Moralizatorskie utwory Ignacego Krasickiego.

O Ignacym Krasickim mówi się że jest on Księciem poetów polskich. Napisał 22 satyry i mnóstwo bajek. Poruszają one tematy mu bliskie wiążące się z problemami tamtejszych czasów. Ale czy tylko tamtejszych?? Otóż nie. Utwory Krasickiego są niezwykle uniwersalne i ponadczasowe> Ukazują nie tylko wady tamtejszego świata, ale również i czasów nam współczesnych. Czy poeta mógł wiedzieć że jego utwory nadal będą tak trafne po ponad 200 latach od jego śmierci? Z pewnością, gdyż wiedział on że sam nic nie zmieni. W swoich utworach daje upust za to wszystkim niepokojom jakie go trapią. Próbuje zwrócić ludzką uwagę na problemy z jakim na co dzień się spotykamy.
Satyra pt. ?Pijaństwo? porusza jakże bliski nam Polakom temat. Jak sama nazwa wskazuje chodzi tu o narodowy problem Polaków ?alkoholizm. Autor przedstawia zarówno wady pijaństwa jaki i zalety trzeźwości. Jednak wymowa satyry jest pesymistyczna, gdyż człowiek ponarzekawszy na zgubne skutki zbyt częstego ?zaglądania do kieliszka? i tak w końcu odchodzi by się napić. W Polsce problem z alkoholizmem ma 4,5mln osób co daje ok. 11.5% społeczeństwa. Niemiłe są tez dla nas stereotypy typu Polak-pijak, czy Polak-złodziej. Jednak niestety w dużej mierze sami jesteśmy sobie temu winni.
W innej z satyr - ?świat zepsuty? Krasicki porównuje czasy mu współczesne z minionym latami. Utwór ten jest zbudowany na zasadzie kontrastu. Z jednej strony autor ukazuje wszystkie wartości jakimi kierowali się w życiu jego przodkowie, z drugiej zaś podkreśla że dawno się już one zdezaktualizowały. Przestały być w ?modzie? uczciwość honor, patriotyzm, bezinteresowność, prostota i religijność. Ich miejsce zajęły kłamstwo, podstęp, fałsz, obłuda, i rozpusta, które i nam SA dziś bardziej znane niż te, które być powinny. Wielu ludzi zapomina o tym co to jest ojczyzna, politycy walczą ze sobą o władzę, coraz bardziej szerzy się znieczulica na ludzkie cierpienie. Krasicki porównuje ojczyznę do tonącego statku. Statku z którego można uciec bądź zostać na nim i do końca walczyć o dobro narodu.
Również bajki poety poruszają problemy nam współczesne. Utwór ?Malarze? w doskonały sposób ukazuje ludzką obłudę. Bajka opowiada historię 2 malarzy, z których jeden żyje w ubóstwie pomimo tego że ma olbrzymi talent, gdyż przedstawia ludzi takich jakimi są ? z ich zaletami i wadami. Drugi zaś pomimo tego, że malować nie umie w ogóle jest bardzo bogaty, gdyż maluje ludzi takich jakim się chcą zobaczyć, czyli nieskazitelnych. Morał bajki wyraża ogólną prawdę o ludziach, którzy tak bardzo potrzebują wszelkich pochlebstw i pochwał, że wręcz nie mogą obejść się bez fałszywych komplemenciarzy. Z kolei ludziom prawdomównym i uczciwym o wiele trudniej żyje się w świecie pełnym zakłamania i obłudy, gdyż człowiek woli słuchać miłych i pochlebiających mu kłamstw, bo prawda o sobie jest dla niego niekiedy nieprzyjemna i nie do przyjęcia.
Z kolei w bajce ?Jagnie i wilcy? autor ukazuje funkcjonujące w społeczeństwie zarówno wtedy jak i teraz prawo silniejszego. Jagnię prezentuje tu osobę słaba samotną i naiwna. Wilk zaś jest uosobieniem siły, zła i okrucieństwa. Bajka pokazuje świat, który kieruje się prawem silniejszego: nie jest ważne, po której ze stron leży racja ? i tak na wygranej pozycji jest zawsze ten, kto reprezentuje siłę.
To tylko niewielka część twórczości Krasickiego, pokazująca obraz świata, który nieważne w jakim czasie i tak zawsze boryka się z tymi samymi problemami. Krasicki jest również jednym z niewielu, którzy podejmuje próbę jego naprawy, a przynajmniej uświadomienia ludzkości błędów jakie nierzadko popełniają. Jednak samo poznanie problemu go nie rozwiąże. Trzeba tu również ludzkiej mądrości i odwagi by te cenne uwagi poety umiejętnie wykorzystać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Moralizatorskie utwory Ignacego Krasickiego.

Autorów sądzą ich dzieła Rozwinięcie myśli C.K. Norwida na podstawie literatury polskiego oświecenia.

"Autorów sądzą ich dzieła". Oto hasło dzisiejszej rozprawy przed Sądem Dziejowym. Na ławie oskarżonych zasiądą ...

Język polski

Utwory Ignacego Krasickiego – eleganckie literackie igraszki i ostra satyra jednocześnie.

Ignacy Krasicki jako poeta oświecenia - epoki pełnej przemian, zarówno politycznych jak i społecznych, w swoich utworach dążył do „poprawy” postawy życiowej XVIII-wiecznego człowieka. Obok Stanisława Trembeckiego był najważniejszym t...

Język polski

Literatura Oświecenia.

LITERATURA OŚWIECENIA
(od połowy XVIII wieku do 1795 roku)
1. Reformy, utrata niepodległości i oświecenie

„Epokę Oświecenia w dziejach kultury polskiej utożsamia się tradycyjnie z okresem trzydziestoletnich rządów Stani...

Język polski

Powtórka z epok - Barok, Oświecenie.

1. Styl barokowy w sztuce (Malarstwo, architektura)
• Termin barok pochodzi z języka portugalskiego „barocco” oznacza nieregularną perłę o dziwnym kształcie, włosi używali tego słowa do określenia czegoś przesadnego.
• Term...

Język polski

Matura ustna - opracowane pytania z Oświecenia.

Opracowane pytania na mature ustna (XVIII LO, Wrocław, 2002) - Oświecenie

OŚWIECENIE

Poprzednia epoka wywodziła swą nazwę od klejnotu, ich następcy wzięli nazwę od światła. I taka była filozofia nowej epoki: oświecenia...