Rywalizacja Sparty i Aten w świecie greckim

Wstęp





























Opracowując temat dotyczący rywalizacji Sparty i Aten w świecie starożytnym nie sposób przedstawić krótkiego rysu historycznego każdego z tych państw – miast .

Pozwolę sobie ująć to w postaci rozdziałów .

















































Rozdział I



SPARTA







Sparta zajmuje odrębne miejsce wśród greckich polis . Zajmowała w płd. części Peloponezu żyzną dolinę rzeki Eurotas wraz z całą Lakonią i Mesenią .

W połowie X w.p.n.e. na tereny Lakoni , w wielkim stopniu wyludnione u schyłku epoki mykeńskiej napłynęła ludność dorycka . Państwo Sparta powstało z połączenia pięciu osad i w VIII w p.n.e. zajęło Lakonię , następnie w dwóch wojnach meseńskich podbiło terytorium Meseni zmieniając jej ludność w helo-tów – niewolnych chłopów .

Ustrój społeczny Sparty i jej kultura gwałtownie zmieniły się po wspo-mnianych wcześniej wojnach . Spowodowane to było koniecznością zapobiega-nia buntom ludności podbitej Meseni .

Ludność Sparty dzieliła się na 3 grupy społeczne : pełnoprawnymi oby-watelami byli SPARTIACI , potomkowie najeźdźców doryckich , których głównym zajęciem była wojna i poskramianie siłą helotów . Wojsko , ciężko-zbrojna piechota to HOPLICI .

Spartiaci określali się z dumą HOMOIOI (podobni do siebie , równi ) chociaż w praktyce równość ta nigdy nie rozciągała się na ich ekonomiczny status . Istniała grupa bogatych i biednych spartiatów , a w miarę upływu czasu różnice te wzrastały i stały się źródłem ostrych konfliktów społecznych . Spar-tańska arystokracja miała także decydujący wpływ na sprawy polityczne . Ko-lejną grupą byli PERIOIKOWIE ( gr. perioikoi – mieszkający dookoła ). Była to ludność pochodzenia doryckego , pozbawiona praw obywatelskich , ale po-siadająca niezależność gospodarczą , skupiająca niekiedy w swych rękach wiel-kie majątki ziemskie . Źródłem ich dochodów były łupy wojenne . Była to lud-ność wolna , posiadali pełnie praw cywilnych . Trzecią grupą byli HELOCI . Była to społeczność najliczniejsza . Ich sytuacja przypominała zarówno poddań-stwo chłopów jak i niewolnictwo państwowe . Byli oni własnością państwa . Przypisano ich do ziemi przekazanej Spartiatom . Ciężka sytuacja helotów po-wodowała ciągłe wrzenie , czekali oni tylko na sposobność zrzucenia jarzma niewoli . Aby utrzymać ich w ciągłym strachu Spartiaci organizowali co roku tzw. krypteje – ekspedycje karne przeciw helotom .

Mimo takiej struktury społecznej chwalono ustrój polityczny Sparty .



KRÓL SPARTY LEONIDAS



Organizację państwa przypisywano pierwszemu prawodawcy Sparty – Likurgowi . Ustrój Sparty wykształcił się ostatecznie w VI w.p.n.e. Głównym organem władzy była GERUZJA . Obok niej faktyczną władzę rządzącą spra-wowało kolegium pieciu EFORÓW .

Początkowo Sparta rozszerzała swe panowanie przez podboje i przyłącza-nie terenów sąsiednich , a następnie przystępowała do zawierania ścisłych soju-szów z innymi państwami na Peloponezie i uzależniała je od siebie. W VI w p.n.e. powstał ZWIĄZEK PELOPONESKI . Stał się on podstawą politycznego przywództwa – hegemoni Sparty .

