Czy przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka

Moim zdaniem przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka. Myslę, że warto zastanowić się nad znaczeniem samego słowa ?przyjaźń?. Przyjaźń może być duchowa, emocjonalna i platoniczna. Jest to więź łącząca dwoje lub więcej ludzi, oparta na wzajemnym zrozumieniu, wspólnych doświadczeniach. Przyjaciel to ?drugie ja? (Teofrast z Eresos), ?połowa duszy mej? (Horacy). Przyjaźń jest cnotą, złotym środkiem między wadami wrogości i pochlebstwa. Cechami idealnej przyjaźni są: zaufanie i wierność, życzliwość i szczerość. Uważam, iż to właśnie dzięki niej między ludźmi mogą tworzyć się nierozerwalne więzy, niezależnie od wieku, wyglądu, płci, zawartości portfela czy statusu społecznego.
Pierwszym i trafnym argumentem za tym, że przyjaźń jest potrzebna do życia człowiekowi jest to, że prawdziwy przyjaciel daje nam wiele radości, zawsze pocieszy i doradzi, możemy z nim o wszystkim pogadać. Ktoś powie: przecież rodzina też daje wiele radości i zawsze może cię wesprzeć, gdy wszyscy inni zawiodą, a ze swoim ukochanym możesz o wszystkim pogadać. Ale co zrobisz, gdy stracisz rodzinę lub ona się od ciebie odwróci? Rodziny się nie wybiera, a ma się ją tylko jedną. A czy narzeczony doradzi, jaką sukienkę włożyć na spotkanie z nim albo która dieta jest najlepsza? Również, gdy nasze problemy przerastają nas samych czasami potrzebny kogoś, komu możemy się wypłakać. Niektórzy mają nawet więcej problemów niż kilka osób naraz. W takim przypadku przyjaciel wczuwa się w daną sytuację, wnika w nią, tak jakby sam miał taki problem. Wtedy lepiej może nas zrozumieć, a co za tym idzie ? dać pomoc.
Dodatkowym argumentem za słusznością mojej tezy może być przykład Małego Księcia- głównego bohatera powieści Exuperego. Mały a zarazem wielki człowiek bardzo cenił sobie przyjaźń i wszystkich przyjaciół. Miał ich niewielu, ale w każdej chwili myślał o nich ciepło. Przez cały czas martwił się o swoją różę, która została sama jak palec na jego planecie. Gdziekolwiek by nie był bał się czy jego przyjaciółka nie zmarzła, czy nie zaatakowały ją dzikie zwierzęta. Małego Księcia przyjacielska więź wiązała także z lisem, którego poznał w czasie swoich wędrówek. Oswoił go i bardzo pokochał. Dowiedział się od swojego przyjaciela wielu mądrych rzeczy, które przydały mu się w dalszym życiu.
Do mojej rozprawki możemy przytoczyć jeszcze jeden argument. Kolejna postać literacka jest doskonałym dowodem na wartościowość przyjaźni. Ania Shirley z Zielonego Wzgórza ukazuje jak bardzo niezbędny do życia jest przyjaciel. Dziewczyna z olbrzymią wyobraźnią czuła się osamotniona, kiedy po przyjeździe na Zielone Wzgórze nie miała nikogo bliskiego do kogo mogłaby się zwrócić. Dopiero gdy poznała Dianę zaznała prawdziwego szczęścia. Poczuła się doceniona i dowartościowana. Była dumna że może mieć osobę z którą nie rozstawała się nawet na chwile. Obydwie dziewczynki nigdy się nie nudziły, gdyż były bratnimi duszami i rozumiały się bez słów.
Myslę, że w świetle przytoczonych przeze mnie argumentów doskonale widać, że przyjaźń jest najbardziej cenną wartością na świecie. Należy pamiętać że, przyjaciele są jak anioły, które nas podnoszą, kiedy nasze skrzydła mają kłopoty z przypomnieniem sobie jak się lata.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

ROZPRAWKA NA POLSKI "CZY PRZYJAŹŃ JEST NAJWAŻNIEJSZĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU CZŁOWIEKA".BARDZO PROSZĘ O NIE KOPIOWANIE ROZPRAWEK Z INNYCH ŹRÓDEŁ. DAJĘ NAJ !

ROZPRAWKA NA POLSKI "CZY PRZYJAŹŃ JEST NAJWAŻNIEJSZĄ WARTOŚCIĄ W ŻYCIU CZŁOWIEKA".BARDZO PROSZĘ O NIE KOPIOWANIE ROZPRAWEK Z INNYCH ŹRÓDEŁ. DAJĘ NAJ !...

Język polski

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka

Przyjaźń jest najważniejszą wartością w życiu człowieka, więc na wstępie zacytuje iż sam Thomas Woodrow Wilson twierdził, ze ,,Przyjaźń jest jedynym cementem, który może spoić świat” W dzisiejszych czasach, kiedy życie nie stawi...

Język polski

„Czy rodzina jest istotną wartością w życiu?” – w formie rozprawki odpowiedz na pytanie.

Plan rozprawki:
1. Wstęp
Teza – rodzina jest najważniejszą wartością w życiu człowieka
2. Rozwinięcie. Potwierdzenie tezy:
Argumenty:
Za – przykład rodziny Żaków – Małgorzata Musierowicz
Przeciw – Harpagon...

Język polski

Rola przyjaźni w życiu człowieka w oparciu o literaturę.

Jaka jest rola przyjaźni w życiu człowieka? Czy warto mieć przyjaciela? Czemu ludzie szukają przyjaźni, miłości? Postaram się wyrazić własny sąd na ten temat. Mam nadzieję, że zgodzicie się ze mną.
Tak, tak, tak i jeszcze raz tak...

Język polski

Nic w świecie nie jest warte, żeby człowiek odwrócił się od tego, co kocha.

Stwierdzenie znanego pisarza Alberta Camusa: Nic w świecie nie jest warte, żeby człowiek odwrócił się od tego, co kocha zawiera w sobie wiele prawdy, którą z pożytkiem możemy wykorzystać w naszym codziennym życiu. Możemy darzyć miłoś...