- zamierzał wychować światłych obywateli, pragnął dobra państwa -1773r. utworzył Komisję Edukacji Narodowej -Założył Szkołę Rycerską w Warszawie w roku 1765 -Stworzył czasopismo "Monitor" -Dał nowy wystrój np,Zamku Królewskiemu -Zaczęto uczyć nowych przedmiotów, -Utworzył obiadki czwartkowe, -Ustanowił prawo "liber veto" Poprzez całe swoje życie August Poniatowski bardzo zmieniał polskę, na lepsze. Chciał stworzyć kraj ludzi światłych i walecznych. Stworzył pierwsze czasopismo ,dzięki czemu każdy polak mógł się dowiedzieć co dzieje się na świecie. Chciał ,aby polska stała się jeszcze piękniejsza i w związku z tym dał początek nowemu wystrojowi. Marzył ,aby polacy byli świetnymi rycerzami i zawsze byli gotowi walczyć za ojczyznę ,dlatego też utworzył Szkołę rycerską. August wprowadził nowe przedmioty do szkoły , dzięki czemu polacy byli jeszcze mądrzejsi. Był to wspaniały władca ,który bardzo przyczynił się do rozwoju naszego kraju. Obiadki czwartkowe , to była wielka rzecz. Do tego stworzył prawo "liber veto" gdzie większość zwyciężała. Położył kres szachrajstwu i łapówkom , zapoczątkował nową erę. Był to człowiek który dla swego kraju był w stanie zrobić wszystko. Dzięki niemu polska jest teraz tak ,a nie inna. To jemu zawdzięczamy nasze wykształcenia... August Poniatowski to złoty człowiek. Jest on wielką osobą !
Oceń wpływ idei oświecenia na kształtowanie się modelu człowieka i obywatela w osiemnastowiecznej Polsce
Epoka oświecenia przyniosła Europie rozwój myśli filozoficznej, liczne odkrycia naukowe i ukształtowanie się pełnej świadomości narodowej i obywatelskiej. Główne prądy umysłowe i idee oświecenia powstały w wierze w nieograniczone moż...
Powtórka do matury - zagadnienia.
Literatura renesansowa nie stworzyła osobowych ideałów, w jakie obfituje literatura średniowiecza. Natomiast to literatura towarzyszyła człowiekowi w życiu, ukazywała różne modele zgodne z duchem czasu, często miała charakter dydaktyczny...
Powtórka z epok - Barok, Oświecenie.
1. Styl barokowy w sztuce (Malarstwo, architektura)
• Termin barok pochodzi z języka portugalskiego „barocco” oznacza nieregularną perłę o dziwnym kształcie, włosi używali tego słowa do określenia czegoś przesadnego.
• Term...
Powtórka z epok – Młoda Polska (wersja poprawiona)
Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)
1. Wymień i wyjaśnij różne terminy nazywające okres w literaturze na przełomie XIX i XX wie...