Na przełomie VI i V w. p.n.e. Sparta stała się najpotężniejszym państwem Grecji . To sprawiło , że powierzono jej przewodnictwo w ZWIĄZKU HEL-LEŃSKIM , powołanym w 481 r.p.n.e. przez miasta greckie w celu obrony przed Atenami . To właśnie bohaterska obrona Termopil przez Leonidasa umocniła autorytet Sparty . Jednak po utworzeniu przez Ateny Związku Mor-skiego jej pozycja zaczęła upadać.

Krótkim rysem historycznym Aten i utworzonym przez nie Związkiem Morskim zajmę się w kolejnych rozdziałach .













ROZDZIAŁ II



ATENY









Ateny leżały w Attyce , suchej i mało urodzajnej krainie Grecji Środko-wej , której największym bogactwem była rozwinięta linia brzegowa , obfitują-ca w naturalne przystanie . poprzedzielane górami równiny zamieszkiwała lud-ność trudniąca się uprawą roli i ogrodnictwem , tereny górzyste wykorzystywa-no jako pastwiska , na wybrzeżu dominowało rzemiosło.

W II tysiącleciu opanowały Attykę plemiona jońskie , które



zmieszały się z podbitą ludnością przedgrecką . W I tysiącleciu na czoło gmin-państewek plemiennych zaczęły wysuwać się Ateny . Pod ich przewodnictwem nastąpiło zjednoczenie państewek w jedną całość – POLIS.

Ustrój społeczny Aten przedstawiał się następująco : na czele stał król – Basileus , którego władza była ograniczona przez arystokrację rodową .Tworzyła ona organizację o nazwie AREOPAG .Miała ona szerokie kompeten-cje administracyjne i sądowe . Karała wykroczenia przeciw ustawom , obsadzała urzędy .Funkcje króla stopniowo przejmowali urzędnicy – ARCHONTOWIE .

Osiągnięciem ustrojowym Aten było spisanie praw , którego dokonał Drakon w 621r. p.n.e. Prawa jego były niezwykle surowe .

W 594r.p.n.e. z racji ruchów społecznych w Koryncie misję zreformowa-nia państwa otrzymuje Solon . Jego reformy poszły w dwóch kierunkach : poli-tycznym i społeczno – gospodarczym . Zawarł on w nich m.in. zniesienie dłu-gów tzw.seisachteia , zezwolił także na swobodne przekazywanie testamentem ziemi , przeprowadził reformę monetarną , obniżył też jednostki miary . Zwłasz-cza ostatnie reformy otworzyły przed eksportem ateńskim nowe rynki na wschodzie i zachodzie .

Już przed Solonem wytworzył się w Atenach nowy podział społeczeń-stwa, który dla celów służby wojskowej dzielił ludność na kilka grup wedle po-siadanego majątku , nie zaś urodzenia . Byli więc : PENTAKOSIODYMNOI , RYCERZE , ZEUGITAI I TECI ( najubożsi) .

Reformy Solona wprowadziły spory między arystokracją , a biedotą .

Kolejno przyszły czasy na rządy Pizystrata i jego synów Pizystratydów : Hippiasza i Hipparcha . Byli oni klasycznymi przykładami tyranii . Pragnąc zdobyć popularność wśród Ateńczyków , a jednocześnie wzmocnić wewnętrz-nie Ateny przeprowadzał wiele reform . Kopalnie złota dały Pizystratowi środki finansowe nie tylko na utrzymanie siły zbrojnej ale i na rozbudowanie Aten . Miasto przeżyło wtedy okres nieznanej wcześniej świetności . Jego dążeniem było także ugruntowywanie potęgi Aten na zewnątrz . Ateńczycy zdołali poko-nać Megarę i przyłączyć Salaminę. Rosło jednak niezadowolenie z rządów tyra-na. Przywódca opozycji arystokratycznej Klejstenes doprowadził przy pomocy Sparty do obalenia rządów tyranów i uzyskawszy poparcie ludu przeprowadził w 508 / 507 p.n.e. nowe reformy, które zapoczątkowały demokrację ateńską. . Po zwycięstwach odnoszonych w wojnach grecko - perskich nastąpił wzrost znaczenia politycznego A. Z inicjatywy Temistoklesa rozpoczęto budowę Pire-usu i rozbudowano flotę ateńską; przy budowie floty znalazła zatrudnienie naj-uboższa część ludności zw. Tetami; z niej rekrutowały się również załogi okrę-tów. Ateny zdobyły przodującą pozycję na morzu. W 478 / 477 p.n.e. powołano pod jej przewodnictwem Ateński Związek Morski . Jednym z jego twórców był Arystydes. Przy pomocy Związku Ateny kontynuowały wojnę z Persją i zara-zem dążyły do zdobycia hegemonii w całej Grecji .

