech trwałości i systematyczności, wiąże różne sfery produkcji ze sobą, przekształca w mniej czy bardziej uzależnione gałęzie i rodzaje produkcji społecznej. MPP stanowi podstawę gospodarki światowej. Odpowiada mu wykształcający się równocześnie system trwałych stosunków wymiennych i finansowych, ogarniający swym zasięgiem coraz większą liczbę krajów, czyli tworzy się RYNEK ŚWIATOWY. Uważam że tworzenie się rynku światowego jest tożsame z procesem globalizacji, gdyż wykształcanie się trwałych stosunków wymiennych, powoduje coraz większą zależność między poszczególnymi gospodarkami narodowymi jak i całymi ugrupowaniami integracyjnymi.
Integralną częścią rynku światowego jest cena światowa. Cena owa kształtuje się w następujący sposób: kraje o wyższej narodowej wydajności pracy mogą uzyskiwać wyższe ceny, niż te które wynikałyby z ich narodowych społecznych kosztów wytwarzania, i osiągają przy eksporcie wyższe zyski, skłaniające je do dalszego rozszerzania produkcji i eksportu towarów najbardziej dla nich zyskownych. Pojawia się wskutek tego tendencja do stopniowego zmniejszania się różnic w społecznych kosztach wytwarzania takich samych towarów wytwarzanych przez różne kraje, tj. do sprowadzania ich w długim okresie do przeciętnych kosztów wytwarzania dla świata jako całości. W stosunkach międzynarodowych wykształca się więc kategoria wartości międzynarodowej, która stanowi realną podstawę ceny światowej.
Rynek światowy i cena światowa są ze sobą bardzo związane gdyż tam gdzie występuje rynek rozumiany jako miejsce spotkań kupujących ze sprzedającymi to musi występować cena i nie inaczej jest w przypadku rynku światowego, jest rynek jest i cena rynkowa, jest rynek światowy jest i cena światowa.

Dodaj swoją odpowiedź
Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Notatki - Międzynarodowe stosunki gospodarcze

Społeczny podział pracy – polega na podziale pracy między członkami danego społeczeństwa.
Międzynarodowy podział pracy – jest kategorią historyczna, która wykształciła się ze społecznego podziału pracy. Jego gwałtowny rozwój...

Ekonomia

Ekonomia - skrót wszystkich zagadnień

EKONOMIA ? nauka o gospodarowaniu (produkcja wymiana konsumpcja), XVIII wiek-A.Smith ?Bogactwa Norodów?. Teorie ekonomiczne w Anglii ? szkoła klasyczna:(badanie przyczyn rozwoju gosp.) i Niemczech ? kameralizm niemiecki (badanie p. niedorozwoju)

Ekonomia

Ewolucja powiązań handlowych Polski w okresie transformacji

ROZDZIAŁ I
DETERMINANTY WYMIANY HANDLOWEJ

1.1. Uwarunkowania regionalne
1.1.1. Położenie i poziom rozwoju
1.1.2. Podobieństwo kulturowe
1.1.3. Organizacje lokalne
1.2. Organizacje ponadnarodowe
1.3. Zmienne ...

Ekonomia

Ekonomika gospodarki żywnościowej - Wykłady AR

EKONOMIKA GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ

Wykład I
1.Występują we współczesnej gospodarce dwa 2 tendencje:
> regionalizacja (integracja reg., zróżnicowanie reg.) > globalizacja
Integracja w europie:
- Rada wzajemnej pomocy ...

Wiedza o społeczeństwie

Problemy współczesnego świata

PROBLEMY WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA

Już w XIX wieku pod wpływem przeobrażeń związanych z rewolucją przemysłową i postępem naukowo-technicznym zwrócono uwagę na problemy globalne, a wiec w mniejszym lub większym stopniu dotyczące c...