Od czego zależy liczba powstających miejsc pracy

WSTĘP
Zanim przejdziemy do głównego celu tematu zastanówmy się nad pojęciem miejsca pracy. Jest to miejsce gdzie człowiek podejmuje świadomą i celową działalność zmierzająca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturowych. Obecnie z powodu braku zatrudnienie pojawia się problem rosnącego bezrobocia. Jest on spowodowany spadkiem liczby powstających miejsc pracy. Co zrobić, aby zachęcić ludzi do tworzenia miejsc pracy? Jak skutecznie walczyć z bezrobociem? Na te pytania jest wiele odpowiedzi. Każdy ma własne poglądy na te nurtujące nas problemy. Powstało wiele teorii i założeń do rozwiązania tych problemów. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Jaka czeka nas przyszłość?
Jak to możliwe, że niektóre kraje radzą sobie bardziej z problemem powstawania miejsc pracy niż inne kraje? Nie można znaleźć jednego rozwiązania tego problemu dla wszystkich państw, gdyż każdy kraj jest całkiem inny. Ma inną politykę gospodarczą.

OD CZEGO ZALEŻY LICZBA POWSTAJĄCYCH MIEJSC PRACY
,,Od czego zależy liczba powstających miejsc pracy?” To pytanie ma bardzo wiele odpowiedzi uwarunkowanych na wielu gruntach dziedzin nauki. Dla każdego ma inne znaczenie i wartość. Szukając odpowiedzi wśród ludzi na pewno były by różne pomysły i opinie. Ja spróbuje odpowiedzieć na to pytanie dzieląc się własnymi opiniami poglądami.

WYKSZTAŁCENIE
Aby powstawały nowe miejsca pracy na pewno potrzebna jest odpowiednio wykształcona kadra ludzi, która dzięki swojej wiedzy oraz umiejętnościach zdobytych w czasie nauki będzie gotowa tworzyć nowe firmy jak i w nich pracować. Bez wykwalifikowanych ludzi nie może powstać firma.
Obecnie wielu pracowników podnosi swoje kwalifikacje i umiejętności uczęszczając na wszelkiego rodzaju szkolenia, dokształcanie, kursy zawodowe itp. Zdobywając nową wiedze na dodatkowych kursach ulepszają swoją precyzje w wykonywanym zawodzie. Przedstawiciele firm natomiast uczęszczają na kursy językowe, aby móc promować swoje produkty poza granicami kraju jak i pozyskiwać zagranicznych inwestorów.
Poszerzanie swoich umiejętności zaowocuje na pewno znalezieniem godziwego zatrudnienia i odpowiednich płac.

INWESTORZY
Ważnym punktem są tutaj inwestorzy, ponieważ to oni inwestują swoje pieniądze w rozwój firm. Czym więcej inwestycji jest w polskie przedsiębiorstwa tym więcej powstaje miejsc pracy, ponieważ firmy zyskując pieniądze rozwijają się a co za tym idzie potrzebują ludzi na nowe stanowiska. Jeżeli jakiś człowiek będzie chciał zainwestować w naszej ojczyźnie to na pewno przyciągnie potem za sobą swoich kooperantów albo firmy zajmujące się tą samą branżą.
Nasz kraj, aby stać się bardzie atrakcyjny dla zagranicznych, ale również inwestorów z Polski w 1994 roku stworzył specjalne strefy ekonomiczne, którymi zarządzają specjalnie stworzone spółki akcyjne lub z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dzięki powstaniu tych stref zakłady przemysłowe szczególnie uciążliwe dla ludzi mieszkających w ich pobliżu były zamykane a nowe budowano w strefach specjalnie do tego przystosowane, w których nie będą uciążliwe dla otoczenia.
Zostały one tak zaplanowane, że ich umieszczenie przynosi same korzyści. Strefy te mają dobrze rozbudowane drogi transportowe, tereny umożliwiające rozbudowanie firm.