Głównym jednak jej rywalem w tej walce była Sparta .

































ROZDZIAŁ III



ATEŃSKI ZWIĄZEK MORSKI I ZWIĄZEK PELOPONESKI

RYWALIZACJA O HEGEMONIĘ W ŚWIECIE GRECKIM





Jak już w poprzednich rozdziałach wspomniano , Grecja i Sparta powo-łały do życia Związki mające im pomóc w osiągnięciu przywództwa w Grecji.

W skład Ateńskiego Związku Morskiego weszło ok. 200 państw – miast położonych na wyspach Morza Egejskiego i częściowo w środkowej Grecji oraz na wybrzeżu Azji Mniejszej . Państwa członkowskie zobowiązane były do do-starczania floty lub środków pieniężnych na jej budowę i utrzymanie . Skarbiec związkowy znajdował się za wyspie Delos , gdzie było również centrum religij-ne A.Z.M.

Początkowo Ateny traktowały sprzymierzeńców jak państwa niezależne , rychło jednak zaczęły ingerować w ich sprawy wewnętrzne i zwiększać ściąganą opłatę . Niezadowolenie z polityki państw wywoływało bunty państw członkow-skich , popieranych przez rywalizującą z Atenami Spartę . Ateny krwawo tłu-miły powstania nie dopuszczając do występowania państw ze związku , zabie-rały zbuntowanym flotę i osadzały na ich terenach osadników ateńskich , zwa-nych kleruchami .

Utworzenie przez Ateny Ateńskiego Związku Morskiego było odpowie-dzią na wcześniej utworzony przez Spartę Związek Peloponeski .

Został on utworzony w drugiej połowie VI w . p.n.e. w celu wzajemnej obrony państw-członków , tj. udzielania pomocy w wypadku wojny . Był to za-tem sojusz wojskowy .

W skład Związku Peloponeskiego wchodziły wszystkie państwa i krainy Peloponezu prócz Argolidy , Achai i niektórych państewek Arkadii . Opierał on się na zasadzie symmachia (przymierza) .

W Z.P. poza Spartą dużą rolę polityczną odgrywał Korynt .

Państwa członkowskie Z.P. miały większą swobodę niż członkowie Ateń-skiego Związku Morskiego .W praktyce to jednak Sparta decydowała o polityce Z.P. , o wypowiedzeniu i prowadzeniu wojny . do decydowania o sprawach ze-wnętrznych powołano specjalną Radę Związkową .

W 431 –404 r. p.n.e. Związek peloponeski zaangażowany był w wojnę peloponeską .

Bezpośrednimi przyczynami wybuchu tej wojny było zamknięcie rynków i portów Aten oraz państw-członków Ateńskiego Związku Morskiego dla Mega-ry – członka Związku Peloponeskiego, poparcie przez Ateny Korkyry w wojnie z Koryntem (należącym do Związku Peloponeskiego) i zbrojne starcia Aten z Koryntem na terenie Potidai (na Półwyspie Chalcydyckim ) , dawnej kolonii Koryntu , która będąc członkiem Ateńskiego Związku Morskiego zbuntowała się przeciw Atenom .

Działania wojenne rozpoczęły się atakiem Związku Peloponeskiego na Attykę .

