Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to dwie siostry przedstawione w dramacie Juliusza Słowackiego pt.,,Balladyna”. Mieszkały razem z ubogą wdową – swoją matką w leśnej chatce. Chociaż były siostrami, miały charaktery zupełnie inne.

Alina była wysoką, smukłą, zgrabną dziewczyną o blond włosach. Czesała się w warkocz, który spadał jej na ramię. Miała fiołkowe oczy. Kirkor porównał ją do anioła.

Jej starsza siostra – Balladyna była ładną, wysoką, zgrabną brunetką o alabastrowej cerze. Miała długie włosy splecione w warkocz.

Uroda młodszej córki wdowy była jakby odbiciem jej charakteru. Alina była wesoła, pogodna, szczera. Bardzo kochała matkę i siostrę. Gdyby Kirkor poślubił ją, zabrałaby je ze sobą do jego zamku. Była gotowa pokochać go. Lubiła pomagać w domu.

Balladyna miała ciemny, mroczny i zbrodnicze charakter. Nie kochała ani siostry, którą traktowała jak rywalkę, ani matki, która wykonywała za nią pracę, i której nie darzyła szacunkiem. Nie kochała również Kirkora. Wzięła z nim ślub tylko dlatego, aby mieć władzę i pieniądze.

Alina była wzorową córką i siostrą. Była także dobra, ufna, pomocna, serdeczna wobec innych. Przedstawiała bohaterkę pozytywną. Dlatego wolę ja bardziej od Balladyny, która była złą, nieuczciwą kobietą. Zdradziła rodzinę i popełniła liczne zbrodnie. Była wyrafinowaną i bezwględną królową. Poddani jej nienawidzili. Starsza córka wdowy to postać negatywna.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Alina i Balladyna- charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna- charakterystyka porównawcza
Alina i Balladyna są bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego. Ich matką była biedna wdowa. Siostry mieszkały z nią w lichej chatce w lesie. Dziewczęta mimo pokrewieństwa bardzo różniły ...

Język polski

Alina i Balladyna – charakterystyka porównawcza

Alina i Balladyna to córki samotnej, starej Wdowy. Obydwie piękne, choć o odmiennym wyglądzie i przeciwnych charakterach. Młodsza Alina ma zaróżowioną cerę, jasne włosy i fiołkowe oczy, starsza Balladyna ma alabastrową, jasną karnację,...

Język polski

Różne jak przysłowiowe woda i ogień Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to przykład na to, że dwie siostry mogą być na wskroś odmienne; pomimo łączącego je pokrewieństwa, jedna stanowi zaprzeczenie drugiej.
Od razu dostrzegalne są różnice w urodzie. Obydwie są młode i ładne, lecz ni...

Język polski

Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza.

Alina i Balladyna to dwie siostry przedstawione w dramacie Juliusza Słowackiego pt.,,Balladyna”. Mieszkały razem z ubogą wdową – swoją matką w leśnej chatce. Chociaż były siostrami, miały charaktery zupełnie inne.

Alina był...

Język polski

Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu J. Słowackiego

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie.

Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny. Jest ła...

Język polski

"Balladyna" - charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

Bohaterem literackim, który najbardziej mi imponuje jest Alina i Balladyna. Są one postaciami z utworu J. Słowackiego pt. „Balladyna”. Mieszkają wraz z matką (wdową) w ubogiej, leśnej chatce. Balladyna to starsza siostra, tytułowa bohate...