CZYNNIKI LOKALIZACJI
Zarówno ważnym czynnikiem jest odpowiednia lokalizacja przemysłu. Trafne umiejscowienie zakładu produkcyjnego zmniejsza jego koszty, zwiększa jego efektywność. W zależności, co firma produkuje jest mniej lub więcej zależna od czynników lokalizacji. Wyróżnia się lokalizację dowolną(swobodną), zależną (związaną) i przymusową.
Czynniki lokalizacji przemysłu dzielimy na naturalne i pozanaturalne.
Do czynników naturalnych należą:
1. Surowce naturalne.
Baza surowców jest niezmiernie potrzebna zakładom, które do produkcji potrzebują zasobów przyrodniczych. Od surowców mineralnych zależy umiejscowienie kopalni i wszelkiego rodzaju zakładów wydobywających zasoby ziemskie. Właśnie one muszą być bezpośrednio umiejscawiane przy bazie surowców. Przecież nikt nie będzie budował kopalni tam gdzie nie ma węgla. W pobliżu bazy surowców budowane są zakłady o produkcji materiałochłonnej.
2.Znaczenie zasobów wodnych
Woda jest wykorzystywana w wieloraki sposób. Można ją wykorzystywać do chłodzenia instalacji. Może również służyć jako nośnik ciepła. Także można ją wykorzystać na stałe jako składnik danego produktu. Dzięki wodzie można dokonywać wielu reakcji chemicznych w procesach technologicznych. Powoduje to, że zakłady wodochłonne ( energetyka, przemysł chemiczny, celulozowo – papierniczy, spożywczy, elektrownie wodne) muszą być zlokalizowanie jak najbliżej dużych zbiorników wodnych.
3.Inne elementy środowiska naturalnego
Nie wywierają one aż tak wielkiego wpływu na lokalizacji przemysłu. Zalicza się do nich: potrzebę zachowania kompleksów dobrych gleb i zbiorników naturalnej szaty roślinnej oraz pozostawienie w stanie nienaruszonym środowiska.
Do czynników pozanaturalnych należą:
1.Wielkość popytu i stopień jego koncentracji
Zalicza się tutaj przede wszystkim zaspokajanie podstawowych potrzeb człowieka, a w szczególności spożywczego i odzieżowego. Rola popytu jako czynnika lokalizacji zwiększa się w miarę wzrostu udziału artykułów konsumpcyjnych w ogólnej wartości produkcji przemysłowej.
2. Infrastruktura techniczna
Jest niezmiernie ważna w uwarunkowaniu lokalizacji. Warunkiem dużej efektywności jest stały dostęp do środków produkcji i rynku zbytu. Ważne są również powiązania z innymi funkcjami i kooperacja.

TRANSPORT
Niezmiernie ważny jest również transport. Dzięki odpowiednio rozbudowanym drogą transportu można szubko przewozić towary bądź jakieś części z jednego zakładu do drugiego. Do systemu transportu zaliczamy:
- transport kolejowy
- transport drogowy
- transport wodny śródlądowy
- transport lotniczy
- transport morski
- transport przesyłkowy
Niestety Polska pod względem transportu drogowego wiele traci. Drogi w naszym kraju są złej jakości. Nie mamy zbyt wielu autostrad. Przez ten powód wielu inwestorów zrezygnowało z inwestowania w naszym kraju.

ROZWÓJ FIRM
Wiele zależy również od rozwoju małych firm, a żeby przedsiębiorstwo prawidłowo się rozwijało potrzebuje odpowiedniej strategii. Dzięki odpowiednio opracowanemu programowi może się szybko rozwijać i pozyskiwać nowych inwestorów. A co za tym idzie zyskiwać pieniądze na rozbudowę. Dobra strategia jest kluczem do rozwoju firmy. Dynamiczny rozwój małych i średnich przedsiębiorczości gwarantuje nowe i stałe miejsca pracy.


CO ZACHĘCA I ZNIECHĘCA DO TWORZENIA MIEJSC PRACY

CO ZACHĘCA

POMOCE FINANSOWE
Pomoce finansowe bardzo pomagają w tworzeniu firm. Można pozyskać bardzo wiele dotacji finansowych. Trzeba jednak zwracać się o nie do odpowiednich jednostek. Pomoce finansowe można uzyskać z Unii Europejskie, fundacji, skarbu państwa, banków.
Osoby bezrobotne, które chcą założyć swoją własną działalność gospodarczą mogą pozyskać pieniądze z urzędu pracy. Muszą oni jedynie dobrze wypełnić dokumenty. Wtedy dostają pieniądze na zakup rzeczy niezbędnych do otwarcia działalności gospodarczej. Jeżeli ta działalność będzie istniała, co najmniej rok tych pieniędzy nie trzeba spłacać.