Pierwsza faza wojny , zw. wojną archidamijską (od imienia króla Sparty Archi-damosa) , nie była korzystna dla Aten , gdyż w 430 p.n.e. wybuchła w Atenach zaraza (prawdopodobnie była to dżuma) , która spowodowała śmierć ok. ¼ lud-ności kraju. W 429 p.n.e. zmarł Perykles , wybitny mąż stanu kierujący polityką ateńską . Atenom udało się jednak odnieść kilka sukcesów dzięki operatywności ich floty . Największym ich osiągnięciem było zajęcie peloponeskiego przylądka Pylos w Mesenii , który , po ufortyfikowaniu , stał się punktem oparcia dla lą-dowych i morskich działań ateńskich na Peloponezie , oraz wzięcie do niewoli spartiatów , okrążonych podczas próby odzyskania Pylos na wyspie Sfakteria . W 421 p.n.e. obie walczące strony zawarły tzw. pokój Nikiasza , na mocy które-go powrócono do stanu posiadania sprzed wojny. Warunki pokoju nie zostały wypełnione .





Ateny próbowały na Peloponezie utworzyć przeciw Sparcie sojusz państw niezadowolonych z jej polityki. W 416 p.n.e. napadły i zniszczyły naturalną do-tąd wyspę Melos, znajdującą się w zasięgu wpływów Sparty.

W 415 p.n.e. inicjatywy Alkibiadesa Ateny podjęły walką wyprawę na Sycylię, skierowaną przeciw państwom sprzymierzonym ze Związkiem Peloponeskim .W 413 p.n.e. Ateńczycy ponieśli klęskę na Sycylii, a armia spartańska wtar-gnęła do Attyki i zająwszy i umocniwszy Dekeleje pustoszyły terytorium ateń-skie. Dzięki zaś pomocy finansowej Persji, pragnącej upadku Aten, Spartanie pod wodzą Lizandra pokonali w 405 p.n.e. flotę ateńską u ujścia rzeki Ajgospo-tamoj w Azji Mniejszej. W 404 p.n.e. Lizander zdobył Ateny. Na mocy zawar-tego pokoju Ateńczycy wydali Sparcie całą flotę z wyjątkiem 12 okrętów, zbu-rzyli fortyfikacje, uznali hegemonię Sparty w Grecji i rozwiązali Ateński Zwią-zek Morski .













































































ANEKS



KALENDARIUM WALK SPARTY I ATEN O HEGEMONIĘ W GRECJI



446

Zawarcie pokoju trzydziestoletniego między Spartą (Związkiem Peloponeskim) a Atenami (Związkiem Mor-skim).

444

Wygnanie z Aten przez ostracyzm Tukidydesa, przywódcy (po Kimonie) stronnictwa umiarkowanego.

444 - 429

Rządy Peryklesa w Atenach, okres największego rozkwitu Aten. Perykles, przywódca radykalnego stronnictwa demokratycznego miał bardzo silną pozycję w państwie od 462, a od 444 jego władza staje się pełna (piastuje dożywotnio urząd stratega).

Dalsze zmiany w ustroju politycznym: wprowadzono wynagrodzenie (diety) urzędników w celu umożliwienia dostępu do urzędów osobom uboższym, dopuszczono do najwyższych urzędów także obywateli III klasy (ze-ugutai).

Perykles przekształcił Związek Morski (należało do niego w tym okresie ok. 200 miast) w państwo ateńskie, które siłą narzucało swój system rządów (demokracja) i swoje prawa. Wszelki opór był bezwzględnie tłumiony. W Grecji rosła liczba wygnańców politycznych, co będzie jedną z przyczyn wojny peloponeskiej.

431 - 404

Wojna peloponeska. Długa i krwawa wojna między Atenami (Związkiem Morskim) i Spartą (Zw. Peloponeski) o hegemonię w Grecji. Do starcia przyczyniły się m.in. antagonizm plemienny Dorów i jonów oraz różnice ustrojów politycznych. Bezpośrednią przyczyną było wmieszanie się Aten do zatargu między Koryntem a Kor-kyrą.

