Kolory dusz

Kolory odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka. Rozpoznawanie kolorów stało się wyróżnikiem ludzi wtajemniczonych. Kolor spełnia bardzo ważną rolę w architekturze. Barwa jest również ważnym elementem przy urządzaniu mieszkania. Dobre efekty można osiągnąć sterując barwą. Kolory przede wszystkim nie powinny drażnić i stanowić barier między domownikami.Barwom w mieszkaniu można przypisać następujące funkcje:
– pomoc w orientacji i działanie porządkujące,
– ułatwienie prac domowych,
– oddziaływanie na psychikę oraz umożliwienie subiektywnego przeżywania barw,
– znaczenie estetyczno-artystyczne.
Na podstawie licznych badań stwierdzono że każdy kolor emituje pewne wibracje zwane promieniowaniem radiestezyjnym, których częstotliwość zależy również od kształtu i wielkości przedmiotu. Te właściwości kolorów wykorzystywane są przez chronometrię czyli leczenie barwą. To jaki kolor jest właściwy dla danego człowieka może stwierdzić radiesteta, lub on sam. Można jednak podać kilka głównych zasad które wykorzystamy w naszej pracy:
• CZERWONY - wzmacnia pewność siebie, likwiduje chandrę, wzmaga apetyt,
• POMARAŃCZOWY – leczy artretyzm, chorobę nerek, wspomaga trawienie,
• ŻÓŁTY – wzmaga komunikatywność, skłania do pośpiechu i pochopnych decyzji, leczy anemię,
• ZIELONY – łagodzi dolegliwości serca, leczy anginę, pomaga walczyć ze strachem,
• NIEBIESKI – obniża ciśnienie krwi, dobry na kaszel, grypę, reumatyzm i stany lękowe, pomocny przy odchudzaniu,
• FIOLETOWY – pomaga zasnąć, sprzyja medytacji i twórczej pracy,
Ogólnie barwy występujące w mieszkaniu możemy podzielić na jasne i ciemne. Zalety i wady tych kolorów to:
– kolory jasne działają pogodnie, przyjemnie, rozweselająco, odbijają więcej światła rozjaśniają pomieszczenie i zobowiązują do większej czystości. Pokoje, które nie otrzymają za wiele światła, będą wydawały się większe, gdy będą miały jasne ściany i sufity, a niektóre pomieszczenia bez jasnych kolorów będą wyglądały na zatłoczone. Zastosowaniem tej reguły jest np. malowanie sufitu na biało, aby podnieść wysokość pokoju.
– kolory ciemne działają przygnębiająco i zniechęcająco, utrudniają utrzymanie czystości. Zastosowanie takich barw w pokoju może stworzyć nieznaczny nastrój zamknięcia, obniżać wysoki sufit, zmniejszyć zbyt wielkie pomieszczenie.
Postrzeganie barw to odczucie bardzo indywidualne. Większość z nich można jednak uogólnić przez odniesienie do skojarzeń z przyrodą np. zieleń odpręża i relaksuje jako kolor łąki i lasu.
Bazując na tym można stwierdzić że najlepszym kolorem podłogi dla pokoju byłby właśnie zielony. Ściany pokryte jasnym odcieniem żółtego. Kolor ten wygląda jak delikatne promienie słońca, i stwarza wrażenie ciepła, przytulności oraz dużej przestrzeni. Taka barwa nawet w pochmurny dzień sprawia że pokój jest nasłoneczniony.
Do takiego zestawienia kolorystycznego podłogi i ścian pasuje jasnoniebieski kolor sufitu, który kojarzy się z bezchmurnym niebem. Wszystko to ma się kojarzyć z naturą gdzie człowiek czuje się najlepiej.
Znaczenie kolorów na człowieka:
Żółty- aktywność umysłowa, intelekt, rozsądek. Jasnożółty: żółty (intelekt) plus biały (oświecenie) oznacza światły, oświecony umysł. Kolor ten oznacza też filuterność, figlarność, swawolę, żartobliwość, światło, kreatywność, ciepło, serdeczność, żywość, uniesienie oraz lekkie nastawienie do życia. Żółty ma także wiele negatywnych znaczeń. Między innymi zazdrość, zdradliwość, tchórzostwo, starzenie się i chorobę.
Czerwony - radość, agresja, zwierzęce pożądanie, radość. Czerwień to także reprezentant miłości i nieskażonego zdrowia.
Niebieski- duchowość, religijność, sztukę, kulturę, filozofię, chęć do życia. Ciemnoniebieski (niebieski + czarny): negatywny sposób na życie, zabobon, straszliwe formy religii. Jasnoniebieski (niebieski + biały): nadzieja / wiara. Kojący kolor niebieski oznacza wrażliwość, lojalność i oddanie naturze.
Zielony- harmonia, natura i uczucie spełnienia. Zieleń kojarzona jest z powrotem do życia, po pozbawionej kolorów zimie. Symbol żyzności i wzrostu, obfitości, zasobności, dostatku, urodzaju. Kiedy myślimy o naturze, obrazy wyobraźni malowane są w 99% kolorem zielonym. Ciemnozielony lub zestaw zielonego z czarnym oznacza zazdrość i współzawodnictwo.
Pomarańczowy- przedsiębiorczość, ambicję, (połączenie czerwonego i żółtego). W folklorze kojarzony z ogniem, pożarem, płomieniami, pożądaniem, animuszem, podnieceniem, przygodą i zdrowotnością. Kolor kojarzony z energią.
Purpurowy- Połączeniem czerwieni i błękitu, od czasów starożytnych kojarzony z dostojnością i królewskością. Purpura symbolizuje moc, władzę, szacunek i bogactwo. Wykorzystywany do ozdoby przez cesarzy, przywódców wojskowych i innych wysokich rangą oficjeli. Ciemna purpura to powaga, fiołkowy: cierpliwość, liliowy: odpowiedzialność, indygo to jasnowidzenie.
Różowy-miłość, potrzeba bezwarunkowej miłości, zwykle miłość matczyna lub miłość do matki.
Szary- brak zaangażowania, brak pewności, depresja.
Brązowy- zwyczajność, rozsądek, także nieoświecenie, zaprzeczenie duchowości, negatywny materializm.
Biały- nadzieja, wiara, czystość, perfekcja, zaufanie, oświecenie. Biały jest też słownym zaprzeczeniem jakichkolwiek kolorów. Kiedy zostaje połączony z innym kolorem, dodaje pozytywnych cech i uszlachetnia. Biały może być kojarzony z dumą, nieugiętością, perłowa biel może oznaczać dar jasnowidzenia.
Czarny- wszystko co negatywne, szczególnie strach, niepokój, nienawiść, złość, winę, depresję (brak nadziei / wiary). Czerń odbierana jest jako kolor absorbujący wszelkie światło, nie odbijające żadnych jego promieni. Zestawiany z innymi kolorami dodaje im samych negatywnych cech. Czerń z bielą oznacza nietolerancję.
Moje codzienne życie pozbawione kolorów byłoby bardzo trudne. Informacja poparta grafiką i kolorem jest łatwiejsza do zrozumienia i przyswojenia. Wykorzystanie koloru przynosi wymierne korzyści. Oczywiście wykorzystanie właściwego koloru. Niewłaściwe dobranie koloru może równie dobrze przynieść wręcz odwrotny efekt. Barwy używane są w każdej dziedzinie naszego życia i to właśnie one dają mi siłę, kiedy budzę się w piękny słoneczny dzień, kiedy podziwiam zalesione górskie szczyty jesienią mieniące się wspaniałą kompozycją barw, czy też wtedy, gdy patrzę w bezmiar niebiesko-zielonego oceanu. Świat dzięki kolorom jest piękny.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza i interpretacja obrazu Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny"

