System wyborczy.

System polityczny spełnia doniosła rolę polityczną. V Republika odrzuciła system wyborczy stosowany w okresie 1945-1956 (wielomandatowe okręgi wyborcze, zasada proporcjonalnego podziału mandatów) na rzecz przywrócenia przekreślonego w r. 1945 systemu opartego na okręgach jednomandatowych i na stosowaniu zasady większości.
<BR> Ordynacja wyborcza z r. 1958 przyjęła następujące zasady:
<BR>a) jednomandatowość okregów wyborczych[kraj podzielony na liczbe jednostek równą mandatom obsadzenia, b) przeprowadzanie wyborów w dwóch turach, pierwszej z wiekszością głosów i drugą z większością względną.
<BR>Było to naruszeniem zasady równości wyborów.
<BR>W drugiej turze wyborów następuje zawieranie porozumień i walka wyborcza prowadzona jest miedzy blokami politycznymi.W toku wyborów parlamentarnych wyłania sie deputowanych jak również ich następców,nie trzeba więc przeprowadzać wyborów uzupełniających po wygaśnięciu mandatu deputowanego.
<BR> Druga izba parlamentu-Senatnie jest ciałem przedstawicielskim.Składa się z 322 senatorów o 9-letniej kadencjii odnawialnościmandatów w 1/3 co 3 lata.Senatorów wybierają kolegia wyborcze składające się z deputowanych,radców regionalnych, generalnych i delegatów rad municypalnych.Wybory te nie sa powszechne i nie są bezpośrednie.
<BR>Od roku 1962 obok Zgromadzenia Narodowego w wyborach bezpośrednich i powszechnych wybierany jest preydent.Liczba kandydatów nie jest ograniczona.Wybory prezydenckie przeprowadzane są w dwu turach:
<BR>1.liczba kandydatów nie jest ograniczona ,mandat przypada temu ,który uzyska bezwzględną większość głosów .Jeżeli nie ma roztrzygnięcia odbywa sie 2 tura.
<BR>2.dopuszczani są tu tylko dwaj kandydaci ,którzy w 1 turz mieli najwięcej głosów. Między nimi toczy sięostateczna walka wyborcza.
<BR>

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

System wyborczy i prtie polityczne Republiki Węgierskiej

Węgierski system wyborczy

Na podstawie ustawy nr XXXIV/1989 system wyborczy Węgier jest systemem mieszanym - łączącym elementy proporcjonalne i większościowe. Jednoizbowy parlament Zgromadzenie Narodowe Republiki Węgierskiej licząc...

Politologia

System polityczny, systemy polityczne, silski wsnhid

SYSTEM POLITYCZY _ DEFINICJA POJĘCIA
System to najogólniej każdy skoordynowany wewnętrznie i wykazujący określoną strukturę zbiór elementów. Strukturę można określić jako ogół związków między elementami uwarunkowanych przynale...

Politologia

Prawo, system partyjny i inne

System partyjny, układ wzajemnych powiązań między partiami politycznymi oraz zachodzące między nimi relacje, zasady i normy regulujące stosunki międzypartyjne oparte na mechanizmie współdziałania bądź rywalizacji w walce o władzę pań...

Stosunki międzynarodowe

System większościowy i proporcjonalny. Czy przyjęte zasady systemu wyborczego wpływają na sposób, w jaki głosuje obywatel?

System większościowy i proporcjonalny. Czy przyjęte zasady systemu wyborczego wpływają na sposób, w jaki głosuje obywatel?

Wybory to proces, w którym obywatele danego kraju wybierają spośród zgłoszonych kandydatów swoich przeds...

Politologia

Włoska republika ustrój polityczny, system partyjny, ustrój terytorialny

Ogólne informacje o państwie.

Włochy leżą nad morzami: Liguryjskim, Tyrreńskim, Jońskim i Adriatyckim(M. Śródziemne). Obejmują pd. Część Alp, Niz. Padańską, Płw. Apeniński oraz Sycylie Sardynie i kilka mniejszych wysp. Gra...