BANKI
Banki również udzielają pomocy finansowej. Może ona być w postaci debetu lub kredytu inwestycyjnego. Pieniądze te można przeznaczyć na zakup potrzebnych sprzętów lub na dalszy rozwój firmy. Debet, czyli ujemne saldo na rachunku jest ono jednak dobre na krótki okres czasowy. Można również uzyskać kredyt. Uzyskuje się wtedy więcej pieniędzy i rozkłada na spłaty ratalne.

UNIA EUROPEJSKA
Unia Europejska jest pod tym względem bardzo pomocna. W swoim programie ma ona bardzo wiele programów, które wspierają działalności gospodarcze.
Rolnicy dostają dopłaty do swoich gospodarstw rolnych. Dzięki nim mogą zakupić nowe maszyny, ulepszać swoje produkty i stawać się bardziej konkurencyjni dla rolników z innych.
Unia pomaga nie tylko w sposób finansowy, ale również organizuje dokształcania dla pracowników. Dzięki temu osoby, których nie stać na dokształcanie mogą pozyskiwać nowe umiejętności w zawodzie.
Tworzy się fundacje, które mają na celu wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Pomagają im rozwijać się i pokonywać problemy, z jakimi się borykają.

CO ZNIECHĘCA

KOSZTY
Zniechęcają na pewno duże koszty, jakie muszą ponosić przedsiębiorcy. Muszą opłacać duże składki ZUS za swoich pracowników. Prawie połowa wypłaty pracownika jest przekazywana na różnego rodzaju składki. Powoduje to, iż pracodawcy zatrudniają mniej pracowników. Założenie firmy boryka się również z dużymi kosztami.

PRAWO
Zła jakość prawa jest również wymieniana przez wielu pracodawców jako powód, dla którego nie są tworzone nowe przedsiębiorstwa lub się one nie rozwijają. Aby założyć firmę trzeba przechodzić przez wiele procesów biurokracyjnych. Trzeba wypełniać wiele dokumentów o zawiłej treści.
Aby założyć własną działalność trzeba pokonać wiele szczebli. Na początku trzeba udać się do urzędu gminy, aby uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Po tej czynności trzeba udać się urzędu wojewódzkiego po nadanie tzw. Regonu. Następnie wyrabia się pieczątkę własnej działalności. Później w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych płaci się ubezpieczenia: zdrowotne, emerytalne i chorobowe. Po tej czynności udajemy się do urzędu skarbowego, aby zapłacić podatki, PIT-y i WAT-y. Później zaś zakładamy w banku konto gospodarcze.
Tak, więc aby założyć własną działalność gospodarczą trzeba przejść wiele problemów i trudności. Wielu ludzi odstrasza ten zawiły proces i rezygnują z tworzenia nowych przedsiębiorstw.

SYSTEM PODATKOWY
Problemem jest zły system podatkowy. W naszym kraju mamy bardzo zawiły system podatkowy, który dzieli się na podatki bezpośrednie i pośrednie. Opodatkowanie jest prawie wszystko. Przedsiębiorstwa polskie muszą płacić podatek od towarów i usług, czyli VAT (Value Addend Tax) Polska w 2000 roku po Irlandii miała drugą z największych stop podatkowych powszechnych stawek w Europie. Wynosiła ona 22%.
Jako kolejny powód wymienia się bardzo wysokie koszty kredytów. Nie każdy może taki otrzymać. Jeżeli już uzyska się kredyt to płaci się bardzo wysokie odsetki. To powoduje, że musimy spłacić bankowi bardzo dużą kwotę pieniężną. To zniechęca osoby, które chciałyby tworzyć miejsca pracy do rozwoju bądź założenie przedsiębiorstwa.

KORUPCJA
Problemem jest korupcja. Szerzące się branie i dawanie łapówek. Poprzez wręczanie pieniędzy osobą, które oszukują prawo można załatwić wszystkie problemy. Można też spotkać się z taką sytuacją ażeby uzyskać potrzebne dokumenty na prowadzenie działalności gospodarczej osoba żąda od nas pieniędzy. Gdy spotka się z taką sytuacją powinno się natychmiast zgłaszać to na policję. Niekiedy jednak ludzie boją się o konsekwencje wydania łapówkarza. Wtedy to łamią prawo i płacą żądaną kwotę. Jest to odwieczny problem, z którym ciężko się walczy.

