Małżeństwo
Ślub, małżeństwo, zwykle kojarzą się nam się z ogromnym szczęściem i radością. Jest ono drogą życiową, ważnym zadaniem na całe życie. Łączą się w nim ze sobą dwie osoby, które się wzajemnie kochają i tęsknią do siebie. Jednak po ślubie wiele się zmienia.. Każde z małżonków „wnosi dodatkowy balast wcześniejszych przeżyć i doznań: obraz pożycia własnych rodziców, klimat rodzinnego domu, rodzaj więzi emocjonalnych z najbliższymi, a także doświadczenia z poprzednich związków uczuciowych” . Po ślubie bardzo często dla współmałżonka najważniejsze staje się zaspokojenie własnych potrzeb. Toteż „początek małżeństwa obfituje w większe i mniejsze konflikty” . Małżonkowie starają się uczyć zasad wspólnego życia. „Przebywając ze sobą przez jakiś czas, dwoje ludzi tworzy zwykle system zachowań, który staje się dla nich normą” . Ustalają reguły wspólnego życia. Nie mogą być to jednak zasady, które będą ograniczały aktywność własną współmałżonka. Małżeństwo to system, „w którym wspólne cele określają, co prawda, zasady współżycia kobiety i mężczyzny jako pary, ale równocześnie każda strona zachowuje indywidualny sposób przeżywania emocji, odmienne widzenie zjawisk świata zewnętrznego i swój własny zakres życiowych doświadczeń” .
Bardzo ważną rzeczą w małżeństwie jest komunikacja. Często przyczyną nieporozumień jest niezbyt uważne lub wybiórcze przyjmowanie przekazywanych treści – słyszymy to co chcemy usłyszeć. Innym nieporozumieniem małżeńskim jest przeświadczenie o takiej samej możliwości a nawet konieczności odczuwania przez oboje małżonków. Kolejna trudnością jest przeświadczenie jednego z małżonków, że druga strona powinna bez słów odczytywać i respektować niemal wszystkie jego życzenia.
Częsty problem stanowi odmienność wzajemnych potrzeb małżonków. Aby móc naprawdę dobrze porozumiewać się z innymi ludźmi, trzeba przede wszystkim umieć porozumieć się z samym sobą, czyli ustalić własną hierarchię potrzeb oraz własne oczekiwania wobec innych. Oto zakresy wartości, które są istotne w małżeństwie:
1. niezależność – zależność – dla mężczyzny pojęcie niezależność łączy się z siłą, wolnością, swobodnym dysponowaniem sobą. Dla kobiet oznacza to samotność, wynikająca z braku rzeczywistego kontaktu z mężczyzną oraz niemożność liczenia na jego pomoc i opiekę.
2. bliskość – dystansowość – większość problemów bierze się z poczucia wyobcowania i braku bliskiego kontaktu z drugim człowiekiem. W praktyce okazuje się, że człowiek sam wyznacza dystans, który podświadomie pragnie utrzymać wobec innych. Dlatego bardzo ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, jaki zakres bliskości i intymności pragnie się uzyskać od współpartnera.
3. poczucie własności i kontroli
4. submisja i dominacja – czyli kto ulega, a kto dominuje w małżeństwie. Zazwyczaj każde z małżonków ma określone zakresy kontroli nad jakąś dziedziną wspólnego życia i to stwarza stan równowagi i pozwala obojgu czuć się równie ważnymi i cenionymi osobami w swoim związku. Bywają jednak układy, gdzie jedna ze stron dominuje i narzuca partnerowi określony styl zachowań.
5. zdolność kochania i akceptowania
Innym problemem są obszary konfliktowe. Oto niektóre z nich:
1. Różnice poziomu intelektualnego małżonków
2. Różnice w poziomie energii współmałżonków
3. Różnice w zainteresowaniach małżonków
4. Różnice w poglądach na temat wychowywania dzieci
5. Pochodzenie jako czynnik konfliktotwórczy
6. Różnice w poglądach na sposób zarabiania pieniędzy, stylu konsumpcji i dążenia do awansu ekonomicznego
7. Sporne problemy seksualne
8. Problemy związane z przyjaciółmi
9. Sporne problemy dotyczące wypełniania określonych ról domowych, przypisanych tradycyjnie do płci.
Pewne wydarzenia mają ogromny wpływa na zmianę funkcjonowania małżeństwa. Należą do nich: urodzenie dziecka, zdrada lub trwały związek pozamałżeński, zmiana statusu materialnego rodziny, poważna choroba któregoś z członków rodziny.
