Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu J. Słowackiego

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie.

Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny. Jest ładną, zgrabną brunetką o bladej cerze i twarzy zdobionej przez czarne oczy. Już samo jej imię wiele nam mówi. Podkreśla wyrazistość Balladyny i informuje nas o tym, że odegra ważną rolę. Alina to pospolite imię nie mówiące nam nic. Alina jest równie piękna jak Balladyna. Ma różaną cerę, różowe usta i fiołkowe oczy.

Balladyna jest początkowo cicha lecz potem ujawnia nam swoją prawdziwą naturę. Jest zamknięta w sobie, wyrachowana, egoistyczna, chłodna i leniwa. Nie zna się ani na pracy w polu ani na pracy w domu. We wszystkim wyręczana jest przez matkę lub Alinę. Od początku udaje miłość do swojej młodszej siostry. W istocie darzy ją nienawiścią i traktuje jako rywalkę. Zabija Alinę dla dzbanka malin, aby zdobyć bogatego męża Kirkora, którego poślubia tylko i wyłącznie dla jego skarbów. Prawdziwe uczucie żywi do Grabca.

Po zabiciu Aliny staje się pewniejsza siebie, przebiegła, uparta, silna i władcza, dąży do celu "po trupach" dosłownie i w przenośni. Postępuje według zasady: "Zwycięstwo za wszelką cenę, zwycięstwo bez względu na straszliwe ofiary, zwycięstwo bez względu na to jak trudna i długa jest do niego droga, bo bez zwycięstwa nie ma przetrwania." (Winston Churchill). Nie obawia się wyrzutów sumienia i zabija każdego kto ośmieli się stanąć jej na drodze. Korzystając z okazji wyrzeka się matki i wypędza ją z zamku.

Alina to zupełne przeciwieństwo Balladyny. Młodsza córka była wesoła, pogodna, szczera i sympatyczna. Miała dobre serce i była gotowa do poświęceń. Mimo, że szczerze kochała Kirkora postanowiła go oddać Balladynie, gdyby tylko ona o to poprosiła. Aliny nie martwiła ciężka praca i ubogie życie. Cieszyła się z tego co miała i nie narzekała. Była wzorową córką i siostrą. Była jednak zbyt ufna i wkrótce zostaje zamordowana przez Balladynę.

Nie lubię postaci Balladyny ponieważ była złem w czystej postaci. Za to, bardzo podoba mi się postać Aliny ponieważ była miłą i uroczą dziewczyną. Chciałbym kiedyś poznać taką osobę, jak ona.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Alina i Balladyna - charakterystyka porównawcza bohaterek dramatu J. Słowackiego

Alina i Balladyna - główne bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego to chłopki, córki ubogiej wdowy mieszkającej w leśnej chacie.

Balladyna jest starsza i znacznie różni się wyglądem i charakterem od swojej siostry Aliny. Jest ła...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Balladyny i Aliny - bohaterek "Balladyny" Juliusza Słowackiego

Alina i Balladyna to postaci z dramatu Juliusza Słowackiego pt. ,,Balladyna”. Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Obie ...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

W dramacie Juliusza Słowackiego pod tytułem „Balladyna” występują dwie siostry Balladyna i Alina reprezentujące odmienne postawy życiowe.
Obie dziewczyny zostały wychowane w skromnych warunkach przez troskliwą i kochającą matkę. ...