POLITYKA PAŃSTWA
Polityka w naszym kraju jest bardzo słabo dopracowana. Wszystkie kłótnie i zmiany w rządzie odbijają się na obywatelach naszego kraju. Politycy bardzo dużo obiecują jednak mniej robią. Obiecano wprowadzenie nowych ustaw, polepszenie sytuacji gospodarczej. Niestety są to na razie tylko obietnice. Polska zbyt dużo musi wydawać na wynagrodzenia pieniężne dla posłów i senatorów.


GLÓWNE ELEMENTY PROGRAMU PRZECIWDZIAŁANIA BEZROBOCIU

Makroekonomiczne /branżowe przestrzenne/ środki przeciwdziałania bezrobociu Aktywne programy rynku pracy finansowane z FUNDUSZU ZATRUDNIENIA i ROZWOJU Instytucjonalne warunki zahamowań /zmniejszanie/ bezrobocia
Zahamowanie procesu likwidacji miejsc pracy Pożyczki i gwarancje kredytowe dla małych firm Utworzenie w URM zespołu międzyresortowego ds. bezrobocia i zatrudnienia
Zmniejszenie bezrobocia przez wykorzystanie istniejących miejsc pracy Roboty publiczne i społeczne budownictwo mieszkaniowe Zorganizowanie w MPiPS stałego zespołu ekspertów ds. polityki przeciwdziałaniu bezrobociu
Stymulowanie inwestycji Prace interwencyjne Aktywizacja działalności terenowych Rad Zatrudnienia
Promowanie eksportu i optymalizacja importu Szkolenie i przekwalifikowanie bezrobotnych i wpływanie na zmiany struktury kształcenia zawodowego Zwiększenie efektywności i sprawności terenowych służb zatrudnienia
Stymulowanie rozwoju małych przedsiębiorstw i pracy na własny rachunek Subsydiowanie zatrudnienia e zakładach pracy przeżywających przejściowe trudności Opracowanie systemu mierników oceny efektywności funkcjonowania Urzędów Pracy
Program rozwoju budownictwa mieszkaniowego Zwiększenie zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu / promowanie elastycznych form zatrudnienia Opracowanie i wdrożenie nowego systemu doboru rozwoju i awansowania kadr Urzędów Pracy
Stymulowanie popytu przez wzrost płac powiązany z poprawą rezultatów przedsiębiorstw Zmniejszenie zatrudnienia na więcej niż I etat /poza przypadkami uzasadnionymi/ Zwiększenie elastyczności szkolenia przez wprowadzenie systemu specjalizacji i przygotowanie podręczników do samokształcenia
Stymulowanie /tworzenie warunków/ do większej mobilizacji przestrzennej i zawodowej


