Konwencjonalne środki rażenia.

Bronią konwencjonalną nazywamy wszystkie rodzaje broni jakie społeczność międzynarodowa uznała za możliwe do używania na polu walki. Jednocześnie określono rodzaje broni który zostały zakazane, broń tą nazwano bronią masowego rażenia. Została ona zakazana gdyż jej użycie mogłoby doprowadzić do zagłady ludzkości. Zaliczamy do niej broń nuklearną, biologiczną i chemiczną.
Główną grupą broni konwencjonalnej jest broń palna. Zasada jej działa polega na tym, że pocisk wyrzucany jest z lufy pod ciśnieniem gazów prochowych.

Broń palną dzielimy na 2 grupy:
-strzelecka – kaliber do 20mm
-artyleryjska – kaliber powyżej 20mm

Kaliber
to średnica lufy mierzona między jej polami. 
Wewnętrzna powierzchnia lufy nie jest gładka, dzieli się na pola i bruzdy. Pocisk przemieszcza się między polami, a gazy prochowe – bruzdą. Powoduje to ruch obrotowy pocisku tak jakby przewiercał się przez powietrze, dzięki temu strzał jest celniejszy i dłuższy.
Materiały wybuchowe znane są od tysiącleci lecz historia nowoczesnych materiałów wybuchowych datuje się na przełom XIX i XX wieku, kiedy to Alfred Nobel wymyślił Dynamit. Materiały wybuchowe dzielą się na 3 grupy:
-inicjujące(np. azydek ołowiu) – mają zastosowanie w spłonkach zapalnikowych i detonatorach gdyż są bardzo czułe na impulsy elektryczne i mechaniczne.
-kruszące(np. trotyl) – wyzwalają ogromną energię, wypełniają granaty, miny, bomby.
-miotające – ich cechą jest bardzo szybkie spalanie i wytwarzanie wysokiej temperatury.

Dodaj swoją odpowiedź
Edukacja dla bezpieczeństwa

Wszystko dla 2 klasy

Temat nr 1

1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:
Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w postaci fa...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Po lekcje 1-8 z wydawnictwa operon- zeszyt

Temat nr 1


1.Zagrożenia naturalne i ich charakterystyka:

Trzęsienie ziemi, naturalny, krótki i gwałtowny wstrząs (lub ich seria) gruntu, powstały pod powierzchnią Ziemi (ognisko trzęsienia ziemi) i rozchodzący się w...

Politologia

Zagrożenia Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej

SPIS TREŚCI
1. Wstęp - 3
2. Pojęcie zagrożenia narodowego i jego typologia. - 4
3. Zagrożenia bezpieczeństwa narodowego RP. - 9
3.1. Zagrożenia polityczne bezpieczeństwa narodowego RP. - 10
3.2. Zagrożenia militarne bez...

Fizyka

Eneria jądrowa-Reaktory

1 Wstęp
Energia jądrowa to rodzaj energii pozyskiwany przez rozszczepienie jąder atomowych. Rozszczepieniem jądrowym nazywamy reakcję, w której jądro atomu ciężkiego pierwiastka rozpada się na dwa jądra o porównywalnej masie.
Ta...

Edukacja dla bezpieczeństwa

Współczesne zagrożenia - terroryzm.

Współczesne zagrożenia - Terroryzm

Terroryzm to wielokrotnie nadużywane słowo - klucz. Służy nie tyle zdefiniowaniu określonego zjawiska, co zademonstrowaniu emocjonalnego stosunku do niego. Mimo toczonych od wielu lat dyskusji nie ...