Główne zasady funkcjonowania GATT i WTO
Główne zasady funkcjonowania GATT / WTO
1 stycznia 1948r wszedł w życie Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu- GATT ( General Agreement On Tariffs And Trade) Układ był wielostronną umową zrzeszającą różne kraje.
Podstawowe zasady GATT zostały przyjęte przez Światową Organizacje Handlową-WTO (World Trade Organisation), w która przekształcił się GATT od 1 stycznia 1995r.
Podstawową zasadą GATT była niedyskryminacja i równość traktowania. Jej istota była równość traktowania zagranicznych partnerów.
- zasada wzajemności tj. równości, korzyści i koncesji. Żaden kraj nie jest zobowiązany do obniżki ceł i do udzielenia koncesji bez uzyskania wzajemnych przywilejów.
- Zasada możliwości interwencji. Jedynym dozwolonym środkiem interwencji państwa w handlu są cła.
- „Klauzula Narodowa” – zgodnie z nią produkt importowany nie powinien być traktowany mniej korzystnie niż produkt wytworzony w kraju.
WTO przyjęła te zasady, lecz obecnie są one bardziej przejrzyste ( niż za czasów GATT) i mają zastosowanie dla większej liczby dziedzin. GATT zajmował się głownie cłem i handlem towarowym, WTO natomiast objęła dodatkowo : handel usługami ( ustalenie jego reguł i barier) ochrona praw własności intelektualnej (ograniczenie nadużywania i podrabiania) oraz handlowe aspekty polityki inwestycyjnej (zmniejszenie instrumentów polityki państwa, które utrudniają inwestycje zagraniczne).