431 - 430

Sprzymierzeni ze Spartą Tebańczycy napadli Plateje, zaś król spartański Archidamos wkroczył do Attyki i spu-stoszył ją. Ludność wiejska, zgodnie z planem Peryklesa, schroniła się w obrębie murów ateńskich. W mieście wybuchła zaraza. Tymczasem flota ateńska pustoszyła wybrzeże Peloponezu.

429

Śmierć Peryklesa. Na czele stronnictwa radykalno - demokratycznego w Atenach staje Kleon, zwolennik dalszej wojny ze Spartą i bezwzględnego traktowania nieposłusznych sojuszników. Kleon w drodze znacznego zwięk-szenia danin ściąganych od państw Związku Morskiego zdobył środki na dalsze prowadzenie działań wojen-nych. Jego przeciwnikiem i przywódcą stronnictwa umiarkowanego był Nikiasz, opowiadający się za pokojem ze Spartą.

427

Spartanie zdobywają i burzą sprzymierzone z Atenami Plateje.

425

Strateg ateński Demostenes zajmuje Pylos, miasto i port na Peloponezie.

424

Podczas nieudanej próby odbicia Pylos doborowy oddział 420 spartańskich hoplitów zostaje rozbity i wzięty do niewoli. Kleon odrzuca spartańskie propozycje pokojowe.

422

Brasydas, wódz spartański, przedsięwziął śmiały marsz przez Tesalię do Tracji. Przy pomocy króla macedoń-skiego Peridikkasa udało mu się przeciągnąć na stronę Sparty wiele miast należących do Związku Ateńskiego. Przeciwko Brasydrasowi wyruszył z wojskiem Kleon. W wielkiej bitwie pod Amfiepolis doszło do zupełnego rozbicia armii ateńskiej; obaj wodzowie padli na polu walki. Koniec pierwszego okresu wojny.

421

Pokój Nikiasza (przywódca stronnictwa umiarkowanego w Atenach), zawarty na 50 lat, przywracał status quo sprzed wojny.

420

Strategiem ateńskim został Alkibiades, doskonały mówca i zręczny polityk, rzecznik wojny ze Spartą. Zawarł sojusz z Argos walczącym (wraz z miastami Arkadii) przeciw dominacji Sparty na Peloponezie.

418

Bitwa pod Mantineą, w której Sparta pokonuje koalicję Argos i miast arkadyjskich wspomaganą przez Ateny.

417

Walki wewnętrzne w Atenach. Alkibiades i Nikiasz zawierają sojusz by wygnać przywódcę stronnictwa demo-kratycznego, Hiperbolosa.

416 - 415

Alkibiades i Nikiasz strategami ateńskimi.

415 - 413

Ateńska ekspedycja na Sycylię. Skłonieni przez Alkibiadesa Ateńczycy zorganizowali wielką wyprawę wojenną na sycylię. Celem było odcięcie Sparty od dostaw sycylijskiego zboża i wzmocnienie sojuszników Aten w Wiel-kiej Grecji. Na czele wyprawy stanęli Alkibiades, Nikiasz i Lachamos. W wyniku intryg w Atenach Alkibiades został odwołany do Aten, W drodze powrotnej spod sycylijskich Syrakuz zbiegł do Sparty .Wyprawa zakończyła się totalną klęską Ateńczyków: flota została zniszczona, a wojsko lądowe otoczone i wzięte do niewoli.

413 - 404

Drugi etap wojny peloponeskiej. Spartanie znów wtargnęli do Attyki i założyli obóz w Deklei, kilkanaście km od Aten. Gospodarka państwa ateńskiego została trwale sparaliżowana. Wiele wysp i miast zaczęło stopniowo uniezależniać się od Aten (Chios, Milet, Lesbos i inne). Na żądanie wojska do łask przywrócono Alkibiadesa.

