Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?
Odpowiedź

x - cena kilograma jabłek y - cena kilograma gruszek 3x + 5y = 31,80 8x + 4y = 45,60 3x = 31,80 - 5y / :3 8x + 4y = 45,60 x = 10,6 - 1⅔y 8x + 4y = 45,60 x = 10,6 - 1⅔y 8(10,6 - 1⅔y) + 4y = 45,60 x = 10,6 - 1⅔y 84,8 - 13⅓y + 4y = 45,60 x = 10,6 - 1⅔y 84,8 - 9⅓y = 45,60 / - 84,8 x = 10,6 - 1⅔y - 9⅓y = -39,20 / : (- 9⅓) x = 10,6 - 1⅔y y = 4,2 x = 10,8 - 1⅔(4,2) y = 4,2 x = 10,6 - 7 y = 4,2 x = 3,6 zł y = 4,2 zł Odp: Jeden kilogram jabłek kosztował 3,60 zł, a kilogram gruszek 4,20 zł.

cena 1kg jabłek = x cena 1kg gruszek = y 3x+5y = 31,80 / * (-4) 8x+4y = 45,60 / *5 -12x -20y = -127,2 40x +20y = 228 28x = 100,8 x = 3,6 x=3,6 3*3,6 + 5y = 31,8 x=3,6 5y=31,8 -10,8 /5 x=3,6 y= 4,2 :)

jabłka pierwsza klamra: 3kg +8kg=31,80 zł 8kg+4kg=45,60 zł I*(-2) druga klamra: 3kg+8kg=31,80 zł -16kg-8kg=-91,20 zł ----------------------- -13 kg=-59,40 zł I /(-1) 13kg=59,40 zł I /13 1 kg= 4,58 gruszka pierwsza klamra: 3kg +8kg=31,80 zł I *(-8) 8kg+4kg=45,60 zł I * 3 druga klamra: -24kg-64kg=-254,40zł 24kg+12kg=135,60zł -------------------------- -52kg=-118,80zł I*(-1) 52kg=118.80zł I /52 1kg=2.28zł

Dodaj swoją odpowiedź
Matematyka

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?...

Matematyka

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? UKŁAD RÓWNAN METODA CRAMERA,PODSTAWIANIA ALBO PRZECIWNYCH WSPÓŁCZYNNIKÓW.

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? UKŁAD RÓWNAN METODA CRAMERA,PODSTAWIANIA ALBO PRZECIWNYCH WS...

Matematyka

1.55. Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

1.55. Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?...

Matematyka

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31zł 80gr, a za 8kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31zł 80gr, a za 8kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?...

Matematyka

za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80gr. za 8 kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. ile kosztował 1kg jabłek , a ile 1kg gruszek. potrzebuje rozwiązania w układzie równań dziękuję z góry

za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80gr. za 8 kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. ile kosztował 1kg jabłek , a ile 1kg gruszek. potrzebuje rozwiązania w układzie równań dziękuję z góry...