Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego?

Przeszłość historyczna ma bardzo duży wpływ na relacje, zachowane oraz poglądy polskiego społeczeństwa. Pomimo tego, iż wszelkie historyczne zbrodnie zostały oddane w niepamięć zarówno przez szlachtę jak i chłopów, to tematy polityczne, problemy społeczne i gospodarcze nadal wywołują spory i kłótnie. Odmienne poglądy polityczne, spojrzenie na świat i relacje z wydarzeń historycznych nie pozwalają na wspólne dojście do konsensu. DOdatkową przeszkodą są cechy charakteru, w którym dominuje upartość, przekonanie do własnych racji oraz brak cierpliwości. Zarówno inteligencję jak i chłopów charakteryzuje gotowość do walki, zawziętość oraz niepochamowane emocje. Niestety cechy te negatywnie wpływają na relacje w społeczeństwie. Bez względu na to samo pochodzenie narodowe wszyscy są gotowi bronić swoich racji. Przyczyną takiej sytuacji oraz jej początkiem są wydarzenia historyczne.
Warto wspomnieć o nastawieniu Pana Młodego do polskiego chłopstwa. Można potraktować go jako wzór do naśladowania, ponieważ nie interesują go wydarzenia z przeszłości, nie chce znać prawdy ani słusznej racji. Twierdzi, że zna losy historyczne z opowiadań i nie chce dochodzić prawdy oraz doprowadzić do popsucia jego dobrego zdania o chłopach poprzez negatywne plotki. Dzięki takim poglądam relacje w społeczeństwie mogłyby się znacznie poprawić. Nastepnym krokiem ku porozumieniu jest ożenek z chłopką. Można tu uznać za symbol zjednoczenia polskiej inteligencji z chłopstwiem. Dla młodego małżeństwa przeszłość historyczna nie ma znaczenia, ponieważ najważniejsza jest ich miłość.
Podczas rozmowy Pana Młodego z Gospodarza zostają wspomniane krzywdy, które szlachta i chłopi wyrządzili sobie wzajemnie. Otwarcie mówią sobie, żę każde z tych złych czynów zostało już zapomniane i nie są one teraz ważne. Wierzą w nowe, młode pololenie, które żyje w zgodzie i są na dobrej drodze do poprawy sytuacji między społeczeństwem. Mają nadzieje na lepszą przyszłość oraz wspólne życie w jedności. Przeszłość historyczna również w tej sytuacji odgrywa dużą rolę, ponieważ jest nauczką na przyszłość oraz przykładem błędów, których szlachta i chłopi nie powinni w przyszłości popełniać. Pan Młody wspomina o tym, że ludzie się zmieniają. Jest to możliwe dzięki wydarzeniom historycznym. Młode pokolenie pragnie lepszej sytuacji w społeczeństwie i politycznej.
Myślę, że poglądy polityczne i charaktery, które ukształtowały się dzięki przeszłości wpływają negatywnie na relacje między inteligencją i chłopstwem tworząc konflikty między nimi. Jednak pozytywnym skutkiem jest to iż mogą oni obiektywnie spojrzeć na przeszłe wydarzenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego?

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego? Wykorzystaj wnioski z interpretacji podanego fragmentu.

Przytoczony fragment tekstu pochodzi z Wesela Stanisława Wyspi...

Język polski

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" S. Wyspiańskiego.

Konflikt między chłopami a szlachtą istniał od zarania dziejów. Zaznaczał się już w literaturze średniowiecznej i renesansowej. Ilość utworów opowiadających za sprawiedliwym traktowaniem chłopów miała niewielki wymiar. Dla ówczesnyc...

Język polski

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w "Weselu" Wyspiańskiego.

„Wesele” Wyspiańskiego to zapis rzeczywistych wydarzeń z 21 listopada 1900 roku, a mianowicie wesela Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny. Akcja dzieje się w podkrakowskiej wsi Bronowice, dzięki czemu są tam ludzie należący do wszyst...

Język polski

Relacje między inteligencją, a chłopami w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego.

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją a chłopami w Weselu Stanisława Wyspiańskiego. Zrealizuj temat na podstawie sceny 30 aktu I i całego utworu.

Inspiracją do napisania przez Stanisława Wyspiańskiego dramatu W...

Język polski

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego?

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to doskonałe dzieło, obrazujące poglądy i zwyczaje społeczeństwa polskiego pod zaborami. Inspiracją do jego powstania były autentyczne zaślubiny krakowskiego poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą M...