ARTYSTA I JEGO EPOKA
Hans Memling (1440 - 1494) jest przedstawicielem wczesnego odrodzenia w Europie. Uczył się prawdopodobnie u Stephana Lochnera w Kolonii i u Rogiera van der Weydena w Brukseli. W roku 1465 zamieszkał w Brugii, a już w 14...

Język polski

Humanistyczna głębia, nowatorstwo i niezwykłość liryki Bolesława Leśmiana.

Debiut - 1895 r. - "Sekstywy" . 1912 r. - "Sad rozstajny".

Przełamywał konwencje młodopolskie: - powrót do natury, - rozważania filozoficzne, - symbolika.

W okresie XX lecia znika z jego poezji lekki humor, widać humor pos�...

Język polski

Związki frazeologiczne pochodzące z Biblii.

Historie biblijne oraz mitologa grecko -rzymska stały się źródłem licznych motywów ,które wykorzystywane były w dziełach literackich różnych epok. Dzieła te są również skarbnicą ustabilizowanych związków wyrazowych. Wykorzystywane ...

Język polski

"Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga.

Autorem tryptyku pt. "Sąd Ostateczny" jest Hans Memling - malarz XV-wieczny. Dzieło powstało w latach 1465 - 1471.
Całość składa się ze środkowej i dwóch pobocznych naw. Środkową część można podzielić na dwie sfery: sa...

Psychologia

Czy psychikę można namalować?

Czy psychikę można namalować?
Czytając po raz pierwszy powyższe pytanie moja odpowiedź była kategorycznie przecząca. Bo niby w jaki sposób? Przecież bohaterowie obrazów i rzeźb to jedynie martwe postaci nie mogące pokazać żadnych...