"Wesele" Wyspiańskiego.

1.W dramacie występuje synteza sztuk,W łączy elementy.*plastyczne-meble*malarskie-obrazy*taniec*słowo-chłopi gwara,kr zdania,in-wyrażaja się dostojnie 2.Jest to dramat symboliczny,wystepują tu symbole 3.Rozbudowane didaskalia 4.Zachowana jedność miejsca i czasu 5.Wprowadzona ludowość,bohater chłopski staje się równoprawny wobec innych warst społecznych 6.Istnienie obok siebie osób dramatu z bohaterami 7.Wprowadzenie elementów szopki-scena z księdzem i żydem,taniec chochoła 8.Mitologizacja świata –mit chłopa kosyniera,przywódcy inteligencji,arkadyjskiej wsi,polski mocarstwowej 9.Połączenie różnych prądów artystycznych *impresjonizm-senna wizja Marysi,pojawianie się zjaw,rozmazane kolory ubrań weselników,opis natury *symbolizm-sznur,podkowa,kaduceusz *ekspresjonizm-elementy prozy,pojawianie się kontrastowych zjaw,”krzyk duszy”-pojawienie się chochoła,język potoczny z uniezwyklonym,połączenie trywialności z patosem 10.Wielowątkowość


Widmo-Marysia,Ludwik de Laveaux,symbol niespełnionych marzeń,pokazuje,że nie dojdzie do połączenie 2 klas,nie należy latać za wiatrem.
Rycerz-Poeta,Zawisz Czarny,walczył u boku Jagiełłysymbol potęgi,świetności historii polski,wytyka bierność poecie,chce zrobić z niego przywódcę,chce aby jego twórczość była przepełniona ideą walki w imię wolności i niepodległości.
Stańczyk-Dziennikarz,błazen 3 ostatnich Jagiellonów,w tradycji uchodzi za błazna madreego,symbol krytycznego myślenia.nazwał Dz puszczykiem,dziennikarz nie przyjmuje kaduceuszu,dz żyje przeszłością,uważa,że nie warto mówić o polskości,ugodowy.
Upiór-Dziad,Jakub Szela,s rabacji galicyjskiej,mściciel ludu,ostrzega przed możliwościa powtórzenia się historii,należy o niej pamiętać jeżeli chce się doprowadzić do pojednania.
Hetman-PMł,Franciszek Ksawery Branicki,jeden z przywódców konfederacji targowickiej,zawiązanej przeciw K3M,s zdrajcy i sprzedawczyka.
Wernyhora-legendarny kozak-wróżbita,symbol mocarstwowej polski,nawołuje do zorganizowania powstania,s walki narodowowyzwoleńczej,G łączy obie warstwy,jest nieodpowiedzialny.
*Rzeczowe:
Złoty róg-ducha kierującego narodem,idea wolności,niepodległości,zapowiedź pobudki do boju,zguba strata.
Czapka-wartości materialnych,przyziemnych,dal których rezygnuje się z idei,s prywaty,egoizmu.
Podkowa-szczęścia jednostek,prywatnego. Dzwon Zygmunta-wielkości i chwały polski.Chata-polska,arka przymierza,miejsce narodowych godów.Sznur-niewoli
Kaduceusz-przewodnictwa ideowego,politycznego,s usypianai narodu,wmawiania mu,że jest szczęśliwy pod panowaniem austryjackim.Kosy-gotowości do walki.
*Osobowe:
Chochoł-uspionej walki.Upiór-walki miedzy panem a chłopem. Stańczyk-mądrości narodowej. Rycerz-chwały narodu P Hetman-zdrady,zakłamania Widmo-utracone marzenia,romantyczna post Wernyhora -zajednoczenia polki mocarstwowej Ukraina,Litwa, polska,
*Zjawisko:
ChT-zniewolenia,niemocy państwa. M boska ostrobramska-opieki boskiej,zjednoczenie P i L. MB częstochowska-oddanie P w piecze matki boskiej. Portret k z 1840-pokoju który w każdej chwili może zostać zburzony,panowanie szlachty może się skończyć,lata rabacji. Racławice-kościuszko wlczył wspólnie z chłopami,momenty zjednoczenia.


Impresjonizm-subiektywizm,indywidualizm,niemozność stworzenia syntezy,zerwanie z realizmem,odznaczał się dynamizmem,pastele,rozmazane,zgasłe,głównym tematem była natura,ulotność chwili.Malarze:Claude Monat,Auguste Renoir,Kamille Pissarro,Eduard Manet,Władysław Podkowiński,Pankiewicz,Leon Wyczółkowski.
Symbolizm-u podstaw leżało przekonanie,że świat materialny jest złudna zasłoną.jest zasłoną skrywającą niepoznawalny świat wiecznych idei,prawd bytu,tajemnic nadprzyrodzonych.Symbol,posługiwał się motywami,stanami psychicznymi.Obrazy otchłani,senne wizje,urojenia,śmierć,szatan-tematyka.Gustaw Moreau,Redon
Ekspresjonizm-Krzyk Edward Munch,to krzyk duszy,zaatakowanie uczuciami-bólu,grozynienawiściradości,smutku.To kontrasty,paradoks,zgrzyt.Łączyli patos z trywialnościa,dosłowność z symboliką,j codzienny z uniezwyklonym,s wys z niskim,poetyczność z wulgarnością.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

"Wesele" Wyspiańskiego

Czy współcześnie, w wolnej i budującej demokrację Polsce, w której nie ma cenzury krępującej artystów, w dobie Internetu i niezwykłego rozwoju kultury masowej, kolejna inscenizacja "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego może wywoł...

Język polski

Mity obalone, mity zbudowane - "Wesele" Wyspiańskiego.

"Wesele" Wyspiańskiego uznawane jest za pierwszy utwór, w którym obalone zostają odwieczne mity funkcjonujące w polskim społeczeństwie. Czy tak jest naprawdę? Jeżeli tak, to jakie wyobrażenia zostają w tym dramacie zmienione?

Język polski

A to Polska właśnie – "Wesele" Wyspiańskiego.

Osobowość twórcza Wyspiańskiego nieraz nasuwała badaczom porównania do postaci z epoki Renesansu, łączących w sobie geniusz artystyczny i wielostronność zainteresowań, dzięki czemu zdołali w różnych uprawianych przez siebie dziedzina...

Język polski

Wpływ przeszłości na relacje między inteligencją i chłopami - "Wesele" Wyspiańskiego.

Jak przeszłość kształtuje relacje między inteligencją i chłopami w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego?

Stanisław Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 roku w Krakowie, zmarł niespełna trzydzieści siedem lat później; w...

Język polski

"Wesele" Wyspiańskiego opracowanie.

Epoka
Modernizm, Młoda Polska
Utwór nie ma ścisłej przynależności do któregoś z nurtów literackich epoki – można mówić o elementach symbolizmu, realizmu i neoromantyzmu.

Dzieło
Najsłynniejszy chyba ...

Język polski

"Wesele" jako dramat narodowy.

Dramat Wyspiańskiego należy do kanonu najważniejszych utworów literatury polskiej, zakotwiczony jest bowiem głęboko w przestrzeni "przeklętych" polskich mitów narodowych. Z tego też względu stanowi w pewnym sensie tekst zamknięt...