Przyjaźń
Przyjaźń to relacja międzyludzka obejmująca zespół takich wartości jak wzajemna znajomość, lojalność, pomoc. Jest to relacja, która dojrzewa powoli. Jest to wyższy stopień relacji międzyludzkich, niż koleżeństwo. Możemy powiedzieć, że mamy bardzo dużo koleżanek i kolegów, natomiast nie można tego powiedzieć o przyjaciołach.
Myślę, że „być przyjacielem” znaczy:
1. nie wstydzić się płakać. Przyjaciel zawsze wysłucha naszych problemów i nie wyśmieje nas za nasze łzy. Zawsze możemy przyjacielowi się wypłakać, choćby ze zwykłej błahostki.
2. być zabawnym. Chcąc mieć przyjaciół nie można być cały czas zatopionym w swych smutkach. Nikt nie lubi ludzi wiecznie smutnych i przeklinających życie. Ludzie optymistyczni o wiele szybciej znajdują przyjaciół, a także rozweselają resztę towarzystwa, co również przysparza im wiele sympatii ze strony innych osób. Towarzystwo ludzi optymistycznie nastawionych do życia jest „budujące” i dodaje energii życiowej. W takim towarzystwie chce się przebywać.
3. obdarowywać innych uśmiechem. Wystarczy jeden uśmiech, by zyskać sympatię innych osób. Wystarczy również po to, by dodać komuś optymizmu w trudnych dla niego chwilach. Zwykły uśmiech potrafi rozładować każdą atmosferę, a wszelkie przeciwności losu nie są już takie straszne i okrutne.
4. umieć wysłuchać. Jeśli przyjaciel ma problem musi czuć, że może nam zaufać. Musi wiedzieć, że nie zostanie przez nas wyśmiany oraz że potrafimy dobrze słuchać kogoś. Często, gdy druga osoba przeżywa osobiste problemy chce zwierzyć się z tego, dlatego dobrze, gdy znajdzie się ktoś taki, kto nie przerywa, nie udziela rad wtedy, gdy nie trzeba, a uważnie wysłucha. Takie zwykłe „wygadanie się” przyjacielowi może być „terapią dla duszy”.
5. udzielać rad. Nie zawsze przyjaciel może skorzystać z naszej rady, ale ważne jest, by zapoznał się z naszą obiektywną opinią i wyciągnął z niej wnioski, nawet, gdy są one nie po jego myśli.
6. całkowicie ufać drugiej osobie. Powierzając swoje sekrety trzeba wierzyć, że przyjaciel wysłucha uważnie, nie wyśmieje nas i nie zdradzi naszych tajemnic innym osobom. Wzajemne zaufanie jest podstawą prawdziwej przyjaźni.
7. dzielić się doświadczeniami. Osoba bardziej doświadczona życiowo pomaga drugiej w rozwiązywaniu różnych życiowych problemów.
8. nie bać się, jeśli przyjaciel jest szczęśliwszy. Prawdziwy przyjaciel nie jest zazdrosny o szczęście drugiej osoby, ale cieszy się razem z nią.
Tych warunków do spełnienia bycia przyjacielem jest wiele. Na pozór wydają się one proste do spełnienia, a jednak nie wszystkim się to udaje. Znaleźć przyjaciela i być przyjacielem to trudne zadanie, ponieważ wymaga od nas lojalności, szczerości, prawdomówności, chęci niesienia pomocy i chęci przebywania w towarzystwie tej osoby – PRZYJACIELA. Przyjaciela poznajemy na całe życie, a jeśli go stracimy z jakichś błahych powodów, to znaczy, że nie możemy mówić o prawdziwej przyjaźni, ani o tym, że to był nasz prawdziwy przyjaciel.