411 - 410

Przewrót oligarchiczny w Atenach. Stronnictwo arystokratyczne zorganizowane w stowarzyszenia (tzw. heterie) zmusiło zgromadzenie ludowe do zmiany ustroju politycznego Aten. Zniesiono diety dla urzędników, ograni-czono liczbę obywateli mających prawa wyborcze. Najwyższym organem władzy ustanowiono "radę czterystu". Rozpoczęto pertraktacje pokojowe ze Spartą, które jednak Spartianie zerwali.

Po klęsce floty ateńskiej koło Eretrii i utracie Eubei, Ateńczycy pod wodzą Alkibiadesa odnieśli dwa wielkie zwycięstwa nad Spartą: morskie pod Abydos i lądowe pod Kyzikos. Pod wrażeniem tych sukcesów stronnictwo demokratyczne zdołało odzyskać władzę w Atenach i znieść reformy stronnictwa arystokratycznego

407

Uroczysty powrót Alkibiadesa do Aten.i obwołanie go strategiem - autokratorem o nieograniczonej władzy. Tymczasem Persowie zaniepokojeni sukcesami ateńskimi udzielili pomocy Sparcie w odbudowie floty, na czele której stanął Lizander.

406

Zwycięstwo Ateńczyków nad flotą peloponeską w pobliżu wysp Arginuz. 6 zwycięskich strategów skazano na śmierć w Atenach za zaniedbanie obowiązku pochowanie poległych, co zaostrzyło wewnętrzne antagonizmy w państwie.

405

Lizander dowodzący flotą spartańską opanowuje prawie całą flotę ateńską pod Ajgospotamoj. Następnie sparta-nie oblegli Ateny od strony lądu i morza.

404

Kapitulacja Aten na warunkach narzuconych przez Spartę - koniec wojny peloponeskiej. Ateny uznały hegemo-nię Sparty w Grecji, zgodziły się zburzyć długie mury obronne łączące Ateny z Pireusem i wydać Sparcie całą flotę wojenną. Związek Morski został rozwiązany.

Przy poparciu Lizandra do władzy w Atenach doszło stronnictwo arystokratyczne (Rządy Trzydziestu z Kritia-sem na czele). Skasowano znów płatność urzędów i ograniczono liczbę pełnoprawnych obywateli do 3000.

























BIBLIOGRAFIA





Bravo.B. , Wipszycka I. , Historia starożytnych Greków , t.1. , Warszawa 1988 .

Kumaniecki K. , Epoka Peryklesa , Warszawa 1950 .

Zieliński T. , Grecja niepodległa , Katowice 1988 .

































Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Rywalizacja o hegemonię w Starożytnej Grecji.

Walka o całkowitą hegemonię w Starożytnej Grecji to historia konfliktu dwóch wielkich polis: Sparty i Aten. To nie tylko konflikt państw, to także konflikt ludzi, o zupełnie innym sposobie bycia, wychowania, myślenia. Walka dwóch ustrojów...

Historia

Wczesna Sparta.

Wczesna Sparta
Spartanie uczynili z ustroju oligarchicznego fundament trwania społeczności, której nadrzędnym celem była militarna sprawność. Ich tryb życia stał się sławny za sprawą dyscypliny, której najbardziej wyrazistym przykł...

Historia

Grecja

Spis treści
1. Historia starożytnej Grecji
- Epoka mykeńska.
- Ciemne Wieki
- Epoka archaiczna
- Epoka klasyczna
- Epoka hellenistyczna
2. Kolebka starożytnej Grecji
- Wokół basenu Morza Śródziem...

Historia

Grecja - od życia codziennego po wojny.

PLEMIONA GRECKIE na początku I tysiąclecia p.n.e. Obszar Grecji został zasiedlony w końcu III lub na początku II tysiąclecia p.n.e. Pierwszymi plemionami byli Jonowie, mniej więcej cztery wieki później Achajowie, potem Eolowie i jako ostatn...

Historia

Grecja

Położenie Grecji

Grecja położona jest w południowej Europie – Bałkany na półwyspie Peloponez. Grecja oblewana jest przez morza z trzech stron: z wschodu Morze Egejskie, z zachodu Morze Jońskie i z południa Morze Śródziemne.