Opis sytuacji: Polowanie na niedźwiedzia "Pan Tadeusz".

Trwa polowanie na niedźwiedzia. Myśliwi wypuszczają psy, aby wytropić drapieżnika. Nagle Wojski pochyla się do ziemi i jako jeden z najlepszych myśliwych wśród zgromadzonych strzelców, wsłuchuje się w dźwięki wydawane przez zwierzę. Niedźwiedź jest już blisko. Nieoczekiwanie potężne zwierzę pojawia się na polanie. Wszyscy zebrani myśliwi ukryci są w krzakach i niecierpliwią się. Atakują. W cichym lesie rozlega się huk trzech wystrzelonych kul, lecz ryk niedźwiedzia jest jeszcze bardziej donośniejszy niż strzały. W wielkim zamieszaniu Wojski informuje każdego, że niestety ? chybiono.
Przestraszony i rozdrażniony niedźwiedź kieruje się w stronę polan, gdzie ukryci są Tadeusz wraz z Hrabią. Zwierz ugodzony zaczyna niszczyć wszystko na swojej drodze, wyrywa krzewy, drzewa, torując drogę. Psy atakują rozwścieczoną bestię łapiąc zębami za jej łapy. Niedźwiedź odpychając psy idzie wprost na Tadeusza i Hrabiego. Pewni siebie kompani nie boją się, gdy znienacka przed nimi pojawia się ogromny niedźwiedź. Oddają dwa strzały w stronę zwierza, lecz ponowna próba zabicia przeciwnika nie powiodła się. Panowie zaczęli wyrywać sobie nawzajem broń. Niedźwiedź nie zważając na kłótnię dwóch dostojników, atakuje. Hrabia oraz Tadeusz w jednym momencie bledną i uciekają. Zwierzę co chwile próbuje zadać cios łapą, ale nie może trafić. Niespodziewanie z krzaków wyskakują Asesor, Rejent, Gerwazy oraz ksiądz Robak. Bernardyn wyrywa broń z rąk Gerwazego i nie mierząc trafia w bestię wraz z nim strzelają Asesor i Rejent.
Niedźwiedź zostaje pokonany i pada z wielkim hukiem na ziemię. Uwieńczeniem udanego polowania jest przepiękne brzmienie rogu Wojskiego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis polowania na niedźwiedzia - "Pan Tadeusz".

Pewnego dnia po grzybobraniu sędzia wraz ze swoimi gośćmi udał się na obiad do swojego domu . Obiad przebiegał w ciszy. Nagle wbiegł gajowy z wiadomością, że niedźwiedź wyszedł z matecznika. Sędzia oznajmił zebranym, że kolejnego dni...

Język polski

Adam Mickiewicz "Pan Tadeusz" streszczenie księgi I.

Adam Mickiewicz

„Pan Tadeusz”

I. Streszczenie.
Księga pierwsza: „Gospodarstwo”
Na pagórku, wśród wzgórz stoi dwór szlachecki. Drewniany, ale na podmurówce. Właśnie przybywa do niego Tadeusz ze szkół w Wil...

Język polski

"Pan Tadeusz" opis sytuacji polowania na niedźwiedzia.

Sędzia otrzymał wiadomość od człowieka, który na obrzerzach lasu zobaczył niedźwiedzia.
Wszyscy o wyznaczonej godzinie mieli stawić się w puszczy, by zabić zwierzę. Zamówiono nawet w tej intencji mszę. Tadeusz spóźnił się, poni...

Język polski

Pan Tadeusz - streszczenie

Geneza „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza:
Pomysł napisania utworu powstał podczas pobytu Mickiewicza w Wielkopolsce, gdzie przebywał, chcąc wziąć udział w powstaniu listopadowym, niestety powstanie upadło. Poeta spotkał się ...