Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31zł 80gr, a za 8kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31zł 80gr, a za 8kg tych samych jabłek i 4kg tych samych gruszek zapłacono 45zł 60gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek?
Odpowiedź

x- cena za kg jablek y- cena za kg gruszek 3x+5y = 31,80 |*(-4) 8x+4y =45,60 |* 5 -12x-20y=-127,20 40x+20y=228,00 ______________ 28x = 100,80 x = 3,60 3*3,60 +5y = 31,80 10,80 + 5y =31,80 5y = 21 y=4,20 Odp: Kg jablek kosztowal 3,60zł a kg gruszek 4,20zł.

Dodaj swoją odpowiedź