GENEZA I TYPOLOGIA PARTII POLITYCZNYCH W XIX WIEKU

XIX wiek to wiek wielkich przyrostów ludzi na świecie. Dokonały się przekształcenia w rolnictwie i przemyśle, dlatego, że zwiększona liczba ludności spełniała większe wymagania.

W rolnictwie aby zaspokoić wszelkie potrzeby żywnościowe trzeba było zwiększyć produkcję i musiały wejść nowoczesne metody produkcji, i nastąpiła intensyfikacja produkcji rolnej. Było to dążenie do wydajności z hektara.

Trzeba było zwiększyć produkcję przemysłową do produkowania butów czy ubrań.

Te wszystkie przemiany pod koniec XIX wieku powodują powstanie grup społecznych. Szlachta i chłopi produkowali żywność, ale szlachcic miał tego pola 100 hektarów, a chłop 2-3 hektary.

Powstają nowe partie:
- Partia chłopska – ich celem była troska o dobre warunki pracy i życia.
- Partia robotnicza – troska o interesy robotników. Była to partia o charakterze socjalistycznym, albo socjaldemokratycznym.
- Partia o charakterze narodowym – walczyły o interesy wszystkich Polaków i o interesy narodowe. Była to partia o charakterze nacjonalistycznym.

Jeśli te partie powstały legalnie to mogli wybrać posła i wysłać go do parlamentu np. zmniejszenie liczby godzin z 12 na 8. nacjonalizm prowadził do nienawiści, a nienawiść do wojny.



Dodaj swoją odpowiedź
Administracja

Wstęp do nauki o państwie i prawie

Wiadomości wstępne


I. Nazwa i przedmiot dyscypliny naukowej

Na oznaczenie dyscypliny naukowej, będącej przedmiotem naszych wykładów, można używać dwóch nazw: „wstęp do nauki o państwie i prawie” lub „wstęp d...

Politologia

Partie i systemy partyjne - na egzamin u dr Jerzego Silskiego

PARTIE I SYSTEMY PARTYJNE

Marek Sobolewski - “Partie i systemy partyjne świata kapitalistycznego”
Konstanty Adam Wojtaszczyk - ”Partie polityczne w państwie demokratycznym”
A.Antoszewski, R. Herbut - “Systemy polityczne ...

Pedagogika

Historia myśli penitencjarnej

HISTORIA MYŚLI PENITENCJARNEJ

Z pierwszymi przejawami myśli penitencjarnej spotykamy się pod koniec XVI wieku. Więzienie w tych czasach było tylko karą poboczną , jednym ze środków odwetu w celu uczynienia z więzienia kary podstaw...