Alina i Balladyna- charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna- charakterystyka porównawcza
Alina i Balladyna są bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego. Ich matką była biedna wdowa. Siostry mieszkały z nią w lichej chatce w lesie. Dziewczęta mimo pokrewieństwa bardzo różniły się od siebie pod wieloma względami.
Balladyna była starszą siostrą Aliny. Kirkor tak ją opisywał: ,,… starsza jak śniegi, (…) z alabastrów, (…) pod rzęsą węgle, (…) złote na zorzy aniołki…,, Swe czarne włosy zaplatała w dwa warkocze. Jej ubranie było skromne, ale dzięki matce schludne.
Młodsza Alina miała w sobie wdzięk i dziewczęcą niewinność. Zachwycony nią Kirkor tak mówił: (…) warkocz cudny, (…) różana, (…) pod rzęsami fiołki, (…) noc biała nad rankiem…,,
Balladyna zabiła swoją siostrę, plamiąc się na zawsze niewinną krwią. W jej sercu rządziła niezdrowa zazdrość i chęć dojścia do władzy bez względu na wszystko. Można uznać, że hasłem, które jej przyświecało było: ,,po trupach do celu,,. Tak naprawdę nie potrafiła prawdziwie kochać. Wstydziła się własnej matki, którą skazała na ból i cierpienie. Chciwość doprowadziła ją do tego, że przestała panować nad swoim życiem. Wszędzie widziała wiszące nad nią zagrożenia. Była kobietą pyszną i dumną a zarazem tchórzliwą. Nie przyznawała się do żadnej zbrodni, bała się konsekwencji. Władza przysłoniła jej resztę świata. W Kirkorze widziała tylko szansę na wysokie stanowisko i prestiż społeczny. Potrafiła kłamać bez mrugnięcia okiem. Balladyna była egoistyczna i arogancka, co w końcu ją zgubiło.
Alina nigdy nie doświadczyła pełnego szczęścia i miłości. Zmarła młodo, zabita przez własną siostrę. W przeciwieństwie do Balladyny, była wierna matce. Powiedziała Kirkorowi, że jeśli wybierze ją na żonę, to musi zabrać też jej matkę i siostrę do zamku. Pokazała tym, że nie myśli tylko o sobie. Że jest dobrą i uczciwą dziewczyną. W odniesieniu do wszystkich była miła i kulturalna. Nie wymagała wiele. Jej serce było czyste i skromne. Potrafiła kochać prawdziwie swoją matkę i siostrę. Umiała też wybaczać. Zawsze prawdomówna i pracowita. Bez słowa skargi wypełniała swoje obowiązki. Odpowiedzialnie podchodziła do każdej sprawy. W lesie, podczas zbierania malin chciała nawet pomóc siostrze, odstąpić jej tronu. Ale Balladyna była zaślepiona gniewem i chciwością i nawet nie wysłuchała swej siostry.
Juliusz Słowacki przedstawił w swoim dramacie dwie siostry, ale jakże różne. Obydwie piękne z zewnątrz, ale dwa różne serca. Alina była dobrą, posłuszną córką. Balladyna zaś miała ,,czarny charakter,,. Pokazała, że młoda, piękna kobieta może zamienić się w morderczynię i tyrana. Zasłużyła więc na karę i śmierć, którą otrzymała.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Która z sióstr Alina czy Balladyna? Charakterystyka porównawcza.

Która z sióstr Alina czy Balladyna? Charakterystyka porównawcza....

Język polski

Alina i Balladyna – charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna to córki samotnej, starej Wdowy. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i przeciwnych charakterach. Młodsza Alina ma zaróżowioną cerę, jasne włosy i fiołkowe oczy, starsza Balladyna ma alabastrową, jasną karnację,...

Język polski

Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to przykład na to, że dwie siostry mogą być na wskroś odmienne; pomimo łączącego je pokrewieństwa, jedna stanowi zaprzeczenie drugiej.
Od razu dostrzegalne są różnice w urodzie. Obydwie są młode i ładne, lecz ni...

Język polski

Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to dwie siostry przedstawione w dramacie Juliusza Słowackiego pt.,,Balladyna”. Mieszkały razem z ubogą wdową – swoją matką w leśnej chatce. Chociaż były siostrami, miały charaktery zupełnie inne.

Alina był...

Język polski

Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu J. Słowackiego

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie.

Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny. Jest ła...