CO ZROBIĆ, ABY POPRAWIĆ PROBLEM TWORZENIA MIEJSC PRACY

Aby poprawić ten problem trzeba wielu zmian i popraw w naszym kraju. Już powoli pod tym względem poprawia się nasza sytuacja. Wszystko zaczyna zmierzać w jak najlepszym kierunku. Jest wiele niedoskonałości, które wymagają jakichkolwiek zmian.
W Polsce powinna poprawić się jakość dróg. Należy budować nowe autostrady. Dzięki temu zyskamy będzie nam łatwiej pozyskiwać inwestorów. Nasz kraj stanie się bardziej atrakcyjny dla dużych korporacji, które będą rozważały gdzie wybudować nowe filie swoich firm.
Przydałyby się więcej bezpłatnych kursów i szkoleń. Dzięki temu ludzie mogliby rozwijać swoje dotychczasowe umiejętności, przekwalifikowywać się w innych zawodach, móc podnosić stopnie wykształcenia.
Banki powinniby przygotować lepsze i mniejsze w kosztach oferty. Przeciętnemu człowiekowi łatwiej by było pozyskać wtedy pieniądze na założenie własnej firmy, a przez to znalezienie zatrudnienia dla siebie i tworzenia wielu nowych miejsc pracy. Dzięki temu zmniejszyłoby się bezrobocie a osoba, która założyłaby firmę zapewniłaby sobie godziwe zarobki.
Należałoby zmniejszyć koszty. Najlepiej byłoby zmniejszyć koszty składek ZUS. Spowodowałoby to, iż pracownicy zarabialiby więcej. Mogliby wtedy godnie żyć.
Trzeba by zmienić prawa. Powinno zmniejszyć się długość procesu, jaką trzeba przechodzić, aby móc legalnie założyć własną działalność gospodarczą. Zachęcałoby to na pewno do tworzenia nowych przedsiębiorstw. Nikogo nie odstraszałyby długotrwałe i zawiłe procesy.
Należałoby również zmniejszyć podatki albo całkowicie je znieść. Towary kupowane stały by się wtedy tańsze. Ludzie zaczęliby kupować więcej produktów, a co za tym idzie wzrósłby popyt na produkty. Przez to przedsiębiorstwa zyskiwałyby więcej pieniędzy i musiałyby się rozwijać, aby móc zaspokoić potrzeby społeczeństwa.
Korupcja powinna być całkowicie unicestwiona. Nie byłoby wręczania ani dawania łapówek. Wszystko odbywałoby się legalnie i bez żadnych dodatkowych opłat. Wykształceniu ludzie pracowaliby na odpowiednich stanowiskach, a nie osoby, które nie znają się na tej pracy, którą załatwili sobie po znajomości. Polska stałaby się państwem o mniejszej ilości przewinień karnych.
Polityka państwa powinna przestać się kłócić i obwiniać nawzajem za wszystko. Zanikłyby polityczne spory. Zaczęłoby uchwalać ustawy, które pomogłyby w rozwoju państwa. Wprowadzałoby się zmiany w ustawach, które całkowicie nie przyniosły odpowiednich efektów i zniosłoby się te, które utrudniały tworzenie miejsc pracy.
Wtedy to Polska stałaby się krajem, w którym zmniejszyłoby się bezrobocie. Bylibyśmy bardziej atrakcyjni i zachęcający dal zagranicznych inwestorów. Istniałoby wiele konkurencyjnych dla zagranicznych sąsiadów firm. Przez to pokonałoby się odwieczny problem bezrobocia.


BIBLIOGRAFIA
Rondo Cameron,, Historia gospodarcza świata”
Władysław Skrzypczak,, Geografia ekonomiczna”
Artykuły z,, Gazety Wyborczej”
Mirosława Czerny i Andrzej Czerny,, Zagadnienia społeczne i gospodarcze świata” moduł 3 dla gimnazjum
Irena Kuczałek i Daniela Ura,, Wiedza o społeczeństwie” część 1

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

„Od czego zależy liczba powstających miejsc pracy?”

Uważam, że temat ten wydaje się być bardzo na czasie, ponieważ wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej wzrosła nie tylko liczba miejsc pracy, lecz także kryteria przyjmowania nowych pracowników. O ile pierwszy wzrost jest pozytywn...

Administracja

Zrównowazony rozwój a ekonomia społeczna - gmina Piaseczno

Wstęp


Zrównoważony lokalny rozwój oraz tzw. ekonomia społeczna to dwie powiązane ze sobą teorie i praktyki działania, których znaczenie jest coraz bardziej doceniane wśród naukowców i praktyków, a co za tym idzie – są c...

Polityka rolna

Nowoczesne technologie uprawy buraka cukrowego - siew w mulcz

W technologii produkcji buraka cukrowego jednym z nieodzownych elementów jest uprawa roli. Podstawowym jej celem jest kształtowanie optymalnych warunków dla wschodów, kiełkowania, wzrostu i rozwoju rośliny. Sposób uprawy, kolejność i liczba...

Geografia

Alternatywne źródła energii

ENERGIA SŁONECZNA - WSTĘP


Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad tym jaki potencjał energetyczny drzemie w tym zwykłym, codziennie nas witającym, malutkim słoneczku.

Wykres obok właśnie to przedstawia w porównaniu d...

Materiałoznawstwo

Metaloznastwo - ściąga

Metale i ich stopy
Metale charakteryzują się wiązaniem metalicznym. Układy wieloskładnikowe złożone z więcej niż jednego pierwiastka, charakteryzujące się przewagą wiązania metalicznego tworzą stopy metali.
Metale i ich stopy ...