List do króla Władysława króla Polski od chłopów.

D o Jaśnie Panującego Władysława króla Polski, Wielkiego Księcia Litewskiego i Żmudzi, Księcia Ruskiego, zwierzchnika Prus Królewskich, Inflant, Kurlandii, Mazowsza, Podlasia, Księcia Siewierskiego etc.etc...
My lud stanu poddanego padamy do nóg Jaśnie nam Panującego i wnosimy prośby, aby nad dolą i niedolą naszą raczył się zastanowić i co w jego mocy na dobro nasze uczynił. Skreślamy to co nas gnębi i boli. Pan nasz i właściciel wm. Zaporski czyni to co jest hańbą atoli Rzplitej i króla, hańbą tym co się stroją kiedy chłop nie ma na najpilniejsze potrzeby odarty i głodny , to się łasce ludzkiej zawdzięcza, a nie pracy rąk swych.
Jesteśmy przymuszani do pracy w dobrach pańskich przez trzy dni w tygodniu własnymi końmi i własnych karków nie żałując o co dba knuta nie żałując ekonom. Nadto każdy od zagonów będących w dzierżawie od pana musi opłacać się przypisaną , a ciągle zmieniającą się daniną w zbożu, gęsiach,kurakach i kapłonach odpowiednio utuczonych, gdyż jaśnie pani ciągle frymaczy na drób jej dostarczany. Panu naszemu ciągle mało naszych posług mimo, że zwieźli my zapas drewna na całą zimę, dający godne ciepło w dworze.
Ciągle nas niepokoji strach o nasze dobro, a nawet o nasze życie, gdyż pan nasz lubi raczyć się miodem, a kiedy ma już dobrze w czubie to wraz z pachołkami napada na nasze zagrody i dla uciechy często je z dymem puszcza.
My od przodków w wierze prawosławnej trwający jesteśmy nachodzeni przez tych co wiarę rzymską wyznają i przez nich nagabywani, aby się na nią nawrócić przez co stalibyśmy się Lachami na co nie możemy się zgodzić i wiarę ojców porzucić, aby ustrzec się mąk piekielnych.
Swego czasu jako rejestrowi pod atamanem koszowym Semką służyli wiele zasług wojennych dla Rzplitej uczyniwszy, teraz z rejestru usunięci staliśmy się galernikami wiosłującymi dla dobra wm. Zaporskiego bez tchu i wiary.
Panie nasz Jaśnie nam panujący rozważ prośby nasze i otocz nas opieką Twego Majestatu dla dobra ludu prostego i wiary w Boga Naszego.

Spisał (Twoje imię i nazwisko)dominikanin z klasztoru w Międzyrzeczu
w dobrach księcia Konstantego Ostrogskiego
na zamku Ostróg dnia 25 Augusti 1647 .

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Ważne daty

WAŻNE DATY
ok. 7900-5550 p.n.e. Środkowa epoka kamienia (mezolit) na ziemiach polskich
ok. 5200 p.n.e. Początek młodszej epoki kamienia (neolit) na ziemiach polskich
ok. 1900 p.n.e. Początek epoki brązu Rozwoju pasterstwa Patriarc...

Historia

Przyczyny upadku rzeczpospolitej w XVII I XVIII w.

I.WSTĘP

Celem powyższej pracy jest przedstawienie stopniowej destrukcji Rzeczpospolitej na przełomie prawie trzech wieków. Już w XVI w. zaczęły się uwidaczniać słabości wewnętrzne państwa, które z biegiem czasu nasilały się...

Historia

Powód rozbioru Rzeczypospolitej w XVIII w.

I.WSTĘP
Celem powyższej pracy jest przedstawienie stopniowej destrukcji Rzeczpospolitej na przełomie prawie trzech wieków. Już w XVI w. zaczęły się uwidaczniać słabości wewnętrzne państwa, które z biegiem czasu nasilały się coraz...

Język polski

Streszczenie szczegółowe "Ogniem i mieczem" - Henryk Sienkiewicz.

Tom I
Rozdział 1
Rok 1647 poprzedzały rozmaite wróżby, przepowiadano więc niezwyczajne zdarzenia i klęski. Na Dzikich Polach nie działo się jednak nic nadzwyczajnego.
Na północnym skraju Pól, nad Omelniczkiem, w pobliżu ruin ...

Język polski

Średniowiecze - opracowanie epoki.

Nazwę średniowiecza (tj. wieków średnich - łac. Media tempora) wprowadzili twórcy renesansu; oznaczyli nią okres rozciągający się między epoką starożytną a nowymi czasami odrodzenia. Średniowiecze uważano za okres bezpłodny, mroczny...