Prawo popytu i podaży, podstawowe prawo ekonomiczne regulujące działanie mechanizmu rynkowego, określające wzajemne zależności pomiędzy wielkością popytu, wielkością podaży, a poziomem ceny towaru. Mówi, że w warunkach niezmienności innych zjawisk rynkowych popyt zmienia się z reguły w odwrotnym, a podaż w tym samym kierunku, co cena. Nadwyżka popytu nad podażą powoduje wzrost ceny, nadwyżka podaży nad popytem jest przyczyną spadku ceny.
prawo popytu- wyższym ceną dobra odpowiadają mniejsze ilości dokonywanych zakupow czyli wzrostowi ceny towarzyszy spadek wielkości popytu, a niższym ceną- większa ilość dokonywanych zakupów, czyli spadkowi ceny towarzyszy wzrost wielkości popytu. prawo podaży-wyższym ceną dobra odpowiada większa ilość dostarczana na sprzedaż a mniejszej cenie rynkowej mniejsza ilość dostarczanych towarow na sprzedaż. ;)
Oba te prawa są prawami podstawowymi ekonomicznymi, które regulują działanie rynkowego mechanizmu. Określają też wzajemne zależności pomiędzy - wielkością popytu i podaży, a poziomem ceny towaru. Pozdrawiam! :)
opisz w formie referatu prawo popytu i podaży.Wreferacie na przykładach wyjaśnię zależności występujące między popytem i podażą.
opisz w formie referatu prawo popytu i podaży.Wreferacie na przykładach wyjaśnię zależności występujące między popytem i podażą....
Rynek kapitałowy ze szczególnym uwzględnieniem rynku papierów wartościowych. Opisz wybrany papier wartościowy.
Spis treści:
1. Co to jest rynek i jak go dzielimy?
2. Co to są papiery wartościowe, ich podział i funkcja?
3. Rynek papierów wartościowych.
4. Giełda papierów wartościowych.
5. Krajowy depozyt papierów w...
Pytania do egzaminu
1.definicja ekonomi makroekonomi i mikroekonomi
Eknomia jest to nauka o alokacji czyli rozdziale ograniczonych zasobów w celu zaspokojenia potrzeb dzielimy ją na dwie grupy:
mikroekonomię- bada zachowanie konsumentów i podmiotów gospoda...
Historia mysli Ekonomicznej -odp. na pytania z egzaminu I rok
1.Metodologia nauki mówi o dwóch tradycjach euklidesowo-kartezjańskiej i babilońskiej (stoickiej). Czym one różnią się i jakie ma to znaczenie dla nauki ekonomicznej? Tradycja euklidesowo-kartezjańska (aksjomatyczno-dedukcyjna) – w tej tr...
Pomerania -50 pytań
1. Czym zajmuje się rząd? Jakie są gospodarcze funkcje rządu?
Rząd zajmuję się polityką oraz gospodarką państwa.
Funkcja alokacyjna polega na tym, że rząd ingeruje w zakres celów rozwoju gosp.
Funkcja redystrybucyjna- poleg...