Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? UKŁAD RÓWNAN METODA CRAMERA,PODSTAWIANIA ALBO PRZECIWNYCH WSPÓŁCZYNNIKÓW.

Za 3 kg jabłek i 5 kg gruszek zapłacono 31 zł 80 gr, a za 8 kg tych samych jabłek i 4 kg tych samych gruszek zapłacono 45 zł 60 gr. Ile kosztował 1 kg jabłek, a ile 1 kg gruszek? UKŁAD RÓWNAN METODA CRAMERA,PODSTAWIANIA ALBO PRZECIWNYCH WSPÓŁCZYNNIKÓW.
Odpowiedź

x-jeden kilogram jabłek, y-jeden kilogram gruszek, METODA PRZECIWNYCH WSPOLCZYNNIKOW 3x+5y=31,8/*(-4) 8x+4y=45,6/*5 -12x-20y--127,2 40x+20y=228 28x=100,8/:28 x=3,6 3x+5y=31,8 3*3,6+5y=31,8 10,5+5y=31,8 5y=21/:5 y=4,2 x=3,6 y=4,2

x-cena 1kg jabłek y-cena 1kg gruszek 3x+5y=31,80 8x+4y=45,60/-4y 3x+5y=31,80 8x=45,60-4y/dzielone na 8 3x+5y=31,80 x=5,70-0,5y 3(5,70-0,5y)+5y=31,80 x=5,70-0,5y 17,10-1,5y+5y=31,80/-17,10 x=5,70-0,5y 3,5y=14,70/dzielone przez 3,5 x=5,70-0,5y y=4,20zł x=5,70-0,5*4,20 y=4,20zł x=5,70-2,10 y=4,20zł x=3,60 odp.Kilogram jabłek kosztował 3,60 zł, a kilogram gruszek 4,20zł.

Dodaj swoją odpowiedź