"Dziewczyna" Bolesław Leśmian.

"Dziewczyna" napisana przez Bolesława Leśmiana to nietypowy wiersz liryczny, gdyż można doszukać sie w nim fabuły, narracji oraz opisu przeżyć. Nie ulega wątpliwości, ze dzieło przepełnone jest elementami baśniowymi i fantastycznymi. Leśmian przedstawia historę 12 braci, ich cieni i młotów, ktore za wszelką cenę chcą przedrzeć sie przez mur, aby zobaczyć dziewczynę.
Moim zdaniem mur jest symbolem śmierci, która czeka każdego człowieka. Poeta ukazuje kolejne pokolenia dążące do sprawdzenia bez korzystania z czyichkolwiek doświadczeń, co nas czeka po ziemskim życiu. Chcą zaspokoić swoją ciekawość i zobaczyć jak wygląda niebo. Jednak w momencie kiedy osiągają swój cel, są rozczarowani. Raj znacznie różni sie od wyobrażeń na jego temat. Świadczą o tym słowa:

"Lecz poza murem- nic i nic! Ni żywej duszy,
ni Dziewczyny!
Niczyich oczu ani ust! I niczyjego w
kwiatach losu!
Bo to był głos i tylko- głos, i nic
nie było, porócz głosu!"

Mam wrażenie, że autor nawiązuje do poprzedniego swojego wierza "Urszula Kochanowska", w ktorym tytułowa bohaterka również rozczarowała sie niebem i nie cieszy sie perspektywą życia wiecznego.

W oczach poety raj jest pustką i nic nie moze wynagrodzić utraty ziemskiej egzystencji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Bolesław Leśmian "Dziewczyna".

Bolesław Leśmian w wierszu pt.: „Dziewczyna” mówi o poświęceniu się marzeniom, co można wyczytać już z pierwszego wersu utworu:

„Dwunastu braci, wierząc w sny, zbadało mur od marzeń strony,
A poza murem płakał głos,...

Język polski

"W galerii twórców XX-lecia międzywojennego zafascynowała mnie poezja...".

Terminem „dwudziestolecie międzywojenne” określamy epoką literacką, której czas trwania przypada na lata pomiędzy I a II wojną światową. Dotychczas jest ona najkrótszym okresem literackim, co jednak nie ujmuje jej świetności, poniewa...

Język polski

Analizując wiersz Leśmiana "Śnigrobek", scharakteryzuj kreację świata, ukazaną w utworach poety. Odwołaj się również do innych utworów.

Cechą charakterystyczną poezji młodopolskiej i późniejszej jest coraz częstsze zrywanie z zasadą mimesis. Świat przedstawiony w tych utworach nie jest adekwatem rzeczywistości, lecz produktem wyobraźni artysty.
Zjawisko to, zwane kreac...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana "Marcin Swoboda".

Bolesław Leśmian jest jednym z wybitnych twórców w XX-lecia międzywojennym. W swojej poezji miesza to co rzeczywiste z fantazja, tworzą świat, w którym nie działa reguła realności czy prawdopodobieństwa. Oprócz zjawisk nadprzyrodzonych ...

Język polski

Bolesław Leśmian - życie i twórczość.

Bolesław Leśmian (1878-1937)

Życiorys:

Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) - poeta, prozaik, eseista i tłumacz. Pochodził ze środowiska spolszczonej inteligencji żydowskiej. Dzieciństwo i wczesną młodość spędził na...