W małżeństwie bardzo dużą rolę odgrywa dziecko. Często zdarza się, że nowożeńcy zaczynają wspólne życie z dzieckiem poczętym przed ślubem. Sytuacja taka komplikuje małżeństwo, gdyż zmusza do podjęcia dwóch nowych ról: małżeńskiej i rodzicielskiej. Często małżonkowie nie potrafią sobie poradzić z pogodzeniem tych dwóch ról i dochodzi do rozpadu małżeństwa, gdyż dla kobiety ważniejsze jest macierzyństwo a dla mężczyzny małżeństwo i nie potrafią się dogadać. Jednak nie zawsze musi tak być. Sytuacja taka może również wzmocnić związek, jeśli celem dla małżonków staje się przede wszystkim posiadanie dziecka.
Innym problemem w małżeństwie jest zdrada. Jest ona formą ucieczki od przeżywanych trudności. Zwykle przyczynia ona się do rozpadu małżeństwa.
Jedną z trudniejszych sytuacji w małżeństwie jest śmierć matki lub ojca jednego z małżonków. Czasami wpływa to pozytywnie na zacieśnienie więzi małżeńskiej, a czasem wręcz odwrotnie.
Na koniec należałoby się zastanowić co zrobić żeby w małżeństwie było jak najmniej konfliktów i nieporozumień, żeby było ono prawdziwym szczęściem. Przede wszystkim należy odpowiednio wybrać przyszłego życiowego partnera. „Przed ślubem trzeba przeprowadzić poważną i uczciwą rozmowę, w której oboje narzeczeni powinni zrobić rachunek sumienia, uprzytomnić sobie, co było złego w ich związku i umówić się na przyszłość co do różnych spraw, mocno postanawiając, że ich małżeństwo musi być szczęśliwe” . Jak najwcześniej trzeba się starać poznać rodziców i środowisko domowe przyszłego partnera. Przyjrzeć się bacznie charakterom rodziców, obyczajom i poglądom. Kiedy już się zdecydujemy na ślub musimy zaakceptować rodziców współmałżonka, okazywać im szacunek i żyć z nimi w zgodzie, gdyż odgrywają oni ogromną rolę w budowaniu małżeńskiego szczęścia.
Małżonkowi powinni być dla siebie przyjaciółmi i przestrzegać następujących zasad:
1. Zasada uczciwej wspólnoty – wszystko, co masz, należy również do twego partnera, a to co on posiada, należy do ciebie.
2. Partnerstwo małżonków zgodne z zasadami sprawiedliwości – zazwyczaj zdolności i ambicje męża i żony nie są rozłożone jednakowo. Rozsądek, poczucie sprawiedliwości i wnikliwe rozważenie sytuacji zawsze pozwolą znaleźć prawidłowe rozwiązanie i rozłożenie obowiązków.
3. „Stawianie się na miejscu partnera” – wczuwanie się w jego potrzeby, uczucia, pragnienia i dołożenie starań, by te potrzeby były zaspokojone
Bardzo ważne jest tez zdrowie i uroda. Kobieta powinna się starać, by zachować poziom urody, który miała przed ślubem, powinna o siebie dbać, żeby się podobać mężczyźnie.
„Groźnym wrogiem szczęścia małżeńskiego jest nałóg palenia „ i alkoholizm.
Tak więc zanim zdecydujemy się na ślub powinniśmy pamiętać, że to nie jest zabawa. To bardzo trudne zadanie życiowe, wymagające od nas odpowiedzialności i dojrzałości . Najważniejsze dla małżeńskiego szczęścia jest przyjaźń i wspólnota.
Bibliografia:
1. Celmer Zuzanna: Małżeństwo. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich. Warszawa 1989
2. Wiśniewska-Roszkowska Kinga: Sztuka małżeńskiego szczęścia. Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych. Warszawa 1989