Co jest najważniejszą wartością w życiu człowieka?

We współczesnym świcie życiem człowieka rządzi ciągły pospiech. Ludzie nie maja czasu dla swoich bliskich ani dla znajomych. Wiecznie gdzieś pędzą, gdyż pragną osiągnąć sukces zdobyć stanowisko, władzę, pieniądze i sławę, dlatego też współcześni ludzie zapominają, po co tak naprawdę żyją. Uważam, że najważniejszą wartością życiu człowieka jest przyjaźń.
Po pierwsze, jeśli zdobędziemy prawdziwych przyjaciół, to nigdy nie będziemy samotni. Uświadomimy sobie, że mamy dla kogo żyć. Z uśmiechem na twarzy zaczniemy każdy dzień i poczujemy smak szczęścia.
Aby uzasadnić swój argument, powołam się na bohaterkę powieści Lucy Moud Montgomery pt. "Ania z Zielonego Wzgórza". Tytułowa bohaterka nie miała łatwego życia. Jej rodzice zmarli, gdy dziewczynka skończyła kilka miesięcy. Trafiła do domu dziecka, a potem przez przypadek, do Maryli i Mateusza Cuthbertów, gdzie wreszcie zaznała szczęścia i ciepła rodzinnego. A gdy poznała Dianę Barry, która stała się jej serdeczną przyjaciółka, Ania Shirley była najszczęśliwszą osoba na świecie. Przyjaźń nadała sens jej życiu, sprawiła, że dziewczyna odnalazła się w otaczającej ją rzeczywistości i zaczęła z optymizmem patrzeć w przyszłość.
Kolejnym argumentem jest to, że przyjaźń mobilizuje ludzi do wielkich czynów. Sprawia, iż potrafimy góry przenosić, aby uszczęśliwić naszych przyjaciół. Pięknym przykładem jest więź, jaka łączyła bohaterów opowiadania Ernesta Hemingwaya pt. "Stary człowiek i morze". Stary rybak wypłynął w kolejna morską wyprawę po wielką rybę. Walczył z głodem, swoją słabością i rekinami, ale zwyciężył. Santiago pokonał swój lęk i przeciwności losu w imię przyjaźni, gdyż wiedział, że Manolin będzie z niego dumny. Wierni przyjaciele potrafią zatem sprawić, że nad tym okrutnym, pełnym egoizmu świecie dzieją się cuda.
Myślę też, że przyjaźń pozwala człowiekowi przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu. Przykładem mogą tu być bohaterowie "Kamieni na Szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Alek, Rudy i Zośka tylko dzięki tej magicznej więzi, jaka ich łączyła, potrafili cieszyć się życiem w tak okrutnym czasie grozy i terroru, jakim była okupacja hilterowska. Przyjaźń nadawała sens życiu tych młodych chłopców, którym u progu dorosłości przyszło odkryć całe okrucieństwo życia i śmierci. Ale zaufanie, wzajemna troska o siebie sprawiły, ze potrafili pięknie żyć w czasach grozy i rozpaczy.
Z powyższych argumentów wynika, że przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu każdego człowieka. Dzięki niej ludzie są szczęśliwi, czują się potrzebni i odpowiedzialni za innych. Ta magiczna więź nadaje życiu ludzkiemu sens.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, więc na wstępie zacytuje iż sam Thomas Woodrow Wilson twierdził, ze ,,Przyjaźń jest jedynym cementem, który może spoić świat” W dzisiejszych czasach, kiedy życie nie stawi...

Język polski

Czy przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka

Moim zdaniem przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Myslę, że warto zastanowić się nad znaczeniem samego słowa ?przyjaźń?. Przyjaźń może być duchowa, emocjonalna i platoniczna. Jest to więź łącząca dwoje lub...

Język polski

Podaj przykład z literatury I z filmu na to ze przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka! POTRZEBNE NA JUŻ

Podaj przykład z literatury I z filmu na to ze przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka! POTRZEBNE NA JUŻ...

Język polski

Podaj przykład z LITERATURY i z FILMU na to , ze przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka POTRZEBNE NA JUŻ!

Podaj przykład z LITERATURY i z FILMU na to , ze przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka POTRZEBNE NA JUŻ!...

Język polski

wypisz 6 argumentów potwierdzających tezę, że miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Proszę, bardzo ważne daje naj Z góry dzięki :D

wypisz 6 argumentów potwierdzających tezę, że miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Proszę, bardzo ważne daje naj Z góry dzięki :D...

Język polski

Napisz rozprawkę na temat: "miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka" :P tylko ładnie :D

Napisz rozprawkę na temat: "miłość jest najważniejszą wartością w życiu człowieka" :P tylko ładnie :D...