Czy w gospodarce rynkowej powinno istnieć bezrobocie?

Czy w gospodarce rynkowej powinno istnieć bezrobocie?
Odpowiedź

nie powinno istniec bezrobocie bo zbyt duze powoduje spadek finnansowy i ci ludzie byliby musieli z czegos zyc a panstwo nie ma pieniedzy zeby utrzymac tych ludzi.

Owszem powinno. Bezrobocie może mieć również pozytywne skutki, jeśli utrzymuje się na niskim poziomie. Brak bezrobocia, to najczęściej wynik nieefektywnego wykorzystania pracowników. Do pozytywnych skutków bezrobocia należą: - wzrostu poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych wśród osób poszukujących pracy; - Wzrost motywacji pracowników do bardziej efektywnej i solidnej pracy oraz ograniczenie częstych zmian kadr, przez co dochodzi do racjonalizacji zatrudnienia i poprawy efektywności gospodarowania; - wzrost motywacji do kształcenia, do zwiększania nakładów na inwestycje w wiedzę, co prowadzi do przyspieszenia procesów długofalowego wzrostu gospodarczego kraju; - możliwość przeniesienia ludzi z zawodów nieopłacalnych i nieefektywnych do zawodów nowoczesnych i efektywnych; - Walka ze wzrostem cen. Wyższy poziom bezrobocia oznacza bowiem osłabienie pozycji pracowników i związków zawodowych w przetargach płacowych z pracodawcami, co z kolei prowadzi do zmniejszenia presji na wzrost płac.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Bezrobocie w Polsce

Zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących; bezpośrednią przyczyną bezrobocia jest z reguły niewystarczająca liczba wolnych miejsc pracy dla ubiegających się o nie; przyczynami mogą być również: wadli...

Wiedza o społeczeństwie

Bezrobocie

Bezrobocie to, zjawisko braku pracy zarobkowej dla osób zdolnych do pracy i jej poszukujących; bezpośrednią przyczyną bezrobocia jest z reguły niewystarczająca liczba wolnych miejsc pracy, dla ubiegających się o nie.

Przyczynami m...

Ekonomia

Mikro i makro ekonomia

1. Czym zajmuje się ekonomia?Jakie są podstawowe problemy ekonomii?Ekonomia jest nauką badającą w jaki sposób ludzie wykorzystują zasoby będące w ich dyspozycji w celu zaspokajania różnorodnych potrzeb materialnych i niematerialnych.Zasob...

Socjologia

Makrostruktury społeczne

Naczelną własnością społeczeństwa jest struktura społeczna. Przejawia się to m. in. w formie podziałów społecznych, hierarchii, układzie ról, pozycji społecznych.

Według Stanisława Ossowskiego struktura społeczna to system ...

Makroekonomia

Ekonomia klasyczna (angielska i francuska) i niemiecka szkoła historyczna.

I. Ekonomia klasyczna Adama Smitha.
Angielska ekonomia klasyczna zajmowała się następującymi problemami:
1) Funkcjonowanie rynków i działanie mechanizmu rynkowego, zapewniającego sprawność funkcjonowania gospodarki:
analiza po...